Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Malování: Jakou barvu vybrat?

18. červenec 2010 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Jakou barvu vybrat? Tuto otázku si klade snad každý, kdo se chystá malovat. Tatam je období, kdy se vše malovalo na bílo. Češi objevili kouzlo barev a své příbytky jimi zkrášlují.

Reklama

Základní pravidla při výběru barev

Některé barvy dokážou lidský organizmus povzbudit k aktivitě, jiné naopak uklidňují. Mezi barvy, které rozjasňují a dodávají pocit tepla, patří oranžová, žlutá a červená. Naopak mezi barvy, které uklidňují, patří modrá či například zelená. Tyto barvy působí chladně.

Psychologie barev je určitě důležitá. Při výběru je ale také důležité dbát na velikost a rozměr místnosti a na přísun denního světla. Tam, kde je málo denního světla, se doporučují spíše světlé, pastelové barvy. Tyto barvy jsou vhodné také pro menší prostory, které chceme opticky zvětšit, nebo vyvážit. Pokud máte dlouhou a úzkou místnost, doporučuje se použít na čelní stěny světlejší barvy a na delší stěny barvy tmavší.

Doporučujeme

Stáhněte si eBook: 33 tipů jak správně vymalovat

Kombinace barev

Není třeba se bránit kombinaci barev. Nejlepší je ovšem zvolit jednu barvu v několika odstínech, např. světle a tmavě zelenou, nebo tmavě a světle modrou. Oblíbenou kombinací je bílá s další barvou, např. červená a bílá, zelená a bílá, či například oranžová a bílá. S barvami se dá pohrát a vždy záleží pouze na vaší kreativitě a fantazii.

Při výběru barev je ovšem nutné brát ohled na vybavení místnosti. Pokud máte celý obývací pokoj laděný do meruňkové, není možné bezmyšlenkovitě vybrat novou, zcela odlišnou barvu. Vždy je třeba zvážit, zda k sobě jednotlivé barvy půjdou.

Není oranžová jako oranžová

Pokud jste se rozhodli pro určitý barevný odstín, máte dvě možnosti, jak jej získat. Buď si barvu namícháte sami, nebo si ji necháte namíchat profesionálně.

První možnost je jednoduchá a rychlá. Stačí koupit bílou barvu a namíchat do ní barevné pigmenty. Má ale svá proti. Pokud vám namíchaná barva dojde, s velkou pravděpodobností se vám již nepodaří namíchat stejný odstín a hrozí tak, že budete mít každou stěnu jinou.

Z tohoto důvodu je lepší dojít do kolorovacího centra, kde vám namíchají stejnou barvu i několikrát po sobě. Navíc dostanete vzorník se stovkami barev a můžete si vybrat přesně ten odstín, který se vám do dané místnosti hodí.

Pak už záleží na vás, zda si vymalujete sami, nebo práci svěříte profesionálním malířům.

Význam barev:

Žlutá – symbolizuje dynamiku a pohyb; povzbuzuje, osvobozuje, působí vesele a otevřeně

Oranžová – barva slunce, spojená s představou tepla, bohatství, úrody; vyvolává pocit radosti

Zelená – barva přírody; světle zelená působí přirozeně, je spojena s představou rostlin, chladu, vlhka; tmavě zelená uklidňuje a chrání, dává pocit naděje a bezpečí

Modrá – barva vody; symbolizuje klid a stabilitu; tmavě modrá evokuje harmonii; světle modrá představuje veselí a svobodu

Fialová – je kombinací červené a modré; barva znepokojivá, neklidná, tajemná, melancholická, náročná.

Červená – barva vzrušení a energické změny; povzbuzuje k sexuálním choutkám, k jídlu, zároveň podněcuje agresivní chování

Růžová – vzdušná barva, barva přinášející zároveň energii a něhu

Hnědá – barva symbolizující zem; spojená s představou jistoty a pořádku, domova, tradice, zdrženlivosti a solidnosti

Černá – barva smrti, protestu, smutku a tajemství

Bílá – barva začátku, nevinnosti a čistoty

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak namíchat barvy na malování interiéru

Jak namíchat barvy na malování interiéru

Na malování interiéru si řada lidí zve odbornou malířskou firmu, která provede všechny potřebné záležitosti - od přípravy na malování, přes namíchání barev, vymalování až po závěrečný úklid. Je však spousta kutilů, kteří si raději vymezí nějaký ten den volného času a do vymalování bytu se pustí sami…

Jak postupovat při malování bytu

Jak postupovat při malování bytu

Chystáte se malovat byt a nevíte si rady, jaký zvolit správný postup? Malování pokojů zvládne každý, jen je třeba se řádně připravit a prostudovat si následující kroky.


Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Pokud se chceme sami pustit do malování bytu a jeho místností, pak je třeba si dát záležet hlavně na výběru barvy. Malířské barvy musí být pokud možno co nejkvalitnější, to znamená dostatečně kryjící a trvalé.

Malování bytu aneb změna je život - 2. část

Malování bytu aneb změna je život - 2. část

Již jste si vybrali vhodné odstíny barev do vašeho bytu a vyhradili jste si potřebný čas na jeho vymalování? Nyní je tedy čas, pustit se do díla. Že si nevíte rady? Ve svém dnešním článku vám s tímto problémem poradím.


Horké letní dny: Jakou klimatizaci domů či na chatu

Horké letní dny: Jakou klimatizaci domů či na chatu

Při letních vedrech je dobré si do domácnosti pořídit klimatizaci. Klimatizace dokáže velmi efektivně odnímat teplo z pokoje a snižovat tak celkovou teplotu místnosti. Před pořízením klimatizace je dobré si ujasnit, jaký typ klimatizace pro náš dům bude nejvhodnější. Existují tři základní druhy kli…

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna jsou vhodná do půdních prostor, kde dochází k rekonstrukci a počítá se s obytnými prostorami. Díky tomu, že nainstalujeme namísto klasických oken střešní okna, docílíme intenzivnějšího prosvětlení prostoru místnosti.