Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy

30. květen 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Solární panely se stále častěji objevují na střechách rodinných domů. Existuje několik typů kolektorů. Abychom dosáhli maximální účinnosti, je zapotřebí zvážit, který typ kolektorů bude pro náš rodinný dům nejvýhodnější.

Reklama

Nekryté kolektory

Prvním typem jsou jednoduché ploché kolektory nekryté. Ty jsou dnes využívány jen minimálně, slouží spíše k sezónním účelům, například k ohřevu bazénové vody. Tím, že nemají zasklení, dochází u nich k poměrně velkým tepelným ztrátám. Jejich účinnost hodně ovlivňují klimatické podmínky, zejména vítr.

Neselektivní kolektory

Dalším typem jsou ploché neselektivní solární kolektory. Ty již mají zasklen. Vyznačují se přítomností kovového absorbéru. Povlak je tvořen převážně černým nátěrem, který přitahuje sluneční paprsky. I tento typ je vhodný spíše jen pro ohřev vody.

Selektivní solární kolektory

Kvalitnějším provedením jsou ploché selektivní kolektory, tedy ty, jež mají selektivní povlak. Zde nechybí tepelná izolace na kolektorové skříni. Tento typ již má mnohem menší tepelné ztráty. Dají se tak využívat i pro celoroční vytápění domu, nejen pro ohřev vody.

Vakuové solární kolektory

Kvalitním řešením jsou vakuové solární kolektory. Jejich specifikem je menší atmosférický tlak uvnitř kolektorů v porovnání s okolním tlakem. Tím je zajištěna minimální tepelná ztráta.

Tyto solární kolektory jsou velmi vhodné pro celoroční využívání. Důležité je také to, že poškození vakuové trubice lze poměrně snadno vyřešit, aniž by muselo dojít k demontáži celého zařízení. Stačí jednoduše vysunout trubici a nasadit novou, nepoškozenou.

Vakuové kolektory solární dokáží absorbovat sluneční světlo i při nepřímém záření a navíc jsou schopny pracovat i v extrémních podmínkách, například během mrazivého počasí.

Závěrem lze tedy shrnout, že solární kolektory je nutné vybírat podle toho, zda s jejich pomocí chceme solární energií jen ohřívat užitkovou vodu, nebo zároveň s jejich pomocí chceme vytápět celý objekt. V případě druhé varianty lze doporučit vakuové solární kolektory, které jsou nejúčinnější.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Ačkoli Česká republika nepatří ke státům, které jsou bohaté na sluneční svit, je možné také v našich podmínkách využívat solární energii. S tím jak rostou ceny energií, se stále více domácností rozhlíží, kde by mohly ušetřit.

Využijte solární energie

Využijte solární energie

Energie získávaná ze slunečního svitu je ideální vzhledem k tomu, že ji můžete získávat zcela zadarmo. Pakliže máte obavy, že by pro váš dům nebyla tato investice dobrá už jen proto, že u vás málo svítí sluníčko a tudíž byste získávali málo nebo dokonce žádnou energii, pak jsou vaše obavy ne zcela n…


Solární panely - levná výroba elektřiny

Solární panely - levná výroba elektřiny

Pro získání levné energie, pomocí které můžeme v domě například ohřívat užitkovou vodu, případně také vytápět jednotlivé místnosti, se v posledních letech stále více využívají solární panely. Solární energie je nevyčerpatelnou energií, jejíž využívání je velmi ekologické a čisté.

Solární lampa: Doplněk na zahradu, který do jisté míry nahradí klasické osvětlení

Solární lampa: Doplněk na zahradu, který do jisté míry nahradí klasické osvětlení

Aby vaše zahrada před domem byla ve večerních a nočních hodinách působivě osvícena a přitom jste zbytečně nespotřebovávali velké množství elektrické energie, je možné využít solární lampy. Jedná se o zajímavé doplňky na zahradu, které do určité míry mohou nahradit klasické osvětlení. Ale nedokáží zá…


Dřevostavba: Typy konstrukcí

Dřevostavba: Typy konstrukcí

Plánujete stavbu dřevěného domu? Jaká konstrukce se pro vás hodí? Je lepší sendvičová montovaná dřevostavba, dřevostavba z masivních panelů, nebo dřevostavba ve stylu srubu?

Mobilní domy: Výhody a nevýhody

Mobilní domy: Výhody a nevýhody

Chcete se přestěhovat z malého bytu do vlastního domku, ale nedisponujete tak velkým kapitálem, abyste si ho mohli dovolit? Nechcete se kvůli hypotékám zadlužit? Zajímavou alternativu nabízejí mobilní domy. A jaké mají výhody a nevýhody?