Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Dřevostavba: Typy konstrukcí

1. květen 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Plánujete stavbu dřevěného domu? Jaká konstrukce se pro vás hodí? Je lepší sendvičová montovaná dřevostavba, dřevostavba z masivních panelů, nebo dřevostavba ve stylu srubu?

Reklama

Dřevostavby si již našly své místo mezi rodinnými domy, které se v České republice staví. Většinou jde o úsporné domy, tj. jsou stavěny v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Výhodou dřevěných domů je rychlá výstavba. Některé typy konstrukcí – především sendvičové – jsou levné a takový dům je možné pořídit za cenu bytu. Podívejme se na srovnání dřevěných konstrukcí, protože sendvič není jedinou možností.

Sendvičové dřevostavby

Jde o nejběžnější způsob výstavby dřevěných domů. Konstrukce je prefabrikovaná a dřevostavba je složena na místě jako skládačka. Výhodou je rychlost výstavby – hrubá stavba stojí již během 3 měsíců. Stavbu je možné realizovat bez ohledu na počasí. Mezi desky je vložena izolace. Další výhodou je nízká cena dřevostavby – většinou jde také o typové domy, což ještě snižuje náklady na stavbu.

Nevýhodou sendvičových montovaných dřevostaveb je, že jde dům z katalogů, takže podobný může mít i váš soused. Montované dřevostavby mají také horší zvukové izolační vlastnosti.

Masivní dřevostavby

Dřevostavby z masivních panelů jsou vytvářeny na podobném principu jako sendvičové dřevostavby. Prefabrikované masivní panely jsou přivezeny na místo stavby a složeny. Jde tedy také o rychlou výstavbu, kdy dům stojí během několika málo dnů. Vzhledem k tomu, že je vyroben z masivu, velmi dobře izoluje zvuk.

Pokud máte menší rozpočet, může vás odradit vyšší cena této dřevostavby. Celkové náklady také navyšuje dražší doprava.

Srub nebo roubenka

Pokud máte duši romantika, zaujme vás možná možnost výstavby srubu nebo roubenky. Ke stavbě se využívá tradiční kulatina. Dům má dobré zvukové i tepelné izolační vlastnosti. Je odolný vůči vlhkosti.

Na druhou stranu, dřevo stále pracuje, což je typické pro všechny dřevostavby. Navíc kulatina je náročnější na údržbu (musí se pravidelně „napouštět“) a samozřejmě je celá stavba ve srovnání s předchozími typy dražší.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy

Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy

Solární kolektory se stále častěji objevují na střechách rodinných domů. Existuje několik typů kolektorů. Abychom dosáhli maximální účinnosti, je zapotřebí zvážit, který typ kolektorů bude pro náš rodinný dům nejvýhodnější.

Dřevostavby: Úsporné bydlení 21. století

Dřevostavby: Úsporné bydlení 21. století

Při listování katalogem nemovitostí nebo při brouzdání na realitních serverech si nelze nevšimnout, že se v nabídkách realitních kanceláří stále častěji objevují inzeráty prodávající montované dřevostavby. Proč jsou poslední dobou dřevostavby tak oblíbené? Nechá se v dřevěném domě skutečně kvalitně …


Výhody nízkoenergetických dřevostaveb

Výhody nízkoenergetických dřevostaveb

Plánujete stavbu domu? Máte rádi dřevo a líbí se vám myšlenka bydlet v dřevěném domě? Jaké jsou výhody nízkoenergetických dřevostaveb? Může dřevěný dům vyhovět vašim požadavkům na kvalitní a pohodlné bydlení?

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Při letním posezení na zahradě se náramně hodí, pakliže máme k dispozici zahradní slunečník. Ten nám poskytuje stín a do určité míry může také chránit před drobnějším deštěm. Při výběru zahradního slunečníku je třeba si dávat pozor zejména na jeho konstrukci.


Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Ke zpevnění svahu na zahradě si můžeme vypomoci umístěním gabionových konstrukcí. Gabionové konstrukce jsou samonosné drátěné koše, které jsou vyplněny kamením. Jejich umístěním dosáhneme větší stability svahu, gabiony také staticky spolupůsobí s terénem.

Nízkoenergetické dřevostavby

Nízkoenergetické dřevostavby

Plánujete s Vaší partnerkou založit rodinu a rádi byste tak učinili již ve vlastním domě? Možností, jak může vypadat Vás rodinný dům snů je hned několik. Můžete si nechat postavit klasický zděný dům, nebo si koupit již postavený dům. Chcete-li si spl