Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!
22. duben 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekAčkoli Česká republika nepatří ke státům, které jsou bohaté na sluneční svit, je možné také v našich podmínkách využívat solární energii. S tím jak rostou ceny energií, se stále více domácností rozhlíží, kde by mohly ušetřit. Jednou z možností jsou právě solární panely.
ReklamaSolární panely - nebo ještě lépe solární kolektory – jsou v podstatě jednoduché zařízení, které umožňuje využít solární energii a přeměnit ji na teplo, které je zužitkováno na ohřev vody nebo přitápění. V našich klimatických podmínkách se solární panely používají především k ohřevu vody.
Jak funguje solární kolektor?
Sluneční energie dopadající na solární panel je prostřednictvím absorbéru přeměněna na tepelnou energie, která je prostřednictvím teplonosné látky (kapalina či vzduch) odvedena na místo zužitkování. Teplo se využívá k ohřevu vody nebo přitápění.
Kolektory vybírejte nejen podle účinnosti
Kolik tepelné energie nám solární kolektor vyrobí, závisí nejen na intenzitě slunečního záření a době svitu (nejlepší podmínky bývají zejména v létě), ale také na účinnosti solárních kolektorů. Proto věnujte při jejich výběru pozornost především tomuto parametru.
Výrobci ovšem většinou uvádí tzv. maximální účinnost, která se pohybuje mezi 75 až 85 procenty. Maximální účinnost přitom udává, kolik energie je schopen kolektor vyrobit v případě ideální podmínek.
V reálných podmínkách je účinnost solárních panelů zpravidla nižší. Mnohem nižší účinnost pak vykazují levné asijské výrobky, kterým je radno se podle odborníků vyhnout.
Kolik energie solární panel vyrobí?
V závislosti na intenzitě slunečního záření a účinnosti solárních kolektorů, může jeden metr solárních panelů ohřát až 100 l vody na teplotu kolem 55°C. V zimě je objem ohřáté vody samozřejmě nižší a teplotu vody je možné zvýšit pouze o několik stupňů.
Solární kolektory se proto nemohou v našich podmínkách stát jediným zdrojem tepla pro ohřev vody. Je třeba mít instalovaný ještě záložní zdroj, který využijeme v případě nedostatku slunečního záření.
Druhy solárních kolektorů
- Ploché solárně-termické kolektory – maximální účinnost mají kolem 75 až 85 % a využívají se především pro ohřev užitkové vody.
- Vakuové solárně-termické kolektory – maximální účinnost je 70 až 80 procent a jsou zpravidla využívány k přitápění.
Jak instalovat solární kolektory?
Optimální plocha solárních kolektorů pro ohřev vody je asi metr čtvereční na osobu. Pro čtyřčlennou rodinu tak stačí 4 metry čtvereční solárních kolektorů. Instalaci solárních panelů přenechejte raději odborné firmě.
Sklon panelů by měl být kolem 30 až 35°C a nejlepší je orientovat solární kolektory na jižní, popř. jihozápadní stranu. K solárním kolektorům pro ohřev vody je třeba připočítat také akumulační zásobník, který by měl mít kapacitu asi 100 litrů na osobu.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!