Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Peřiny pro kvalitní a zdravý spánek: Jak na výběr kvalitních peřin?

2. srpen 2012 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 1

Na trhu lze nalézt mnoho výrobků, které se podobají svým vzhledem, ale odlišují se cenou a samozřejmě kvalitou. Jak tedy vybrat kvalitní péřový výrobek? Kvalita prachového peří je určena jeho velikostí. Laicky řečeno – čím je peří větší, tím větší objem zabere, a tím méně ho tedy potřebujeme k naplnění určitého objemu.

Reklama

Výrobek s potřebnými vlastnostmi a požadovaným teplotním koeficientem pak bude zároveň i velmi lehký. Důležité je rovněž procentuální zastoupení prachového peří - nejvíce ceněné jsou produkty se 100% podílem prachového peří.

Nezanedbatelný je i původ peří. „Například firma Daunenstep užívá pro svou výrobu pouze materiály od certifikovaných šlechtitelských farem, které garantují kvalitu a zdravotní nezávadnost hus. Obecně nejcennější peří pochází ze sibiřských chovů, neboť husy chované v tomto klimatickém pásu mají peří hustší a tedy i kvalitnější,“ vysvětluje Lenka Kocourková, majitelka interiérového butiku À LA MAISON, kde lze peřiny a polštáře plněné kvalitním peřím koupit.

Jaký je rozdíl mezi klasickým peřím a peřím prachovým?

Prachové peří pochází z hrudníku hus a je velmi lehké a jemné. Každé pírko je tvořeno z tisíců jemných vláken, vyrůstajících ze středu všemi směry, což mu dodává objem a měkkost. Klasické peří tvoří malá pera s brčky.

Od koupě péřových výrobků může odrazovat nepřesný, ale bohužel rozšířený mýtus, o jeho nevhodnosti pro alergiky. „Existují však výzkumy, které potvrzují, že v syntetických polštářích a peřinách se objevuje mnohem větší množství alergenů, než v těch přírodních, péřových. Alergie na peří totiž byla prokázána jen u extrémně malého množství lidí. Navíc se v naprosté většině případů nejedná o alergie způsobené kvalitním peřím, ale o alergie na prachové částice, které se mohou ukládat v nekvalitních výrobcích plněných necertifikovaným peřím,“ doplňuje Lenka Kocourková. Je proto velmi důležité, aby peří pocházelo z certifikovaných chovů.

Záruky poskytují především tyto certifikáty a certifikační firmy:

NOMITE

mezinárodní označení, vycházející z vědeckého výzkumu, které potvrzuje, že péřové produkty mají vysokou kvalitu a jsou tedy vhodné i pro lidi alergické na domácí prach.

EDFA (European Down and Feather Association)

zaručuje dobrý zdravotní stav hus, z nichž peří pochází. Například firma DaunenStep používá pouze takové peří, které pochází z certifikovaných šlechtitelských farem.

Oeko-Tex Standard 100

je celosvětově nejuznávanější ekologické označení pro kvalitní textilie. Produkty s tímto označením byly analyzovány jedním z nejvýznamnějších mezinárodních institutů pro výzkum a je tak garantována jejich naprostá nezávadnost

IDFB (International down and feather bureau)

kontroluje neopracovaný materiál (péřovou výplň), který je použit pro výrobu finálních produktů

Proč kupovat péřové deky a polštáře?

Prachové peří má schopnost udržet přirozenou teplotu těla vytvořením teplotní bariéry v jeho okolí. Z těla rychle absorbuje vlhkost a vytváří tak nepříznivé podmínky pro roztoče, kteří naopak vlhké prostředí mají rádi. Velmi kompaktní látka jim navíc zabraňuje v průniku dovnitř a zároveň brání úniku peří ven. S ohledem na svou velmi nízkou hmotnost, přikrývky z prachového peří neomezují v pohybu a nezpůsobují pocit těžkosti.

Užitečné rady ke koupi péřových dek a polštářů

  • Pokud nemáte se značkou peřin zkušenosti, dejte přednost výběru zboží v obchodě, kde si je můžete prohlédnout a osahat. Peřina i polštář by při dotyku měla být načechraná, neměli byste cítit žádné tvrdé části. Jak tkanina, tak především švy by měly být nepropustné, aby nedocházelo k průchodu peří ven z výrobku.
  • Peří a prachové peří musí být certifikované ohledně praní a sterilizace. Musí být originální, což znamená nikdy nepoužité.
  • Hřejivost peřiny je určena množstvím výplně. Více peří znamená i více tepla.
  • Barva používaného peří je bílá, ale je normální, pokud je v peřině i určitá část peří tmavšího, které nijak nesnižuje kvalitu a je zárukou přírodního výrobku.

