Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Výměna okenního parapetu

19. březen 2012 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 1

Jedněmi z míst v bytě, které jsou sice poměrně nenápadné, avšak bývají často zatěžována různými věcmi a tudíž u nich dochází k postupnému poškození, jsou okenní parapety. Na parapety, která jsou součástí okenního prostoru, si mnoho majitelů domácností pokládá květníky pro pěstování bylinek, truhlíky a další předměty.

Reklama

Parapety jsou velmi namáhané

K jejich poničení zároveň dochází vlivem povětrnostních a klimatických podmínek, kdy na ně dopadají kapky deště či sníh, dobře jim určitě nedělají ani dopadající sluneční paprsky. Výměna parapetů je však poměrně finančně nenáročnou činností, kterou navíc zvládne i průměrně šikovný jedinec, jenž umí vzít do ruky nářadí.

Materiál, z něhož se dají okenní parapety vyrobit

Při výměně okenních parapetů bychom se měli řídit dle následujících pokynů. V první řadě je potřeba si rozmyslet, z jakého materiálu budeme nové parapety chtít vyrobit. U starších domů jako materiál skvěle hodí například dřevo, na okenní parapety lze ale použít například keramické dlaždice, kov, nezřídka kdy se používá také přírodní kámen, v moderních bytech a domech se zase upřednostňuje odolný plast, luxusní nemovitosti pak mají okenní parapety z mramoru či jiných finančně nákladnějších materiálů.

Výměna parapetu

Máme-li vybrán materiál pro parapet, můžeme přistoupit k samotné výměně. Nejprve odmontujeme starý parapet a odstraníme zbylou starou omítku. Je ale třeba si dát pozor, abychom zbytečně nepoškodili omítku a zeď, která je v přímé blízkosti parapetu. Místo, kde byl starý parapet, následně důkladně očistíme, a to například pomocí klasického smetáčku. Z materiálu, který je základem pro nás nový okenní parapet, si vytvoříme ( nařežeme) potřebný kus. Takto připravenou parapetovou desku zkusmo přiložíme k oknu, čímž zjistíme, zda parapet bude do požadovaného místa pasovat. V případě potřeby musíme provést změny nejen na materiálu, ale také na zářezech u okna.

Lepení a použití silikonu

Následuje kompletace. Parapety připevníme pomocí vhodného lepidla. Na každý materiál existují jiné druhy lepidel. Přilepený parapet pak stmelíme pomocí silikonu, který utěsní všechny mezery mezi parapetem, oknem a stěnou domu.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

ySnRq4oM2RV

úterý, 3. leden 2017
13:30

We need more ingtihss like this in this thread.


Napsal: ySnRq4oM2RV [Odpovědět]


Čtěte také...

Výzdoba okenního parapetu v zimním období

Výzdoba okenního parapetu v zimním období

Zatímco v jarních či letních měsících si většina z nás vyzdobí okenní parapety květinami, v chladnějším období, které panuje právě nyní, je pohled na venkovní parapety před okny mnohde výrazně smutnější, doslova totiž zejí prázdnotou. To je jistě škoda, vždyť i v zimě se dají okenní parapety vyzdobi…

Výměna starých střešních oken za nová se vyplatí

Výměna starých střešních oken za nová se vyplatí

Prakticky každý rodinný dům má střešní okna. U starších domů tato okna mohou být již v dezolátním stavu a je potřeba je vyměnit. Výměny střešních oken se rozhodně není třeba obávat, finanční nároky nejsou zas až tak veliké a navíc se dá díky novým oknům ušetřit spoustu peněz.


Podle čeho vybírat záclony do obýváku?

Podle čeho vybírat záclony do obýváku?

Součástí vybavení obýváku jsou v drtivé většině také záclony. Ty mají několik funkcí. Především slouží jako dekorační prvek, který se hodí k oknům, potažmo k balkonovým dveřím. Dále slouží jako stínící prvek, zejména v kombinaci se závěsy. Pokud nevíte, jak vybrat záclony, je právě pro vás určennásl…

Kdy vyměnit stará garážová vrata za nová?

Kdy vyměnit stará garážová vrata za nová?

Každý majitel auta velmi dobře ví, že je třeba dopřát pravidelnou údržbu nejenom plechovému miláčkovi, ale také garáži, přesněji řečeno garážovým vratům. Stará dřevěná nebo plechová křídla je nutné před zimou opravit a natřít, aby přežila nevlídné po


Sítě proti hmyzu - výběr a montáž

Sítě proti hmyzu - výběr a montáž

V letních měsících nás může v domácnosti trápit velký výskyt hmyzu. Mouchy, včely, vosy či různí brouci a pavouci si razí cestu do našeho domu, kde nás pak obtěžují. Zabránit tomu můžeme tím, že na okna či dveře instalujeme sítě proti hmyzu.

Bezrámové zasklení představuje novinku v oblasti stavby oken

Bezrámové zasklení představuje novinku v oblasti stavby oken

Novinkou v oblasti realizace oken v rodinných domech i bytových jednotkách je takzvané bezrámové zasklení. Toto architektonicky velmi působivé řešení, které oproti klasickým způsobům stavby oken přináší několik výhod, představuje společnost ACTUAL.