Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Chcete mít stále hebké a nadýchané ručníky a osušky? Dbejte na kvalitu a správnou péči!

2. červenec 2012 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 1

Jak mít ručníky stále stejně barevné, měkké a hebké jako při koupi? Prvním pravidlem je investice do kvalitního zboží, druhým správná péče. Při koupi ručníků a osušek se vyplatí hledět nejen na barvy a velikosti, ale také na gramáž, materiál a délku vláken. Při praní pak dodržovat základní poučky a pravidla.

Reklama

Gramáž, neboli hmotnost na metr čtvereční, je jedním ze základních parametrů, podle kterých ručníky a osušky vybírat. U těch kvalitních bychom měli najít číslo 450 g/m² a vyšší. Na župany je potřeba mnohem více froté, a přitom musí zůstat lehké. Proto se někdy kvůli jejich hmotnosti používají směsi materiálů s nižší gramáží (např. bavlna a len nebo bavlna a bambusová viskóza).

Hmotnost na metr čtvereční však není jediným důležitým ukazatelem. Je třeba zaměřit se i na délku vláken a smyček. „Smyčky vláken vnímáme u ručníků jako „to nadýchané“. O stupni nadýchanosti rozhoduje výška vlasu, potažmo smyčky. Dlouhý vlas je zvláště měkký, naopak krátký a hustý zajišťuje masážní efekt. Delší smyčka také zaručuje vyšší savost a absorpci vody; ručníky tak lépe suší," vysvětluje Lenka Kocourková z interiérového butiku À LA MAISON, kde lze ručníky, u kterých se dbá na kvalitu, koupit.

Bambusové ručníky – správná volba do málo větraných koupelen

Hustota a délka smyček se samozřejmě projevuje i na ceně. Jednosmyčkové patří mezi nejlevnější, na opačném konci stojí naopak tzv. postřižené froté neboli velur, které je lesklé a vytváří efekt sametového povrchu. Popularitu si získaly ručníky s přídavkem lnu. Jsou tenčí a chladivější a hodí se proto třeba do sauny. Nejoblíbenější a dlouhodobě nejžádanější jsou ručníky z bavlny.

„Stoprocentní bavlna však nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Majitelům koupelen bez přirozeného větrání bych doporučila spíše ručníky a osušky s bambusovou viskózou. Bambus má totiž přirozenou antibiotickou funkci, nevznikají v něm plísně, ani se nemnoží bakterie. Nedochází proto ke vzniku nepříjemných pachů. Savost ručníků s bambusovým vláknem je navíc třikrát vyšší než u jiných materiálů, protože tato vlákna jsou při mikroskopickém zkoumání v řezu dutá,“ radí Lenka Kocourková. Ručníky složené z bavlny a z bambusové viskózy mají gramáž až 720 g/m². Ani milovníci ekotextilií nepřijdou zkrátka. Například od značky Möve si mohou koupit froté produkty z kolekce Botanicus vyrobené ze 100% biologicky odbouratelné bavlny a barvené pouze přírodními barvivy.

Mírné sražení po praní je normální

Ani koupě kvalitního ručníku bohužel nezaručí jeho měkkost, hebkost a stálobarevnost. „Pokud nechceme mít z ručníků po pár vypráních nepříjemné struhadlo, musíme se o ně dobře starat. Ručníky a osušky je dobré před prvním použitím dvakrát vyprat. Při praní se totiž uvolní volná vlákna a ta zbylá se srazí a utáhnou. Ideální je, pokud je sušíte v sušičce. Volná vlákna se totiž při tomto způsobu sušení velmi dobře oddělí od ručníku. Tím životnost ručníků prodloužíme,“ říká Lenka Kocourková. Prací prostředek je třeba vždy dávkovat podle údajů výrobce. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou.

Příliš málo prášku nebo gelu naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny. Samozřejmostí by mělo být oddělené praní podle barev a v prášcích a gelech k tomu určených.

Univerzální prací prostředky totiž obsahují bělící substance a optické zesvětlovače, a proto by se měly používat výlučně pro bílé froté zboží. Jako překvapující se může jevit rada na vynechání aviváže. „Aviváž na ručnících ulpí jako film a vlákna slepí k sobě. Ručníky tím významně ztratí nejen savost, ale i hebkost a měkkost. Změkčovače mají kromě toho za následek tvorbu žmolků,“ varuje Lenka Kocourková. Dobré a kvalitní froté se vyznačuje použitím obzvláště hebkých bavlněných přízí, a proto nemůže být absolutně nesrážlivé. „Nežádoucímu nadměrnému srážení se vyhneme tak, že ještě vlhké a později i zcela suché ručníky krátce natáhneme rukou a vytvarujeme,“ doporučuje majitelka butiku À LA MAISON.

Lenka Kocourková radí:

Desatero správné péče o ručníky a osušky

1) Před prvním použitím ručníky dvakrát vyperte a nejlépe usušte v sušičce, či nechte volně uschnout, aniž byste se do nich utřeli. Vlákna se zatáhnou a prodlouží se životnost.

2) Dodržujte předepsané dávkování prášku. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny.

3) Dodržujte oddělené praní podle barev.

4) Barevné ručníky perte v tekutém pracím prostředku – ten se lépe rozpouští.

5) Na barevné prádlo zvolte prášek nebo gel s označením color (bez optických zesvětlovačů). Na bílé ručníky jednoznačně používejte prášek, nikoli gel určený pro bílé prádlo. Optické zesvětlovače jsou pouze v sypkém prášku; gely pro bílé prádlo nejsou zdaleka tak výkonné jako prášky.

6) Nepoužívejte aviváž. Ta vlákna slepí k sobě a ručníky ztratí měkkost. Může také zapříčinit tvorbu žmolků. U bílých a světlých ručníků může barevná aviváž působit i jejich šednutí či zaprání.

