Dřevostavba: Typy konstrukcí
1. květen 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekPlánujete stavbu dřevěného domu? Jaká konstrukce se pro vás hodí? Je lepší sendvičová montovaná dřevostavba, dřevostavba z masivních panelů, nebo dřevostavba ve stylu srubu?
ReklamaDřevostavby si již našly své místo mezi rodinnými domy, které se v České republice staví. Většinou jde o úsporné domy, tj. jsou stavěny v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Výhodou dřevěných domů je rychlá výstavba. Některé typy konstrukcí – především sendvičové – jsou levné a takový dům je možné pořídit za cenu bytu. Podívejme se na srovnání dřevěných konstrukcí, protože sendvič není jedinou možností.
Sendvičové dřevostavby
Jde o nejběžnější způsob výstavby dřevěných domů. Konstrukce je prefabrikovaná a dřevostavba je složena na místě jako skládačka. Výhodou je rychlost výstavby – hrubá stavba stojí již během 3 měsíců. Stavbu je možné realizovat bez ohledu na počasí. Mezi desky je vložena izolace. Další výhodou je nízká cena dřevostavby – většinou jde také o typové domy, což ještě snižuje náklady na stavbu.
Nevýhodou sendvičových montovaných dřevostaveb je, že jde dům z katalogů, takže podobný může mít i váš soused. Montované dřevostavby mají také horší zvukové izolační vlastnosti.
Masivní dřevostavby
Dřevostavby z masivních panelů jsou vytvářeny na podobném principu jako sendvičové dřevostavby. Prefabrikované masivní panely jsou přivezeny na místo stavby a složeny. Jde tedy také o rychlou výstavbu, kdy dům stojí během několika málo dnů. Vzhledem k tomu, že je vyroben z masivu, velmi dobře izoluje zvuk.
Pokud máte menší rozpočet, může vás odradit vyšší cena této dřevostavby. Celkové náklady také navyšuje dražší doprava.
Srub nebo roubenka
Pokud máte duši romantika, zaujme vás možná možnost výstavby srubu nebo roubenky. Ke stavbě se využívá tradiční kulatina. Dům má dobré zvukové i tepelné izolační vlastnosti. Je odolný vůči vlhkosti.
Na druhou stranu, dřevo stále pracuje, což je typické pro všechny dřevostavby. Navíc kulatina je náročnější na údržbu (musí se pravidelně „napouštět“) a samozřejmě je celá stavba ve srovnání s předchozími typy dražší.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!