Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

22. duben 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Ačkoli Česká republika nepatří ke státům, které jsou bohaté na sluneční svit, je možné také v našich podmínkách využívat solární energii. S tím jak rostou ceny energií, se stále více domácností rozhlíží, kde by mohly ušetřit. Jednou z možností jsou právě solární panely.

Reklama

Solární panely - nebo ještě lépe solární kolektory – jsou v podstatě jednoduché zařízení, které umožňuje využít solární energii a přeměnit ji na teplo, které je zužitkováno na ohřev vody nebo přitápění. V našich klimatických podmínkách se solární panely používají především k ohřevu vody.

Jak funguje solární kolektor?

Sluneční energie dopadající na solární panel je prostřednictvím absorbéru přeměněna na tepelnou energie, která je prostřednictvím teplonosné látky (kapalina či vzduch) odvedena na místo zužitkování. Teplo se využívá k ohřevu vody nebo přitápění.

Kolektory vybírejte nejen podle účinnosti

Kolik tepelné energie nám solární kolektor vyrobí, závisí nejen na intenzitě slunečního záření a době svitu (nejlepší podmínky bývají zejména v létě), ale také na účinnosti solárních kolektorů. Proto věnujte při jejich výběru pozornost především tomuto parametru.

Výrobci ovšem většinou uvádí tzv. maximální účinnost, která se pohybuje mezi 75 až 85 procenty. Maximální účinnost přitom udává, kolik energie je schopen kolektor vyrobit v případě ideální podmínek.

V reálných podmínkách je účinnost solárních panelů zpravidla nižší. Mnohem nižší účinnost pak vykazují levné asijské výrobky, kterým je radno se podle odborníků vyhnout.

Kolik energie solární panel vyrobí?

V závislosti na intenzitě slunečního záření a účinnosti solárních kolektorů, může jeden metr solárních panelů ohřát až 100 l vody na teplotu kolem 55°C. V zimě je objem ohřáté vody samozřejmě nižší a teplotu vody je možné zvýšit pouze o několik stupňů.

Solární kolektory se proto nemohou v našich podmínkách stát jediným zdrojem tepla pro ohřev vody. Je třeba mít instalovaný ještě záložní zdroj, který využijeme v případě nedostatku slunečního záření.

Druhy solárních kolektorů

  • Ploché solárně-termické kolektory – maximální účinnost mají kolem 75 až 85 % a využívají se především pro ohřev užitkové vody.
  • Vakuové solárně-termické kolektory – maximální účinnost je 70 až 80 procent a jsou zpravidla využívány k přitápění.

Jak instalovat solární kolektory?

Optimální plocha solárních kolektorů pro ohřev vody je asi metr čtvereční na osobu. Pro čtyřčlennou rodinu tak stačí 4 metry čtvereční solárních kolektorů. Instalaci solárních panelů přenechejte raději odborné firmě.

Sklon panelů by měl být kolem 30 až 35°C a nejlepší je orientovat solární kolektory na jižní, popř. jihozápadní stranu. K solárním kolektorům pro ohřev vody je třeba připočítat také akumulační zásobník, který by měl mít kapacitu asi 100 litrů na osobu.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Solární panely - levná výroba elektřiny

Solární panely - levná výroba elektřiny

Pro získání levné energie, pomocí které můžeme v domě například ohřívat užitkovou vodu, případně také vytápět jednotlivé místnosti, se v posledních letech stále více využívají solární panely. Solární energie je nevyčerpatelnou energií, jejíž využívání je velmi ekologické a čisté.

Využijte solární energie

Využijte solární energie

Energie získávaná ze slunečního svitu je ideální vzhledem k tomu, že ji můžete získávat zcela zadarmo. Pakliže máte obavy, že by pro váš dům nebyla tato investice dobrá už jen proto, že u vás málo svítí sluníčko a tudíž byste získávali málo nebo dokonce žádnou energii, pak jsou vaše obavy ne zcela n…


Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy

Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy

Solární kolektory se stále častěji objevují na střechách rodinných domů. Existuje několik typů kolektorů. Abychom dosáhli maximální účinnosti, je zapotřebí zvážit, který typ kolektorů bude pro náš rodinný dům nejvýhodnější.

Levný plyn: Srovnejte si cenu plynu a ušetřete!

Levný plyn: Srovnejte si cenu plynu a ušetřete!

Plyn je důležitou energií našich domovů. Některé domácností ho využívají k vaření, jiné i k ohřevu vody nebo vytápění. Za komfort se ale platí a faktury za plyn nejsou zrovna nejnižší. Navíc někteří dodavatelé cenu plynu od roku 2011 zvýšili. Přemýšlíte, jak ušetřit a ulehčit rodinnému rozpočtu? Řeš…


Solární lampa: Doplněk na zahradu, který do jisté míry nahradí klasické osvětlení

Solární lampa: Doplněk na zahradu, který do jisté míry nahradí klasické osvětlení

Aby vaše zahrada před domem byla ve večerních a nočních hodinách působivě osvícena a přitom jste zbytečně nespotřebovávali velké množství elektrické energie, je možné využít solární lampy. Jedná se o zajímavé doplňky na zahradu, které do určité míry mohou nahradit klasické osvětlení. Ale nedokáží zá…

Vytápění rodinného domu - otopná soustava, ceny energií a ekologické zdroje tepla

Vytápění rodinného domu - otopná soustava, ceny energií a ekologické zdroje tepla

Když se lidé rozhodnout pro koupi nebo stavbu rodinného domu, málokdy se v prvních fázích projektu rozmýšlí nad tím, jakým způsobem jej budou chtít vytápět.