Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Horké letní dny: Jakou klimatizaci domů či na chatu

8. červen 2011 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 3

Při letních vedrech je dobré si do domácnosti pořídit klimatizaci. Klimatizace dokáže velmi efektivně odnímat teplo z pokoje a snižovat tak celkovou teplotu místnosti.

Reklama

Před pořízením klimatizace je dobré si ujasnit, jaký typ klimatizace pro náš dům bude nejvhodnější. Existují tři základní druhy klimatizací.

Split klimatizace

V prvním případě jde o tzv. dělenou klimatizaci ( někdy též označovanou jako split klimatizace). Skládá se zde dvou částí - venkovní části ( kompresoru) a vnitřní části ( výparníku). Tyto části jsou pak propojeny spojovacím potrubím pro chladivo. Jde o zřejmě nejúčinnější typ, který má velmi tichý chod, nízké provozní náklady. Nízká hlučnost split klimatizace je dána tím, že kompresor je umístěn ve venkovní jednotce mimo vnitřní prostor, který je klimatizován. Vnitřní část takovéto klimatizace navíc může fungovat také jako čistička vzduchu či ionizátor. Jde o nejběžnější typ klimatizace, která je velmi vhodná nejen do domácností, ale najde široké uplatnění také například v různých administrativních budovách.

Okenní klimatizace

Druhým typem je okenní klimatizace. Jedná se o nejjednodušší pevnou klimatizaci, kterou si můžeme pořídit. Je potřeba ji trvale zabudovat do okna či zdi. Zadní část klimatizace pak vyčnívá ven, zatímco čelní panel pouští do místnosti čerstvý studený vzduch. Výhodou této klimatizace je její snadná montáž, je však třeba počítat s vyšší hlučností, protože kompresor klimatizace je umístěn přímo v interiéru. Pro někoho může být tento typ také nepříjemný z estetického hlediska.

Mobilní klimatizace

Protože klimatizace je v podstatě sezónní záležitostí, mnoho lidí si nechce pořizovat z důvodů vysokých nákladů pevné klimatizace. V tom případě doporučujeme si pro léto pořídit mobilní klimatizaci, která se jednoduše v případě potřeby zapne do zásuvky a běží. Jak již z názvu vyplývá, dá se s ní pohybovat, můžeme ji tak přesouvat do různých místností. Odchod horkého vzduchu z klimatizace je v tomto případě vyřešen pomocí pružné hadice, jejíž konec vychází ven z domu.

Mulit-split klimatizace

Kromě těchto tří základních typů bychom mohli zmínit také multi-split klimatizaci, která pracuje na stejném principu jako split klimatizace, nicméně na vnější část lze napojit více vnitřních částí a ochlazovat tak více místností najednou. U této varianty se však připravme na vyšší cenovou relaci.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Ivana

čtvrtek, 29. červen 2017
22:12

Pěkný článek. My bydlíme v podnájmu, takže nám nic jiného než koupě mobilní klimatizace ani nezbývalo. Ale jsme velmi spokojení, můžeme ji snadno přesunout, uklidit nebo vytáhnout a hlavně si v tomhle horku užijeme aspoň trošku chládku. Vybírali jsme u Remka, tak když tak mrknětehttps://www.remko.cz/mobilni-klimatizace/ :)


Napsal: Ivana [Odpovědět]

Valentyn77

čtvrtek, 30. duben 2020
22:11

Taky jsme si minulé léto pořídili do bytu klimatizaci od http://www.m-klima.cz/ a musím říct, že díky tomu ty vedra byly vážně o dost snesitelnější. Dokonce se mi díky klimatizaci večer lípe spalo, což se hodně odrazilo na tom, že jsem byl přes den více aktivní a plný energie.


Napsal: Valentyn77 [Odpovědět]

Marie

pátek, 30. červen 2023
05:26

Pořídit si klimatizaci bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat. Asi si dokážete představit, jak vypadá léto v podkrovním bytě. Ani se mi nechtělo chodit domů :-D . Letos před létem jsme nechali udělat servis klimatizace u https://www.klimasplit.cz/servis-klimatizace/ , protože když jsem ji na jaře zkusila zapnout, tak v ní tak divně rachotilo, tak jsem se bála, aby na léto fungovala.


Napsal: Marie [Odpovědět]


Čtěte také...

3 tipy na letní doplňky na zahradu

3 tipy na letní doplňky na zahradu

Během letních slunečních dní je obzvláště příjemné, když můžete využít prostor vaší zahrady. Pro co nejlepší komfort je dobré v ní kromě laviček a stolu umístit také další doplňky. V tomto článku vám představím zajímavé tipy, které jistě během léta v

Malování: Jakou barvu vybrat?

Malování: Jakou barvu vybrat?

Léto je v plném proudu a teplé počasí přímo vybízí k tomu vrhnout se na vymalování příbytku. Jakou barvu ale zvolit? Je lepší vybrat teplejší, nebo studenější odstín? Je vhodné jednotlivé barvy kombinovat?


Letní péče o trávník: 5 tipů, co dělat s trávou na zahradě

Letní péče o trávník: 5 tipů, co dělat s trávou na zahradě

Letní péče o trávník: 5 tipů, co dělat s trávou na zahradě I v letním období je třeba se starat o trávník na zahradě. V červenci či srpnu obvykle venku panují vysoké teploty. Nedostatečná péče o trávník může mít za následek jeho seschnutí.

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna jsou vhodná do půdních prostor, kde dochází k rekonstrukci a počítá se s obytnými prostorami. Díky tomu, že nainstalujeme namísto klasických oken střešní okna, docílíme intenzivnějšího prosvětlení prostoru místnosti.


Je komín vašeho domu připravený na zimu?

Je komín vašeho domu připravený na zimu?

Před příchodem zimy je potřeba udělat na domě důkladnou kontrolu. Jedině tak vydrží nápor sněhu a mrazivé klimatické podmínky. Abyste se v zimě nedivili, že vám nefunguje krb a v domě máte chladno, je potřeba se krom jiného zaměřit také na to, zda je

Předokenní rolety jsou důležitou součástí domu

Předokenní rolety jsou důležitou součástí domu

Předokenní rolety zkrášlují tvář domu, jejich další funkcí je ochrana před rozmary počasí a dalšími rušivými vlivy zvenčí.