Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun

31. leden 2011 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Cena elektřiny v roce 2011 opět naroste. Ačkoli zdražení proudu není tak výrazné, jak se očekávalo, domácnosti si v závislosti na spotřebě připlatí několik stokorun ročně. Zdražení elektřiny ale nemusíte akceptovat. Řešením je změna dodavatele elektřiny!

Reklama

Cena elektřiny v roce 2011 narostla o 4, 6 %

Cena elektřiny měla původně narůst o neuvěřitelných 20 %. Důvodem tohoto zdražení měly být solární elektrárny a výhodná výkupní cena, za níž je elektřina vyrobená ve fotovoltaických zdrojích vykupována. Stát ale zasáhl, zavedl tzv. solární daň a cena elektřiny pro domácnosti nakonec narostla o 4, 6 %. Domácnosti, které používají elektřinu k napájení běžných spotřebičů a ke svícení si tak oproti roku 2010 připlatí několik stokorun.

Kolik za elektřinu zaplatíte, zaleží ovšem také na tom, od koho elektřinu odebíráte. Domácnost s průměrnou spotřebou 2 500 kilowatthodin ročně zaplatí u společnosti ČEZ (běžná sazba D02d, produkt D-Standard) kolem 13 400 korun ročně, zatímco u malých (alternativních) dodavatelů elektřiny kolem 13 000 korun. Změnou dodavatele elektřiny tedy může ušetřit několik stokorun ročně a „dorovnat“ tak zdražení elektřiny.

Spočítejte si cenu elektřiny a ušetřete

Kolik budete letos platit za elektřinu? Nemusíte čekat na roční vyúčtování! Na internetu najdete několik různých kalkulátorů, kde si můžete spočítat cenu elektřiny. Kromě toho zde také zjistíte, zda změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit.

Kde si spočítat cenu elektřiny?

Změna dodavatele elektřiny je snadná

Pokud si vyberete nového dodavatele elektřiny a rozhodnete se k němu přejít, nemusíte se obávat žádného složitého papírování. Většina dodavatelů totiž vše vyřídí za vás. Ve zkratce lze říci, že stačí vypovědět smlouvu u stávajícího dodavatele a uzavřít smlouvu s novým dodavatelem.

Jestliže si budete vše vyřizovat sami, dejte si pozor na to, abyste dobře zkoordinovali termíny a nezůstali nějaký čas bez elektrického proudu. Počítejte např. s určitou výpovědní lhůtou u svého stávajícího dodavatele (její délka je zpravidla 3–6 měsíců).

Článek původně vyšel na webu Úsporná domácnost.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Cena plynu 2011: Kolik budeme platit?

Cena plynu 2011: Kolik budeme platit?

Vaříte doma na plynu? Nebo ho používáte k vytápění a ohřevu vody? Pak vás určitě zajímá, kolik za plyn budete platit v roce 2011. Záleží na tom, jakého dodavatele plynu máte, protože někteří dodavatelé plynu zlevňovali, zatímco jiní zdražovali. Podívejte, jak je na tom váš dodavatel.

Lednička A++ ušetří tisíce korun ročně

Lednička A++ ušetří tisíce korun ročně

Nelíbí se vám účet za elektřinu a marně pátráte po viníkovi? Možná je jím vaše stará lednice. Zkuste ji vyměnit za úspornou ledničku A++, která ušetří několik tisíc korun ročně. Pokud se vám do výměny spotřebiče nechce, vyzkoušejte alespoň několik tipů, které zaručeně sníží spotřebu i starší ledničk…


Stavební spoření 2011

Stavební spoření 2011

V posledních měsících stránky českých novin plní zprávy o změnách ve stavebním spoření. Vláda nejprve snížila podporu stavebního spoření, Ústavní soud poté některé změny ve stavebním spoření zrušil. Jak to tedy nyní je? Vyplatí se v současné době sta

Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!

Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!

Kolik vyhodíte za měsíc PET láhví nebo krabic od mléka? A přitom je můžete využít mnohem efektivněji. Třeba si z nich postavit dům!


Rekonstrukce bytu: Průběh a cena

Rekonstrukce bytu: Průběh a cena

Koupili jste byt, který je již staršího data a nevyhovuje požadavkům na moderní bydlení? Chcete se pustit do rekonstrukce panelového bytu, ale nevíte, jak na to? Podívejte se na několik tipů co a jak rekonstruovat.

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů s…