Opravdu luxusní přikrytí peřinami z kajčího peří

Tím největším luxusem, který je možné si v oblasti péřových dek dopřát, jsou peřiny s výplní z peří islandské kajky. Kajky jsou divoké kachny žijící na útesech Islandu. Když po vylíhnutí mláďat opouštějí svá hnízda, nechávají v nich hedvábně jemné chomáčky peří. Kajky jsou chráněné, a proto sběr jejich peří provádějí na Islandu pouze profesionální sběrači. Množství peří je navíc omezené počtem kajčích hnízd. „Peří je extrémně výhřevné, dokonale k sobě lpí, je stále kypré a má velmi vysokou životnost. Mimo jiné jej používají například horolezci u svého vybavení pro extrémní výšky,“ doplňuje Lenka Kocourková.Základní cena peřiny z kajčího peří se však pohybuje okolo 1.180 EUR za 1 m²

Lenka Kocourková radí:

Desatero správné péče o peřiny a polštáře z peří

1) Peřiny i polštáře můžeme prát v pračce, pokud použijeme přípravek vhodný pro praní péřových výrobků. Kvalitní pračky navíc disponují speciálními programy na praní a sušení péřových výrobků. Můžeme je rovněž nechat čistit i chemicky, ale je nutné nalézt skutečně kvalitní čistírnu, která používá speciální prostředky určené právě pro ošetřování péřových produktů. Neprofesionální čištění totiž může produkty nenávratně zničit.

2) Polštáře bychom měli prát zhruba jedenkrát ročně, a to zásadně v pracím prostředku určeném na praní peří (jiné prací prostředky způsobí nežádoucí odmaštění, a tím ztrátu požadovaných vlastností).

3) Polštáře bychom měli úplně vyměnit po třech, maximálně po pěti letech – při spaní jsou totiž velmi namáhané.

4) Kvalitní peřiny mají opravdu dlouhodobou trvanlivost. Například firma Daunenstep nabízí na svoje výrobky prodlouženou, až desetiletou záruku. Peřina ale vydrží i mnohem déle, protože není tak namáhaná jako polštáře.

5) Prát peřiny bychom měli jedenkrát za dva až tři roky, a to v programu přímo určeném na praní péřových výrobků - na 40 stupňů.

6) Peřiny i polštáře je po vyprání vhodné sušit v sušičce; při sušení na vzduchu může vinou dlouhé doby schnutí nastat riziko vzniku zápachu a plísní, a tím dojít ke znehodnocení výrobků.

7) Při každodenní údržbě by se peřiny měly natřásat, natřásat a zase natřásat, aby bylo peří stále nadýchané.

8) Měli bychom se vyvarovat trvalejšímu tlaku v jednom bodě; pomůže pravidelné obracení polštářů.

9) Peřiny a polštáře je možné větrat venku na vzduchu, ne však na přímém slunci – vinou vzniku vysoké teploty uvnitř výrobku by peří ztrácelo svou původní strukturu.

10) Pokud o produkty s prachovým peřím řádně pečujeme, odmění se nám životností 15 - 20 let.

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Kropáčková

pátek, 24. únor 2023
13:47

Bavila jsem se s jedním spánkovým specialistou ať mně poradí jak se mám teda zařídit na opravdu kvalitní spánek. Nejprve jsme probírali jestli používám na spaní polštář a nebo ne. No nakonec jsme zjistili že mně v pokoji chybí látkové žaluzie a že bych si je co nejdříve měla pořídit.


Napsal: Kropáčková [Odpovědět]


Čtěte také...

Trend dnešní doby: Matrace pro zdravý a kvalitní spánek

Trend dnešní doby: Matrace pro zdravý a kvalitní spánek

Také jste se ráno probudili celý rozlámaní, bolela vás hlava a vaše záda byla celá ztuhlá? A přitom by stačilo tak málo a váš spánek by se mohl stát kvalitním a především zdravým. Jak? To se dozvíte v mém dnešním článku.

Zdravý spánek: Polštáře a přikrývky

Zdravý spánek: Polštáře a přikrývky

Základem zdravého způsobu života je i zdravý a kvalitní spánek. Je třeba si uvědomit, že spánek tvoří zhruba třetinu našeho života a člověk se bez dobrého spánku prostě neobejde. Ideálně by člověk měl spát mezi 5 až 8 hodinami denně. Na délce tedy ani tak nezáleží, jako na tom,abychom spali na kvali…


Zdravý spánek: Anatomické polštáře

Zdravý spánek: Anatomické polštáře

Zdravý spánek je pro lidský organismus nezbytný. Co však udělat pro to, abychom dopřáli našemu tělu kvalitní odpočinek? Základem je spánek na kvalitní matraci. Kromě matrace je však také velmi důležité zvolit vhodný polštář. Ten má zásadní vliv na to, v jaké poloze bude náš krk a hlava během spá…

Kvalitní ložní povlečení podpoří spokojený spánek

Kvalitní ložní povlečení podpoří spokojený spánek

Kvalitní spánek je pro každého z nás naprosto nepostradatelnou podmínkou k tomu, abychom si pravidelně odpočinuli a zregenerovali síly do dalších aktivit pracovních i svátečních dnů. Velice důležitým specifikem je i to, jak se v posteli cítíme.


Kvalitní linoleum vypadá na podlaze skvěle

Kvalitní linoleum vypadá na podlaze skvěle

Najít ideální podlahovou krytinu je jedním z velkých úkolů při návrzích a realizacích interiérů. Všeobecně platí, že by i podlahy měly být v souladu s dalším vybavením či designem celé místnosti.

Smoothie Maker: Opravdu kvalitní džusovač?

Smoothie Maker: Opravdu kvalitní džusovač?

Neustále jste časově vytíženi a nestíháte jíst ovoce a zeleninu? Cítíte, že vaše tělo nemá v poslední době dostatečný přísun vitaminů, který si zaslouží? Je tady řešení! Úžasný Smoothie Maker- džusovač vás o tom rychle přesvědčí.