Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak namíchat barvy na malování interiéru

13. prosinec 2010 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 2

Na malování interiéru si řada lidí zve odbornou malířskou firmu, která provede všechny potřebné záležitosti - od přípravy na malování, přes namíchání barev, vymalování až po závěrečný úklid. Je však spousta kutilů, kteří si raději vymezí nějaký ten den volného času a do vymalování bytu se pustí sami.

Reklama

V případě, že nejste zkušenými malíři, však může nastat největší problém s namícháním barev, tedy tzv. tónováním barev. Jedná se totiž o to, že použijete-li namísto čiré bílé nějakou barevnou kombinaci pro malování, pak je potřeba v případě, že barva dojde, namíchat přesně ten samý odstín, jinak budou stěny v místnosti vypadat na každém místě jinak, o což rozhodně nestojíte.

Ředění základní barvy

V první fázi pořídíme základní, tedy bílou barvu. Tuto barvu je potřeba zředit vodou. Ředí se všechny barvy, záleží však přitom na jejich druhu a disperzi. Vysoce disperzní barvy se ředí maximálně 5% vody, u méně disperzních barev lijeme 10% - 30% vody.

Tónování barvy

Nyní si pojďme alespoň v krátkosti představit, jak správně tónovat barvy. V první řadě je potřeba barvu pořídit. Požadovanou barvu a její odstín zakoupíme v malířské prodejně dle orientačního vzorníku. Máme-li tónovací barvu zakoupenu, pak je potřeba ji namíchat s klasickou bílou barvou ( Primalex apod.). Poměr tónovací barvy a bílého základu k docílení požadovaného odstínu je vždy udán na obalu tónovací barvy.

Pokud používáme větší množství barvy a přitom tónovací barvy máme v menších lahvích, pak zabráníme pozdějšímu špatnému namíchání stejného odstínu barvy tak, že vše smícháme naráz ve velké nádobě, dokonale promícháme a teprve potom přistoupíme k vlastnímu tónování, případně ředění atd.

Vždy je nutností před aplikací barvu řádně promíchat.

Při domácím tónování barev bychom raději neměli používat barvy s vysokým obsahem běloby, neboť ta pohlcuje barevné tóny a k tónování potřebného odstínu bychom tak spotřebovali velké množství tónovače.

Barvy lze namíchat i strojově

Tónování barev není jednoduchou záležitostí, zejména pro ty z Vás, kteří se do malování interiéru pouštějí poprvé. I proto je mnohem snadnější variantou využít služeb malířských prodejen nebo výrobců barev, které míchají barvy na speciálních tónovacích strojích. Tím, že je vše uloženo v počítači, můžete si později kdykoliv přijít namíchat přesně stejnou barvu.

Nyní již nezbývá nic jiného, než popřát dobrou volbu barev a úspěšné malování.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jana

sobota, 12. květen 2012
14:27

A co když jsme si nechali namíchat barvu přímo u výrobce, konkrétně odstín ohnivé tabasco a onen nátěr ložnice, se nezdařil a máme místo krásných zdí, zdi ,,flekaté?" lze to ještě nějak zachránit nebo budeme muset ložnici vymalovat jinou barvou? děkuji za odpověď


Napsal: Jana [Odpovědět]

Pavel

středa, 12. září 2012
00:25

to Jana: Jedině vymalovat... u drahých nátěrů je to častý jev... možná špatný váleček, špatný povrch,špatné ředění,mastnota, někdy třeba před nátěrem penetrovat, kvůli savosti podkladu...například u nových čí sádrokartonových stěn...


Napsal: Pavel [Odpovědět] [Skrýt]


Čtěte také...

Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Pokud se chceme sami pustit do malování bytu a jeho místností, pak je třeba si dát záležet hlavně na výběru barvy. Malířské barvy musí být pokud možno co nejkvalitnější, to znamená dostatečně kryjící a trvalé.

Jak na výběr fasádní barvy při rekonstrukci domu?

Jak na výběr fasádní barvy při rekonstrukci domu?

Při rekonstrukci či stavbě domu si vybírejme pokud možno co nejkvalitnější materiál, který bude dostatečně odolný vůči poškození a vydrží co nejdéle. Platí to například i při dělání fasády domu. Pokud zvolíme kvalitní fasádní barvy, budeme mít na dlouhá léta vystaráno.


Malování bytu aneb změna je život - 2. část

Malování bytu aneb změna je život - 2. část

Již jste si vybrali vhodné odstíny barev do vašeho bytu a vyhradili jste si potřebný čas na jeho vymalování? Nyní je tedy čas, pustit se do díla. Že si nevíte rady? Ve svém dnešním článku vám s tímto problémem poradím.

Malování: Jakou barvu vybrat?

Malování: Jakou barvu vybrat?

Léto je v plném proudu a teplé počasí přímo vybízí k tomu vrhnout se na vymalování příbytku. Jakou barvu ale zvolit? Je lepší vybrat teplejší, nebo studenější odstín? Je vhodné jednotlivé barvy kombinovat?


Příprava na malování: Zakrývací materiály

V každé domácnosti je čas od času potřeba vymalovat stěny místností. Jejich původní barva totiž vlivem času přichází o svoji původní svěžest a čistotu. Malování není třeba provádět příliš často, postačí k němu přistoupit tak jednou za dva roky. Před samotným malování pokojů je důležité řádně zakrýt …

Jak postupovat při malování bytu

Jak postupovat při malování bytu

Chystáte se malovat byt a nevíte si rady, jaký zvolit správný postup? Malování pokojů zvládne každý, jen je třeba se řádně připravit a prostudovat si následující kroky.