7) Dodržujte předepsané plnění pračky. Při přeplnění nebo naopak nedostatečném naplnění by třením o buben mohlo rovněž dojít k tvorbě žmolků.

8) Ideální je sušička. Vlákna nejen usuší, ale i načechrá.

9) Sušení na radiátoru nebo na přímém slunci škodí Vlákna se mohou polámat a poničit.

10) Ručníky ani osušky nežehlete. Smyčky se zploští a polámou a mají pak menší savost.

Užitečné rady

Co dělat v případě, když dojde k vytažení vláken?

Vlákna se rozhodně nepokoušejte vytáhnout úplně, naopak je vždy nakrátko ustřihněte. Ručník je tkaný tak, že se mu při zastřižení vytaženého vlákna nic nestane. Abyste se vytažení vyvarovali, nikdy neperte zboží s oděvy, které mají háčky, zipy nebo suché zipy.

I když je froté kvalitní, tvoří se na něm žmolky.

Tvorba žmolků je zpočátku zcela normální. Především u těch froté částí, které mají vysoký vlas, tedy zejména u tkanin jakosti velur. Po pátém až šestém praní by ale žmolky měly vymizet. Předejít následné nežádoucí tvorbě žmolků lze správným plněním pračky. Textil se při praní nesmí třít o buben, k čemuž dochází, pokud je pračka přeplněná nebo naopak naplněná nedostatečně.

O À LA MAISON:

Interiérový butik À LA MAISON byl otevřen v červenci 2010. Prodejna rozkládající se na ploše 70 m² se nachází ve sníženém přízemí nákupního centra Palladium na Náměstí Republiky v Praze 1. V sortimentu je možné nalézt především zboží pro vytvoření útulného a voňavého domova. Zákazníci si mohou vybrat ze zboží všech cenových kategorií včetně opravdu luxusních výrobků.

Těžištěm sortimentu jsou výrobky německé značky Möve, firmy s více než stoletou tradicí výroby froté ručníků, osušek a županů; v nabídce však má i doplňky a ložní prádlo. Další nosnou část sortimentu tvoří interiérové vůně – od katalytických lamp přes difuzéry až po kolekce exkluzivních aroma svíček a olejů (např. značky Ashleigh & Burwood London, Abode Aroma,Paddywax, ILANGA). Zákazníci v butiku naleznou i bohatý výběr luxusních peřin a polštářů značky DaunenStep či ložního prádla švýcarské značky Christian Fischbacher. Nechybí ani velké množství koupelnových doplňků a dárkového zboží. Nově je v nabídce také exkluzivní tělová kosmetika značky Abahna a sortiment dánské značky Lene Bjerre Design, která po celém světě nabízí nádherné interiérové doplňky severského designu s nádechem romantiky.

Tisková zpráva À LA MAISON

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Terezie

pondělí, 25. květen 2020
13:43

Aviváž už nepoužívám delší dobu. Vím o tom, že není úplně dobré ji používat a stejně po ní prádlo moc nevoní. Když chci prádlo provonět, tak na něj stříknu vůni, kterou jsem si objednala z https://www.doma-stylove.cz/ a prádlo po ní krásně dlouho voní.


Napsal: Terezie [Odpovědět]


Čtěte také...

Koberce s vysokým vlasem patří stále k současným trendům

Koberce s vysokým vlasem patří stále k současným trendům

Inovujete interiér Vaší domácnost a rádi byste pořídili kvalitní kusový koberec? Váš domov můžete zútulnit kusovými koberci koupenými v internetové prodejně společnosti Vopi.

Chcete mít před domem skutečně krásnou zahradu? Zrealizuje vám ji zahradní architekt

Chcete mít před domem skutečně krásnou zahradu? Zrealizuje vám ji zahradní architekt

Zahrada před domem je místem, které slouží nejen jako dělící prvek od ulice, který vám zvyšuje pocit soukromí, ale samozřejmě má být i estetickým doplňkem vaší nemovitosti. Z toho důvodu je vhodné, pokud je realizace zahrady přenechána odborníkům.


Výběr střešní krytiny: Životnost je na prvním místě

Výběr střešní krytiny: Životnost je na prvním místě

Rekonstruujete střechu nebo stavíte dům a vybíráte střešní tašky? Kvalitní střešní krytina je předpokladem pro dostatečnou ochranu domu a jeho tepelnou izolaci. Jak vybrat správnou střešní krytinu a na co dát pozor při výběru střešních tašek?

Jak vybírat křovinořez: Důležité rady pro zahrádkáře

Jak vybírat křovinořez: Důležité rady pro zahrádkáře

Při sekání trávy se kromě klasických sekaček a zahradních traktorů používají také křovinořezy. Na trhu jich dnes existuje celá řada. Liší se nejen v ceně, ale také ve vzhledu a konstrukci, způsobu ovládání, kvalitě a výkonu motoru. Pokud chcete používat skutečně křovinořez, který bude za něco stát, …


Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Ať už zvolíte jakkoliv velké jezírko, mějte na paměti, že by mělo tvořit nenásilný přechod z vodní plochy ke zbývajícím částem zahrady. Proto byste měli věnovat maximální pozornost už samotnému návrhu zahradního jezírka.

Úsporné spotřebiče: Vyznejte se v nich a ušetřete!

Úsporné spotřebiče: Vyznejte se v nich a ušetřete!

Každá domácnost je vybavena několika spotřebiči: v lednici uchováváme potraviny, rychlovarná konvice nám během chvilky uvaří vodu na čaj, pračka vypere prádlo, televize nám krátí dlouhé chvilky a přes počítač udržujeme kontakt se světem. Tito domácí pomocníci jsou ovšem také významnými konzumenty el…