Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun
31. leden 2011 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článekCena elektřiny v roce 2011 opět naroste. Ačkoli zdražení proudu není tak výrazné, jak se očekávalo, domácnosti si v závislosti na spotřebě připlatí několik stokorun ročně. Zdražení elektřiny ale nemusíte akceptovat. Řešením je změna dodavatele elektřiny!
ReklamaCena elektřiny v roce 2011 narostla o 4,6 %
Cena elektřiny měla původně narůst o neuvěřitelných 20 %. Důvodem tohoto zdražení měly být solární elektrárny a výhodná výkupní cena, za níž je elektřina vyrobená ve fotovoltaických zdrojích vykupována. Stát ale zasáhl, zavedl tzv. solární daň a cena elektřiny pro domácnosti nakonec narostla o 4,6 %. Domácnosti, které používají elektřinu k napájení běžných spotřebičů a ke svícení si tak oproti roku 2010 připlatí několik stokorun.
Kolik za elektřinu zaplatíte, zaleží ovšem také na tom, od koho elektřinu odebíráte. Domácnost s průměrnou spotřebou 2 500 kilowatthodin ročně zaplatí u společnosti ČEZ (běžná sazba D02d, produkt D-Standard) kolem 13 400 korun ročně, zatímco u malých (alternativních) dodavatelů elektřiny kolem 13 000 korun. Změnou dodavatele elektřiny tedy může ušetřit několik stokorun ročně a „dorovnat“ tak zdražení elektřiny.
Spočítejte si cenu elektřiny a ušetřete
Kolik budete letos platit za elektřinu? Nemusíte čekat na roční vyúčtování! Na internetu najdete několik různých kalkulátorů, kde si můžete spočítat cenu elektřiny. Kromě toho zde také zjistíte, zda změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit.
Kde si spočítat cenu elektřiny?
Změna dodavatele elektřiny je snadná
Pokud si vyberete nového dodavatele elektřiny a rozhodnete se k němu přejít, nemusíte se obávat žádného složitého papírování. Většina dodavatelů totiž vše vyřídí za vás. Ve zkratce lze říci, že stačí vypovědět smlouvu u stávajícího dodavatele a uzavřít smlouvu s novým dodavatelem.
Jestliže si budete vše vyřizovat sami, dejte si pozor na to, abyste dobře zkoordinovali termíny a nezůstali nějaký čas bez elektrického proudu. Počítejte např. s určitou výpovědní lhůtou u svého stávajícího dodavatele (její délka je zpravidla 3–6 měsíců).
Článek původně vyšel na webu Úsporná domácnost.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!