Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Cena plynu 2011: Kolik budeme platit?

4. leden 2011 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Vaříte doma na plynu? Nebo ho používáte k vytápění a ohřevu vody? Pak vás určitě zajímá, kolik za plyn budete platit v roce 2011. Záleží na tom, jakého dodavatele plynu máte, protože někteří dodavatelé plynu zlevňovali, zatímco jiní zdražovali. Podívejte, jak je na tom váš dodavatel.

Reklama

Cena plynu 2011

Cena plynu je složena z více složek. Naplatíme pouze za komoditu (plyn jako takový), ale i za jeho distribuci (tzv. regulovaná složka). Regulovanou složku plynu určuje Energetický regulační úřad, zatímco neregulovanou složku určuje trh, resp. dodavatelé plynu.

Cena plynu je stanovována vždy čtvrtletně. Znamená to, že se ceny plynu mění čtyřikrát do roka – nové ceny plynu platí vždy od ledna, dubna, července a října.

Úspora peněz změnou dodavatele plynu

Trh s plynem se liberalizoval v roce 2007 a domácnosti, které chtějí upořit, mají nyní možnost svobodně si zvolit svého dodavatele plynu. V případě, že plynem vytápíte rodinný dům a ohříváte jím vodu, můžete díky změně dodavatele uspořit několik tisíc korun ročně.

Kolik za plyn zaplatíte, nezáleží pouze na tom, od které společnosti plyn nakupujete, ale také na tom, kolik ho spotřebujete. Obecně platí, že pokud plyn používáte k vytápění nebo ohřevu vody, zaplatíte za m3 méně než v případě, že na plyn pouze vaříte.

RWE plyn zdražila o 2,3 %

Největší plynárenská společnost RWE plyn od ledna zdražila v průměru o 2,3 %. Kolik za plyn od RWE zaplatíte, záleží na tom, kolik ho spotřebujete a také od jaké regionální společnosti RWE plyn odebíráte.

RWE totiž dodává plyn prostřednictvím různých regionálních společností. Nejvíce zdraží Východočeská plynárenská, nejméně pak RWE Energie, která působí ve středních, západních a severních Čechách.

Domácnost, která používá plyn pouze na vaření, za něj zaplatí kolem 3 000 korun, zatímco domácnost, která jím také topí asi 35 000 korun.

Ceny plynu zůstanou v Praze stejné

Obyvatelé hlavního města mohou být klidní. Pražská plynárenská ceny plynu nezvýší, ale ani nesníží. Domácnost, která na plynu vaří, za něj zaplatí kolem 2 500 korun. Za vytápění rodinného domu zaplatíte kolem 30 000 korun.

Plyn zlevnil E.ON

E.ON jako jediná z velkých plynárenských společností plyn zlevní, a to v průměru o 4,7 %. Neznamená to ovšem, že bude nejlevnější na trhu. Domácnost, která na plynu vaří, za něj zaplatí asi 2 700 korun. Domácnost, která plyn používá také k vytápění a ohřevu vody, za něj vydá asi 32 000 korun.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun

Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun

Cena elektřiny v roce 2011 opět naroste. Ačkoli zdražení proudu není tak výrazné, jak se očekávalo, domácnosti si v závislosti na spotřebě připlatí několik stokorun ročně. Zdražení elektřiny ale nemusíte akceptovat. Řešením je změna dodavatele elektřiny!

Levný plyn: Srovnejte si cenu plynu a ušetřete!

Levný plyn: Srovnejte si cenu plynu a ušetřete!

Plyn je důležitou energií našich domovů. Některé domácností ho využívají k vaření, jiné i k ohřevu vody nebo vytápění. Za komfort se ale platí a faktury za plyn nejsou zrovna nejnižší. Navíc někteří dodavatelé cenu plynu od roku 2011 zvýšili. Přemýšlíte, jak ušetřit a ulehčit rodinnému rozpočtu? Řeš…


Změňte dodavatele plynu: Uspoříte spoustu financí

Změňte dodavatele plynu: Uspoříte spoustu financí

Nelíbí se vám vaše faktura za plyn? Chcete platit méně? Spočtěte si, kolik za plyn platíte, změňte dodavatele a ušetřete. Je to opravdu snadné!

Stavební spoření 2011

Stavební spoření 2011

V posledních měsících stránky českých novin plní zprávy o změnách ve stavebním spoření. Vláda nejprve snížila podporu stavebního spoření, Ústavní soud poté některé změny ve stavebním spoření zrušil. Jak to tedy nyní je? Vyplatí se v současné době sta


Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Plot tvoří nedílnou součást pozemku. Jako majitelé nemovitosti byste rozhodně měli usilovat o to, aby váš pozemek byl kvalitně oplocen. Zabráníte tak případným vniknutím cizích osob do míst, kde nemají bez vašeho povolení co dělat. Na kolik ale vyjde stavba plotu?

Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Komín, který je součástí rodinného domu, je často příčinou neštěstí. Při jeho nesprávné údržbě a špatném technickém stavu totiž snadno může dojít k zahoření usazených zplodin. Často se také stává, že neprůchodný komín způsobí, že spaliny nevycházejí z domu, naopak se dostávají do interiéru. To se pa…