Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Stavební spoření 2011

17. květen 2011 - Rubrika: Úspory a finance - Komentáře: 1

V posledních měsících stránky českých novin plní zprávy o změnách ve stavebním spoření. Vláda nejprve snížila podporu stavebního spoření, Ústavní soud poté některé změny ve stavebním spoření zrušil. Jak to tedy nyní je? Vyplatí se v současné době stavební spoření pořizovat?

Reklama

Změny schválené v roce 2010

Novela zákona, která byla schválena vládou ke konci roku 2010, přinesla na počátku letošního roku tři základní změny ve stavebním spoření. Jednak mělo dojít ke zdanění státní podpory za rok 2010 vyplácené v roce 2011 (příspěvek měl být zdaněn 50 % srážkovou daní). Dále bylo schváleno snížení maximální výše státní podpory za rok 2011 a roky následující pro jednoho účastníka stavebního spoření za kalendářní rok. Poslední schválenou změnou bylo zdanění úrokových příjmů ze stavebního spoření.

Rozhodnutí Ústavního soudu

Schválené změny vyvolaly vlnu nevole opozice a hlavní opoziční strana ČSSD podala v této souvislosti stížnost k Ústavnímu soudu. Ten v dubnu letošního roku změny ve stavebním zrušení zrušil.

V reálu to znamená, že 50 % daň z příspěvku na stavební spoření za rok 2010 a následné snížení na max. 2000 Kč ročně pro staré smlouvy by tak nemělo platit. Zhruba pět milionů Čechů tak zatím nepřijde o výhodnější příspěvek ke stavebnímu spoření. Zbytek zákona včetně snížení státní podpory ÚS nechal platit ještě do konce roku.

Ačkoli prezident republiky, Václav Klaus, rozhodnutí Ústavního soudu zkritizoval, většina domácí populace vyjadřuje se zrušením úsporných změn v rámci státem podporovaného stavebního spoření souhlas.

Stavební spoření ano či ne?

Ačkoli je budoucnost stavebního spoření nejistá a vláda plánuje prosadit další změny, dá se předpokládat, že státní spoření zůstane státem nadále podporované, ačkoli již ne v takové míře jako doposud.

Stavební spoření v současné době nadále patří mezi nejoblíbenější a nejspolehlivější způsoby spoření. Nemusíte mít dopředu naspořenou žádnou částku, vklad se vám zhodnocuje a ke každému vkladu získáváte pravidelný příspěvek od státu.

Vklady na stavebním spoření jsou navíc ze zákona pojištěny, a co je poměrně podstatné, po uplynutí šesti let lze naspořené peníze užít na cokoli (toto se ale v nejbližší době s největší pravděpodobností změní).

Pokud se stavební spoření rozhodnete využít k financování bydlení a nebudete mít naspořenou cílovou částku, můžete poté využít překlenovacího úvěru, který ve většině případů nabízí svým klientům nižší úrokovou sazbu než hypoteční půjčky od jiných bankovních subjektů na trhu.

Výnosy stavebního spoření

A jaký výnos lze od spoření očekávat? Vše závisí na výši částky, kterou se rozhodnete pravidelně ukládat. Pokud budeme vycházet při kalkulaci z úroku ve výši 2 %, tak při měsíčním vkladu 500 Kč měsíčně získáte za šest let podporu od státu ve výši 5 768 Kč a celkově naspoříte i s připsaným úrokem a státní podporou 44 221 Kč. Pokud bude vklad činit každý měsíc 2 000 Kč, státní podpora za šest let dosáhne částky 18 000 Kč a celková naspořená částka bude činit 171 610 Kč.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

labuznik1

čtvrtek, 28. únor 2019
22:17

Já jsem za stavební spoření velmi rád, nedávno jsem jej sjednal dceři přes http://www.burinka.cz/stavebni-sporeni/ , protože chci, aby v dospělosti měla alespoň nějaké finance na svoje vlastní bydlení. Dost jí to určitě pomůže do začátku.


Napsal: labuznik1 [Odpovědět]


Čtěte také...

Úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr? Srovnání produktů

Úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr? Srovnání produktů

Plánujete koupi domu, bytu, či jeho rekonstrukci? Přemýšlíte, zda si vzít hypotéku, úvěr ze stavebního spoření, či překlenovací úvěr? Podívejte se spolu s námi na hlavní výhody úvěru ze stavebního spoření.

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů s…


Cena plynu 2011: Kolik budeme platit?

Cena plynu 2011: Kolik budeme platit?

Vaříte doma na plynu? Nebo ho používáte k vytápění a ohřevu vody? Pak vás určitě zajímá, kolik za plyn budete platit v roce 2011. Záleží na tom, jakého dodavatele plynu máte, protože někteří dodavatelé plynu zlevňovali, zatímco jiní zdražovali. Podívejte, jak je na tom váš dodavatel.

Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun

Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun

Cena elektřiny v roce 2011 opět naroste. Ačkoli zdražení proudu není tak výrazné, jak se očekávalo, domácnosti si v závislosti na spotřebě připlatí několik stokorun ročně. Zdražení elektřiny ale nemusíte akceptovat. Řešením je změna dodavatele elektřiny!


Developerské projekty 2011: Bydlení v Praze - aktuální nabídka nových bytů

Developerské projekty 2011: Bydlení v Praze - aktuální nabídka nových bytů

Ještě před rokem dvěma se nahlas hovořilo o tom, že stavebnictví je v hlubokém útlumu a v České republice nevznikají prakticky žádné nové domy a byty. Dnes je však situace výrazně lepší. Vždyť jen v okolí našeho hlavního města vzniká nyní hned několik moderních staveb, developerské projekty Praha ji…

Jak na nákup stavební parcely

Jak na nákup stavební parcely

Poměrně hodně lidí dává při pořizování vlastního bydlení přednost nákupu stavební parcely, kde si posléze nechají postavit rodinný dům dle svých představ, před zakoupením již hotové stavby. Důvodů může být několik. V první řadě může tento postup být cenově výhodný, výhodou je nepochybně i fakt, že s…