Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Solární lampa: Doplněk na zahradu, který do jisté míry nahradí klasické osvětlení

3. srpen 2013 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Aby vaše zahrada před domem byla ve večerních a nočních hodinách působivě osvícena a přitom jste zbytečně nespotřebovávali velké množství elektrické energie, je možné využít solární lampy. Jedná se o zajímavé doplňky na zahradu, které do určité míry mohou nahradit klasické osvětlení. Ale nedokáží zázraky.

Reklama

Princip solárních lamp

Solární lampy fungují na jednoduchém principu. Přes den, kdy je světlo a svítí sluníčko, se nabíjejí. Po setmění pak nabitou solární energii zužitkují v podobě světla. V noci tak dokáží osvítit zahradu, aniž byste museli používat běžné lampy či centrální osvětlení.

Přednosti a nevýhody solární lampy

Výhodou solární lampy je bezesporu to, že její provoz vás nic nestojí. Ovšem je nutné vzít v potaz, že solární lampa nedokáže vyprodukovat tak velké množství světla, abyste si večer na zahrádce mohli třeba číst knihu. Jde spíše jen o dekorativní osvětlení, které pomáhá nechat vyniknout noční atmosféře zahrady.

Může posloužit také k lepší orientaci při cestě pozemkem k vchodovým dveřím domu. Nepočítejte ani s tím, že by se pod jejich světlem dalo grilovat. Světlo zkrátka není tak intenzivní.

Solární lampy jsou každopádně ekologické. Nezpůsobují žádný světelný smog, neprokují škodlivé emisní látky, nevyzařují UV záření.

Slouží jako doplňkové osvětlení

Solární lampu vždy berte spíše jako doplněk, nikoliv jako hlavní způsob osvětlení zahrady. Pokud na zahradě děláte večerní posezení u grilu, určitě bude zapotřebí zvolit jiný typ osvětlení, například pomocí klasické lampy, kterou napojíte na prodlužovací kabel s přípojkou v domě.

Existují samozřejmě i výkonnější solární lampy. Ty se používají třeba k osvětlení veřejných prostranství. Jenže ty jsou samozřejmě v jiných cenových relacích. Za malé solární lampy na zahradu dáte pár stovek, zatímco veřejné solární lampy stojí klidně i desítky tisíc korun.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Ega Novotná

úterý, 25. červenec 2023
21:20

Když se tak dívám na tu vaši krásnou lampičku na webu, tak si říkám jestli vám to fotil nějaký kvalitní produktový fotograf a nebo jste to jen barbarsky stáhli z internetu a vůbec vás autor nezajímal? Určitě mně odpovězte, jsem strašně netrpělivá a vlastně mě dost zajímá kdo v Čechách vám toto fotil.


Napsal: Ega Novotná [Odpovědět]


Čtěte také...

Vánoční osvětlení domů i na zahradu

Vánoční osvětlení domů i na zahradu

K Vánocům zcela neodmyslitelně patří kouzelná atmosféra. Ideální je, když si můžeme vychutnávat bílé Vánoce na sněhu. Velký dojem však dokáže vytvořit také vánoční osvětlení. To lze použít nejen na vánoční stromeček, ale prakticky do celého interiéru (na záclony, okna, zdi atd.), výjimkou pak nejsou…

Solární panely - levná výroba elektřiny

Solární panely - levná výroba elektřiny

Pro získání levné energie, pomocí které můžeme v domě například ohřívat užitkovou vodu, případně také vytápět jednotlivé místnosti, se v posledních letech stále více využívají solární panely. Solární energie je nevyčerpatelnou energií, jejíž využívání je velmi ekologické a čisté.


Využijte solární energie

Využijte solární energie

Energie získávaná ze slunečního svitu je ideální vzhledem k tomu, že ji můžete získávat zcela zadarmo. Pakliže máte obavy, že by pro váš dům nebyla tato investice dobrá už jen proto, že u vás málo svítí sluníčko a tudíž byste získávali málo nebo dokonce žádnou energii, pak jsou vaše obavy ne zcela n…

Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy

Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy

Solární kolektory se stále častěji objevují na střechách rodinných domů. Existuje několik typů kolektorů. Abychom dosáhli maximální účinnosti, je zapotřebí zvážit, který typ kolektorů bude pro náš rodinný dům nejvýhodnější.


Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Ačkoli Česká republika nepatří ke státům, které jsou bohaté na sluneční svit, je možné také v našich podmínkách využívat solární energii. S tím jak rostou ceny energií, se stále více domácností rozhlíží, kde by mohly ušetřit.

Žaluzie venkovní a vnitřní: Praktický doplněk do domácnosti i kanceláře

Žaluzie venkovní a vnitřní: Praktický doplněk do domácnosti i kanceláře

Potřebujete do vašeho bytu či kanceláře kvalitní žaluzie, které účinně zabrání pronikání slunečních paprsků? Vybírat můžete ze široké nabídky. Podívejte se na ni spolu s námi!