Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Indukční vaření: Princip a výhody

2. červen 2013 - Rubrika: Kuchyně - Komentáře: 1

Pro vaření v domácí kuchyni se stále častěji využívají indukční desky. Indukční vaření přináší nejednu výhodu. Jaký je princip a hlavní přednosti indukčních desek?

Reklama

Princip indukční desky

Princip indukčního vařiče je zhruba následující:

Varná zóna je tvořena cívkou, jež je napájena střídavým elektrickým proudem. V cívce, která je vyrobena z mědi, vzniká vlivem elektrického proudu magnetické podle. Tím dochází ke vzniku tepla. Vlivem magnetického pole dochází k indukci vířivých proudů v nádobí, které se elektrickým odporem mění na teplo. Od zahřáté nádoby se následně ohřívá její obsah.

Při používání indukčního vařiče je vhodné používat nádobí, které je vyrobeno z feromagnetických materiálů. Obecně záleží na tom, aby nádobí mělo dostatečnou elektrickou vodivost. Doporučené je například indukční titanové nádobí.

Výhody indukčního vaření

Hlavní výhodou indukčních vařičů je to, že jsou efektivnější nežli klasické elektrické nebo plynové sporáky. Nádobí a potažmo i jejich obsah jsou zahřívány mnohem rychleji. Dochází tak logicky k menší spotřebě energií.

Další předností indukčního vaření je to, že se člověk od varné desky nepopálí. Ta totiž zůstává studená. Možnost popálení se předpokládá spíše od hrnců a pánví, které na vařiči používáme, nikoliv od samotné indukční varné desky.

Indukční vařiče se také snadněji čistí. Mají totiž hladký povrch, který lze v případě zašpinění jednoduše setřít vlhkou houbičkou či hadříkem.

Předností indukčního vaření je koneckonců také to, že se připravované pokrmy nepřipalují. Při vaření můžeme snadněji regulovat teplotu.

Na závěr zmíním účinnost indukčních desek. Přenos energie má v případě indukce až 90% účinnost, zatímco například u plynového vařiče se pohybuje pouze kolem 50%, u topných spirál je účinnost přenosu energie ještě nižší.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

lHSt22UcX5jv

neděle, 2. říjen 2016
19:33

Yup, that shulod defo do the trick!


Napsal: lHSt22UcX5jv [Odpovědět]


Čtěte také...

Indukční titanové nádobí: Zdravé vaření každý den

Indukční titanové nádobí: Zdravé vaření každý den

Při nákupu nového sporáku do kuchyně si mnoho lidí vybírá moderní indukční vařiče. V případě, že si takovýto vařič pořídíte, je třeba si také zjistit, zda na něm budete moci využívat nádobí, tedy hrnce či pánve, které doma máte. Ne všechny druhy nádobí totiž na indukčních vařičích lze používat.

Princip klimatizace do bytu

Princip klimatizace do bytu

Zajímá vás, jak funguje klimatizace? Princip klimatizace je velmi jednoduchý, pochopí ho i naprostý laik. A kde pořídit kvalitní klimatizaci a vzduchotechniku? Nechte si poradit od nás!


Infrapanely: Princip a možnosti využití

Infrapanely: Princip a možnosti využití

Pro vytápění domácností, tedy rodinných domů i bytů, se v dnešní době vyplatí investovat do infratopení. Infrapanely fungují na poměrně jednoduchém principu, který lze do značné míry přirovnat ke způsobu vytápění pomocí kachlových kamen. Elektrickou energií, která prochází karbonovým vláknem, je ohř…

Vaření v titanovém nádobí je elegantní a zdravé

Vaření v titanovém nádobí je elegantní a zdravé

Možná jste již někde zaslechli, že se v kuchyních po celém světě objevila novinka v oblasti nádobí, která nemá daleko k úplné dokonalosti a jíž si pochvalují všichni lidé, kteří s ní přijdou do kontaktu. Tou novinkou je titanové nádobí. Titanové hrnce a pánve patří v současné době mezi to nejlepší, …


Vaření v parním hrnci

Vaření v parním hrnci

Zdravá kuchyně je stále častějším tématem. Lidé, kteří chtějí žít zdravě, hledají různé způsoby, jak si ve své kuchyni připravit chutné pokrmy, které je zasytí a dodají jim potřebné látky a vitamíny. Velmi dobrým způsobem úpravy potravin je vaření v parních hrncích.

Výhody nízkoenergetických dřevostaveb

Výhody nízkoenergetických dřevostaveb

Plánujete stavbu domu? Máte rádi dřevo a líbí se vám myšlenka bydlet v dřevěném domě? Jaké jsou výhody nízkoenergetických dřevostaveb? Může dřevěný dům vyhovět vašim požadavkům na kvalitní a pohodlné bydlení?