Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Domácí sluneční hodiny na dům: Dekorativní prvek, který může být i plně funkční

27. září 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Sluneční hodiny byly v minulosti využívány jako hlavní prostředek k tomu, aby se lidé orientovali v čase. V dnešní době je samozřejmě jejich funkce zastíněna moderními prostředky. I přesto se ale objevují na mnoha stavbách, v parcích a zahradách. Plní především funkci estetického doplňku. I vy si je můžete vytvořit na zdi svého domu, případně udělat na zahradě.

Reklama

Realizace slunečních hodin je logicky obtížnější ve chvíli, kdy chcete, aby byly plně funkční. V tom případě je totiž potřeba si důkladně rozmyslet jejich umístění a také samotné sestavení. Máte přitom dvě možnosti. Buď zvolíte řešení v podobě vodorovných hodin, nebo si vytvoříte svislé sluneční hodiny.

Poloha slunečních hodin

Rozdíl mezi nimi spočívá především v umístění. Vodorovné sluneční hodiny umístíte na zem, případně třeba na kamenný sloup.

Číselník pak bude umístěn vodorovně se zemí. Pokud chcete, aby hodiny byly funkční, je nutné opravdu dodržet vodorovný povrch, což si při realizaci zajistíte pomocí vodováhy.

Svislé sluneční hodiny umístíte na zeď domu a jeho fasádu, na zděný plot, případně na jinou pevně stojící stavbu. Pokud nemají plnit pouze estetickou funkci, je samozřejmě potřeba zvolit jižní stěnu či zeď tak, aby na hodiny přes den opravdu svítilo slunce.

Co je potřeba vědět před vytvořením hodin

K tomu, abyste byli schopni vytvořit fungující sluneční hodiny, musíte především znát zeměpisnou šířku místa a také čas, kdy je pravé poledne. V každé oblasti jsou tyto údaje logicky rozdílné.

Při realizaci slunečních hodin je dále zapotřebí přesně narýsovat jednotlivou polohu číslic a určit bod, z něhož bude vycházet ukazatel času. V neposlední řadě jistě budete řešit také otázku jejich grafického zpracování.

Grafické zpracování

Domácí sluneční hodiny mohou být vyobrazeny prakticky jakkoliv, záleží pouze a jen na vaší fantazii. Pokud nepatříte zrovna mezi experty na grafiku, je lepší si nechat zpracovat návrh a realizaci od odborníků, kteří se podobnými záležitostmi zabývají. Sluneční hodiny je koneckonců možné si nechat zrealizovat kompletně, počítejte však s poměrně vysokými náklady.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Tipy na bleskový úklid během půl hodiny

Tipy na bleskový úklid během půl hodiny

Zvoní vám telefon a zpráva je jasná – vaše tchýně se neočekávaně blíží. Vy jste se právě vrátili z práce, nemáte uklizeno a všude ve vašem bytě panuje chaos a nepořádek. Nebojte! S našimi tipy zvládnete uklidit domácnost rychle a hravě.

Nálepky na zeď: módní dekorační prvek do bytu

Nálepky na zeď: módní dekorační prvek do bytu

Hledáte nějaké zajímavé rady a tipy na zařizování bytu? Pak vězte, že jste na správném místě. Tentokrát vám poradíme, jak vylepšit vzhled interiéru vaší domácnosti tak, aby nevypadal příliš fádně a zastarale.


Oprava staré studny se může náramně vyplatit

Oprava staré studny se může náramně vyplatit

Máte na zahradě starou studnu, kterou ale už dlouho nepoužíváte? Pak je na čase uvažovat nad její opravou, aby byla opět plně funkční. Vyplatí se to hned z několika důvodů.

Solární lampa: Doplněk na zahradu, který do jisté míry nahradí klasické osvětlení

Solární lampa: Doplněk na zahradu, který do jisté míry nahradí klasické osvětlení

Aby vaše zahrada před domem byla ve večerních a nočních hodinách působivě osvícena a přitom jste zbytečně nespotřebovávali velké množství elektrické energie, je možné využít solární lampy. Jedná se o zajímavé doplňky na zahradu, které do určité míry mohou nahradit klasické osvětlení. Ale nedokáží zá…


Může si zručný kutil zateplit svůj dům sám?

Česká republika je plná zručných kutilů, ale pro správné provedení celého zateplení je potřeba nejen znalost teorie, ale i značné zkušenosti a technické vybavení. Mnoho domácích kutilů ve výsledku nezvládne dodržet přísné doporučené technologické postupy a navíc nemají kontakty na dodavatele kvalitn…

Kávovar Dolce Gusto nebo Tassimo: Který z nich si vybrat?

Kávovar Dolce Gusto nebo Tassimo: Který z nich si vybrat?

Jste milovníci horkých nápojů, jakými je káva, cappuccino, čokoláda či latté? Uvažujete v poslední době o koupi kvalitního kávovaru, ale nevíte si rady, který z nich si vybrat? Co takhle zkusit kávovar Dolce Gusto nebo Tassimo?