Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Cohousing: Nový způsob bydlení, který utužuje vztahy mezi sousedy

31. červenec 2013 - Rubrika: Životní styl - reaguj na článek

Do České republice se v posledních letech dostává nový fenomén, který se nazývá cohousing. Jedná se o princip, kdy dochází k posilování sousedských vztahů za účelem zvyšování kvality života a bydlení, aniž by však byla omezena nezávislost každého majitele domácnosti.

Reklama

Historie a současnost cohousingu

Cohousing má již celkem bohatou tradici. Nápad vznikl v Dánsku zhruba před třiceti lety. Je uskutečňován hlavně na předměstích či v menších obcích, kde spolu žijí sousedé v těsné blízkosti.

Chtějí spolu žít v míru a pohodě a zároveň mezi sebou mít těsnější vazbu, spolupracovat při různých aktivitách, které se týkají vylepšování bydlení a života.

V čem tkví kouzlo cohousingu?

Cohousing obvykle sdružuje majitele sousedních nemovitostí. Obvykle mají nějaké společné prostory. Může se jednat třeba o společný dům, který slouží k uskladnění zahradních potřeb a pomůcek, jež pak každý člen může využívat.

Součástí cohousingu mohou být také další společné prostory, jako jsou prádelna, dílna nebo i společná jídelna či dětské hřiště apod.

Základní principy cohousingu

  1. společné návrhy a realizace
  2. společné prostory a vybavení
  3. společná rozhodování
  4. zachování nezávislosti jednotlivých členů

Cohousing tak může přispět ke zvýšení komfortu bydlení, ovšem i ke snížení nákladů na provoz domácností jednotlivých členů společenství. Sousedé získají možnost využívat věci, které by si jinak nemohli dovolit, například sekačku na trávu.

Jde o zajímavou filozofii, která do značné míry čerpá z dřívějších zvyků na vesnicích, kde byl podobný princip v minulosti běžně uplatňován. Je ale přenesena do moderní doby tak, aby odpovídala životu v jednadvacátém století.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Orchideje, královny mezi pokojovými rostlinami

Orchideje, královny mezi pokojovými rostlinami

Orchideje, exotické krásky z tropických pralesů, jsou fenoménem. Natolik jsme si je oblíbili, že už je umíme pěstovat i doma na okenním parapetu, protože odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník ani složitou péči. Co dělat, aby naše orchidej prospívala a opakovaně vykvétala?

Nový byt: 3 nejdůležitější kritéria výběru

Nový byt: 3 nejdůležitější kritéria výběru

Rozhodli jste se právě učinit důležitý krok v životě a vybrat si nový byt, kde strávíte další roky svého života? Víte však, co je při výběru bytu nejdůležitější a jaká kritéria byste měli zohlednit?


Nákup nemovitosti: Je lepší starý, nebo nový byt?

Nákup nemovitosti: Je lepší starý, nebo nový byt?

Budete kupovat nový byt a váháte, zda je lepší novostavba nebo starší bytový dům? Jaké jsou výhody a nevýhody nového a starého bytu?

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Uvažujete o koupi bytu? Nemůžete se rozhodnout, zda raději nový, či starší byt? Při rozhodování by měl vzít zájemce v potaz všechna pro a proti, která sebou koupě bytu nese a nedělat unáhlená rozhodnutí. Podle čeho se rozhodovat?


Jak položit nový koberec

Jak položit nový koberec

Zalíbil se vám v obchodě koberec a rozhodli jste se, že jej zakoupíte a vyměníte za starý? Pak se zbytečně nelekejte jeho pokládání, nejedná se o žádnou velkou vědu. Položit koberec zvládnete během pár minut, stačí vědět, jak na to.

Praktické bytové doplňky a vkusný nábytek, který rozzáří vaši domácnost

Praktické bytové doplňky a vkusný nábytek, který rozzáří vaši domácnost

Aby se z vaší domácnosti stalo útulné místo, je potřeba ji náležitě vybavit. A to nejen vkusným a stylovým nábytkem, ale také různými drobnými či většími doplňky a dekoracemi, které místnostem dodají tu pravou atmosféru. Celou řadu potřeb do domácnos