Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

28. leden 2013 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 2

Střešní okna jsou vhodná do půdních prostor, kde dochází k rekonstrukci a počítá se s obytnými prostorami, případně se také provádí zateplení střechy. Díky tomu, že nainstalujeme namísto klasických oken střešní okna, docílíme intenzivnějšího prosvětlení prostoru místnosti. Přes den ani v brzkých večerních či ranních hodinách tak nebude zapotřebí zbytečně plýtvat elektřinou na svícení. Aby však střešní okna dobře plnila svůj účel, je nutné je umístit na vhodné místo tak, aby světlo procházelo co nejrovnoměrněji do celé místnosti. Umístění oken je pak druhotně podstatné také pro kvalitní výhled do okolí. Při umístění střešního okna je zapotřebí nejprve najít vhodný prostor, poté také zvolit správnou výšku nad zemí a samotnou velikost okna.

Reklama

Kromě umístění oken je vhodné se zamyslet také nad jejich konstrukcí a způsobem otevírání. Špičku v tomto ohledu představují střešní okna Velux ®, která lze pořídit buď jako klasická kyvná střešní okna, nebo také výklopně kyvná. Oba typy představují moderní řešení, které poskytuje maximální výhled a pohodlné ovládání.

Rozměry střešních oken: záleží na prostoru místnosti

Velikost střešních oken je přímo závislá na rozměrech místnosti. Platí obecné pravidlo, že rozměry střešních oken v místnosti by dohromady měly tvořit minimálně desetinu rozměrů podlahy v místnosti. Máme-li tudíž místnost například o rozměrech 40m2, pak by prosklená plocha oken měla činit alespoň přibližně 6,5m2. V opačném případě není jistota, že prostor místnosti bude dostatečně osvětlen. Záleží samozřejmě na tom, zda má majitel nemovitosti v úmyslu z místnosti udělat opravdu plnohodnotný prostor, nebo mu vystačí “temná komůrka”, kde bude v případě potřeby svítit i za denního světla.

Střešní okna poprvé vyvinul Dán Villum Kann Rasmussen v roce 1941. Protože mělo přinášet světlo (latinsky LUX) a vzduch (VEntilation) do interiéru, nazval ho VELUX.

Výška, která je vhodná pro umístění střešních oken

Kromě rozměrů samotných je důležité střešní okna také správně umístit, aby byla lehce dostupná, snadno ovladatelná, avšak zároveň z nich nehrozilo případné vypadnutí. V tomto směru zkušení odborníci doporučují umístit střešní okna minimálně 85 centimetrů na zemí, horním limitem je pak výška kolem 120 centimetrů. U střešních oken tedy není zapotřebí umístit je do výšek, na které jsme zvyklí u klasických oken. Pakliže dodržíme umístění v těchto parametrech, bude ze střešních oken dobrý výhled.

Střešní okna vyrábí společnost VELUX ®. O veškerých svých produktech informuje na internetovém portále veluxeshop.cz. Na webu najdete nabídku špičkových střešních oken, ale také rolety, interiérové žaluzie ci venkovní markýzy, vše v elegantním designu.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Arina

úterý, 5. únor 2013
13:29

Denní světlo a bílé zdi dělají, že i malá místnost vypadá větší a lákavějí.


Napsal: Arina [Odpovědět]

Rinka7

středa, 7. listopad 2018
09:02

Sítě proti hmyzu nás každé léto zachraňují. Máme domeček blízko rybníku a komárů máme vždy hrozně moc.https://www.kzaluzie.cz/eshop/site-proti-hmyzu-21. Jsou prostě skvělým pomocníkem a moc nestojí.


Napsal: Rinka7 [Odpovědět]


Čtěte také...

Plynové kotle: Kam je umístit?

Plynové kotle: Kam je umístit?

K ohřevu vody a potažmo také k vytápění interiéru domácnosti mnozí z vás používají plynový kotel. Při jeho pořízení je důležité dbát na odbornou instalaci, napojení na odvod spalin a také na správné umístění. Špatně umístěný plynový kotel může způsobit hodně neplechy a zároveň se také sníží jeho úči…

Výběr střešní krytiny: Životnost je na prvním místě

Výběr střešní krytiny: Životnost je na prvním místě

Rekonstruujete střechu nebo stavíte dům a vybíráte střešní tašky? Kvalitní střešní krytina je předpokladem pro dostatečnou ochranu domu a jeho tepelnou izolaci. Jak vybrat správnou střešní krytinu a na co dát pozor při výběru střešních tašek?


Betonová střešní krytina: Vlastnosti betonových tašek

Betonová střešní krytina: Vlastnosti betonových tašek

V tuzemsku se při realizaci a renovaci střechy, respektive její pokládce, hojně používají betonové střešní tašky. Tento tradiční materiál má své přednosti i nedostatky. Vyhodnocení kladů a záporů betonové střešní krytiny je potřeba zvážit ve chvíli,

Malování: Jakou barvu vybrat?

Malování: Jakou barvu vybrat?

Léto je v plném proudu a teplé počasí přímo vybízí k tomu vrhnout se na vymalování příbytku. Jakou barvu ale zvolit? Je lepší vybrat teplejší, nebo studenější odstín? Je vhodné jednotlivé barvy kombinovat?


Bobrovky: Tradiční střešní krytina

Bobrovky: Tradiční střešní krytina

Na střechách domů se stále v hojném počtu můžeme setkat s pálenými střešními taškami, které se označují jako bobrovky. Co jsou vlastně bobrovky zač a odkud pochází jejich netradiční název? Bobrovky jsou střešní krytinou, která má velmi charakterické tvary. Zejména její obloukové zakončení je oprot…

Šindele: Asfaltová střešní krytina, která váš dům ochrání před nepřízní počasí

Šindele: Asfaltová střešní krytina, která váš dům ochrání před nepřízní počasí

Jednou z možností střešní krytiny pro váš dům se mohou stát šindele. Tato střešní krytina je velmi zajímavou alternativou. Lze ji využít nejen pro rekreační objekty či starší rodinné domy, ale dokonce i pro moderní novostavby. Předurčují je k tomu vynikající vlastnosti. O nich se dozvíte v následují…