Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak vybrat koberec?

20. duben 2015 - Rubrika: Interiér a nábytek - reaguj na článek

Koberec je stále jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. Je to hlavně díky zajištění pocitu tepla od nohou. Velmi často je využíván do ložnic a dětských pokojů, kde slouží jako hrací plocha. Současná nabídka koberců nabízí na výběr z různých velikostí, materiálů, provedení a hlavně barevných kombinací. Není tak problém sehnat ten pravý. Čím se při výběru koberce řídit a čemu věnovat pozornost, to se dočtete v následujícím článku.

Reklama

Proč koberec?

Koberec je stále vyhledávanou a kupovanou podlahovou krytinou z několika důvodů. Tím klíčovým je jeho schopnost tepelné izolace. Koberec má skvělé izolační vlastnosti, také tlumí hluk a beze sporu je designovým doplňkem celé místnosti. Mimo jiné jeho pokládka není náročná a pořizovací cena se řadí mezi ty nižší.

Důležité symboly

Každý koberec by měl mít na svém rubu štítek se symboly, které ho charakterizují. Přehledné symboly prozrazují komfort daného kusu. Jedná se tedy o škálu komfortu užívání, od malého, nízkého, dobrého, vysokého až po luxusní. Symboly na štítku také určují, zda je koberec vhodný do domácího prostředí a jakou snese zátěž. Také je-li vhodný na podlahu s podlahovým vytápěním, nebo se na něj může umístit kolečková židle.

Velikost

Koberce se dají pořídit jako celoplošné nebo kusové. Obě varianty nabízejí širokou škálu barev, vzorů i materiálů. Celoplošné koberce se prodávají v metráži, což znamená, že velikost se určuje podle místnosti, kam má být umístěn. Kusové koberce mají pevně dané rozměry a tvary, nejčastěji čtverec, obdélník nebo kulatý koberec.

Novinku na trhu jsou kobercové čtverce. To jsou různě barevné čtverce, které se dají poskládat, jak se komu líbí. Dává to prostor pro fantazii a kreativitu. Barevné čtverce, tak dokáží oživit jednobarevný koberec nebo podtrhnout charakter místnosti. Pro zákazníky, kteří si nevybrali z nabídky, je tak jedinečná možnost si vymyslet vlastní koberec.

Materiál

Materiál je klíčovým prvkem při rozhodování. Určuje nejen jeho cenu, ale také celkovou kvalitu koberce. Na výběr je ze dvou možností, umělý nebo přírodní materiál. Každý má své výhody a nevýhody. Ideálním provedením je kombinace obou materiálů. Vznikne tak koberec s dlouhou životností, odolný a stále barevný.

Mezi nejoblíbenější umělé, syntetické materiály patří polypropylen. Koberec je velmi odolný a dlouho si udrží svou barvu. Díky tomu je často využíván do velmi frekventovaných místností. Obecně se koberce z umělého vlákna doporučují na celoplošné koberce a do komerčních prostor.

Přírodní materiály jsou poměrně více finančně nákladné. Proto se většinou pořizují jako kusové. Přírodní vlákna lépe pohlcují vlhkost, více hřejí, jsou jemnější a příjemnější na dotek s dlouhou životností. Mezi klasické přírodní materiály patří vlna, ale také kokosová vlákna, sisal, bavlna nebo hedvábí. Koberce z přírodních materiálů jsou většinou vyráběné ručně, proto je každý unikát a jedná se o luxusní koberce.

Konstrukce koberce

To, jak je koberec utkaný, rozhoduje o jeho vzhledu, funkčnosti a kvalitě. Dnes jsou koberce nejčastěji konstruovány třemi způsoby.

  • Smyčkový – povrch koberce je tvořen smyčkou, které mohou být stejně nebo odlišně vysoké, takové koberce se hodí do zátěžových místností, protože jsou velmi trvanlivé
  • Střižený vlas – povrch koberce je tvořený sestříhanými konci smyček, koberec působí luxusně a komfortněji, ideální do domácností
  • Kombinace smyčky a střihu – koberce působí velmi elegantně

Komerční sdělení

-zle-

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak položit nový koberec

Jak položit nový koberec

Zalíbil se vám v obchodě koberec a rozhodli jste se, že jej zakoupíte a vyměníte za starý? Pak se zbytečně nelekejte jeho pokládání, nejedná se o žádnou velkou vědu. Položit koberec zvládnete během pár minut, stačí vědět, jak na to.

Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

Vytápíte doma dřevem? Jak vybrat palivové dřevo, aby bylo vytápění efektivní? Kolik palivové dřevo stojí a jaké vlastnosti by mělo mít?


Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Kuchyně v českých domácnostech obměňujeme v průměru asi po dvaceti letech. Máte doma starou kuchyni, na kterou se už nemůžete dívat? Stěhujete se do zbrusu nového bytu a pořizujete novou kuchyni? Přinášíme rady a tipy, na co si dát pozor.

TZ: Jak vybrat vhodné substráty

TZ: Jak vybrat vhodné substráty

Zima pomalu končí, a tak se mnoho z nás vydává na své zahrady, aby upravili terén po nánosech sněhu a připravili vhodnou půdu pro jarní výsev. Základem každé zeminy jsou vhodné živiny, které jsou součástí substrátů, speciálně upravených pro určitý druh rostlin. Aby vaše zahrada nebo balkon vzkvétaly…


Jak vybrat jídelní stůl?

Jak vybrat jídelní stůl?

Středobodem prakticky každé kuchyně je jídelní stůl. Zde se k obědu či večeři schází celá rodina, aby si pochutnala na jídle, které připravil jeden z jejích členů. Jak vybrat ten správný jídelní stůl?

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Komín, který odvádí spaliny, je důležitý pro každý dům, v němž se k vytápění používají tuhá paliva, popř. plyn. Moderní kamna, krby nebo kotel mají mnohem vyšší účinnost než spotřebiče využívané v minulosti. Tomu je potřeba přizpůsobit i komín. Jak vybrat moderní komín?