Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy
30. květen 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekSolární panely se stále častěji objevují na střechách rodinných domů. Existuje několik typů kolektorů. Abychom dosáhli maximální účinnosti, je zapotřebí zvážit, který typ kolektorů bude pro náš rodinný dům nejvýhodnější.
ReklamaNekryté kolektory
Prvním typem jsou jednoduché ploché kolektory nekryté. Ty jsou dnes využívány jen minimálně, slouží spíše k sezónním účelům, například k ohřevu bazénové vody. Tím, že nemají zasklení, dochází u nich k poměrně velkým tepelným ztrátám. Jejich účinnost hodně ovlivňují klimatické podmínky, zejména vítr.
Neselektivní kolektory
Dalším typem jsou ploché neselektivní solární kolektory. Ty již mají zasklen. Vyznačují se přítomností kovového absorbéru. Povlak je tvořen převážně černým nátěrem, který přitahuje sluneční paprsky. I tento typ je vhodný spíše jen pro ohřev vody.
Selektivní solární kolektory
Kvalitnějším provedením jsou ploché selektivní kolektory, tedy ty, jež mají selektivní povlak. Zde nechybí tepelná izolace na kolektorové skříni. Tento typ již má mnohem menší tepelné ztráty. Dají se tak využívat i pro celoroční vytápění domu, nejen pro ohřev vody.
Vakuové solární kolektory
Kvalitním řešením jsou vakuové solární kolektory. Jejich specifikem je menší atmosférický tlak uvnitř kolektorů v porovnání s okolním tlakem. Tím je zajištěna minimální tepelná ztráta.
Tyto solární kolektory jsou velmi vhodné pro celoroční využívání. Důležité je také to, že poškození vakuové trubice lze poměrně snadno vyřešit, aniž by muselo dojít k demontáži celého zařízení. Stačí jednoduše vysunout trubici a nasadit novou, nepoškozenou.
Vakuové kolektory solární dokáží absorbovat sluneční světlo i při nepřímém záření a navíc jsou schopny pracovat i v extrémních podmínkách, například během mrazivého počasí.
Závěrem lze tedy shrnout, že solární kolektory je nutné vybírat podle toho, zda s jejich pomocí chceme solární energií jen ohřívat užitkovou vodu, nebo zároveň s jejich pomocí chceme vytápět celý objekt. V případě druhé varianty lze doporučit vakuové solární kolektory, které jsou nejúčinnější.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!