Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak vybrat jídelní stůl?

8. únor 2012 - Rubrika: Kuchyně - Komentáře: 4

Středobodem prakticky každé kuchyně je jídelní stůl. Zde se k obědu či večeři schází celá rodina, aby si pochutnala na jídle, které připravil jeden z jejích členů. Někdy bývá jídelní stůl umístěn v jiné části bytu, zpravidla v obývacím pokoji, což je dáno hlavně malým prostorem kuchyně. V každém případě se jídelní stůl musí vybrat pečlivě tak, aby se k němu mohla bez zbytečného tísnění posadit celá rodina a zároveň stůl poskytoval dostatek místa na talíře, misky, příbory, skleničky, slánky a další doplňky, které jsou pro stravování nezbytné.

Reklama

Velikost a tvary stolu

Velikost stolu je nutné uzpůsobit počtu lidí, kteří k němu budou pravidelně zasedat a také samozřejmě i prostorám. Ideální je, pokud disponujeme velkou kuchyní, pak si můžeme v klidu dopřát koupi velkého a prostorného jídelního stolu, ke kterému se vejdou i případní pozvaní hosté. V menších kuchyních je možné zvolit rozkládací jídelní stůl, který během týdne bude poskytovat místo třeba jen pro tři až čtyř lidi, avšak v případě potřeby je bude možné rozložit a umožnit tak pohoštění pro větší počet strávníků.

S ohledem na rozměry kuchyně je potřeba také volit tvar jídelního stolu. Nepraktičtější jsou obdélníkové a čtvercové stoly, ve větších místnostech se pak skvěle uchytí také kulatý jídelní stůl. Vždy je také potřeba dbát na výšku stolu tak, abychom nemuseli nijak krčit nohy.

Materiál, z něhož je jídelní stůl vyroben

V neposlední řadě budeme jistě řešit otázku, z jakého materiálu by měl jídelní stůl být. Materiál musí být příjemný a pohodlný tak, aby nás při jídle nic nerušilo a nepřekáželo nám v poklidném sezení. Praktický je takový materiál, který se dá snadno omývat, neboť i čistotnému strávníku jistě sem tam něco ukápne.

Mezi nejoblíbenější materiály, z nichž jsou jídelní stoly vyráběny, patří samozřejmě dřevo, v poslední době jsou oblíbené také různé imitace dřeva, do některých kuchyní se hodí i jídelní stoly se skleněnou deskou.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Soňa

neděle, 30. červenec 2017
23:00

Super článek, my jsme po delším uvažování taky nakonec šli do dřeva, je pevné a stabilní na rozdíl od skla nebo dřevotřísky. Když tak doporučuji vybírat tady - http://www.consulo.cz/jidelni-stul - skvělá komunikace i výsledek :)


Napsal: Soňa [Odpovědět]

Petra

úterý, 29. srpen 2017
22:43

to Soňa: Také jsme kupovali stůl od nich, konkrétně tento: http://www.consulo.cz/truhlarstvi-brno/eshop/3-1-Jidelni-stoly-DUBOVE-dub/0/5/1061-Dubovy-jidelni-stul-STANDARD-II a je opravdu výborný, rozhodně mohu rovněž doporučit!


Napsal: Petra [Odpovědět] [Skrýt]

Ivana

pondělí, 30. říjen 2017
20:46

O víkendu se s pčítelem stěhujeme do bytu, který je naprosto krásný, jen nemá jídelní stůl. Budeme tedy muset koupit. Co tak koukám na leták Jysku, je plno možností.. např. je tam krásný dřevěný stůl za 2, 5 tisíce. Asi do něj půjdeme. Co na něj říkáte? www.letakomat.cz/jysk/aktualni-letak-od-ctvrtka-26-10-2017/ 14. strana


Napsal: Ivana [Odpovědět]

Ivana

sobota, 9. listopad 2019
18:13

Zdravím. Měla bych takový dotaz. Nedávno jsme si do jídelny pořídili nový stůl a zatím jsme s ním velmi spokojeni. Byla bych ale ráda, aby vydržel co nejdéle, tak bych na něj ráda koupila i nějaká pěkná prostírání. Nevíte kde sehnat? Koukala jsem, že nějaká mají třeba tadyhttps://www.emako.cz/behouny-na-stul/ ale ta se mi moc nelíbí. Nemáte někdo tip na nějakou stránku? Díky mockrát.


Napsal: Ivana [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak prostřít sváteční stůl?

Jak prostřít sváteční stůl?

Až nastane Štědrý večer, usedne celá rodina k jednomu stolu a bude si užívat příjemné chvilky a náležitě hodovat. Pro mnohé rodiny jsou právě Vánoce jedinými chvílemi, kdy se sejdou opravdu všichni její členové u jednoho stolu.

Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

Vytápíte doma dřevem? Jak vybrat palivové dřevo, aby bylo vytápění efektivní? Kolik palivové dřevo stojí a jaké vlastnosti by mělo mít?


Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Kuchyně v českých domácnostech obměňujeme v průměru asi po dvaceti letech. Máte doma starou kuchyni, na kterou se už nemůžete dívat? Stěhujete se do zbrusu nového bytu a pořizujete novou kuchyni? Přinášíme rady a tipy, na co si dát pozor.

TZ: Jak vybrat vhodné substráty

TZ: Jak vybrat vhodné substráty

Zima pomalu končí, a tak se mnoho z nás vydává na své zahrady, aby upravili terén po nánosech sněhu a připravili vhodnou půdu pro jarní výsev. Základem každé zeminy jsou vhodné živiny, které jsou součástí substrátů, speciálně upravených pro určitý druh rostlin. Aby vaše zahrada nebo balkon vzkvétaly…


Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Komín, který odvádí spaliny, je důležitý pro každý dům, v němž se k vytápění používají tuhá paliva, popř. plyn. Moderní kamna, krby nebo kotel mají mnohem vyšší účinnost než spotřebiče využívané v minulosti. Tomu je potřeba přizpůsobit i komín. Jak vybrat moderní komín?

Malování: Jakou barvu vybrat?

Malování: Jakou barvu vybrat?

Léto je v plném proudu a teplé počasí přímo vybízí k tomu vrhnout se na vymalování příbytku. Jakou barvu ale zvolit? Je lepší vybrat teplejší, nebo studenější odstín? Je vhodné jednotlivé barvy kombinovat?