Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Porovnání spotřeby LCD a LED televize

9. květen 2014 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Při nákupu nového televizoru je dobré si všímat toho, jakou mají jednotlivé produkty spotřebu. Je značný rozdíl v tom, když si pořídíte starší či novější typ televize, odlišnost ve spotřebě totiž může činit až několik desítek procent. V současné době patří mezi nejoblíbenější dva typy televizorů – LCD a LED. Pojďme se podívat na jejich srovnání.

Reklama

Co je LCD a LED televize?

Nejprve je dobré si povědět něco o tom, jak jednotlivé typy fungují. LCD televize, v posledních letech vůbec nejoblíbenější typ, je založena na principu, kdy je k jejímu podsvícení používáno studené katodové světlo.

V případě LED televize spočívá rozdíl v tom, že je podsvícení zajištěno pomocí LED diod. Jde vlastně o vylepšený model LCD. LED diody přináší výhodu v tom, že má televizor nižší spotřebu. A to už se dostáváme k samotnému jádru srovnání.

Který typ je úspornější?

V zásadě platí, že LED televize je oproti LCD energeticky méně náročná, a to právě díky vylepšenému systému podsvícení. Hovoří se o spotřebě, jež je nižší zhruba o 30 – 40%.

Je ale pravdou, že i klasické LCD televizory jsou neustále zdokonalovány, využívají nejrůznější úsporné režimy, díky nimž spotřeba klesá. Další možností, jak uspořit, je volba kontrastu obrazovky. Platí, že čím vyšší zvolíte kontrast, tím více energie televizor spotřebuje.

Moderní LCD televize pak mají například i snímače přítomnosti, které sami zjistí, že pokud v místnosti nikdo není (nikdo televizi nesleduje), pak se obrazovka automaticky vypne.

Spotřeba televize

LCD televize klasické velikosti má spotřebu kolem 160 W, v případě LEDky je to o poznání méně, nejmodernější přístroje mají spotřebu jen kolem 80 W. Jenom pro doplnění uvedu, že plazmová televize jako další alternativa, má v porovnání s těmito dvěma přístroji zdaleka nejvyšší spotřebu, a to až 300 W. Celkové náklady samozřejmě ovlivňuje cena energií.

Zjistěte si další možnosti úspor v domácnosti

Co je levnější?

Jak jsem již uvedl, LED televize je energeticky úspornější. Musíte však brát v potaz, že její pořizovací cena je přeci jen vyšší nežli v případě LCD televizoru, byť se ceny pomalu srovnávají. V každém případě je při nákupu dobré si také promyslet, jakou úhlopříčku zvolíte. Pro menší místnosti je lepší zvolit LCD, ty se totiž vyrábějí již od velikosti 16 palců, zatímco LED televize až od 19 palců, tedy 48 centimetrů.

Jaké máte zkušenosti s LCD a LED televizory? Podělte se o ně s námi v komentáři.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

3D televize do domácnosti: Na co si dát pozor při výběru?

3D televize do domácnosti: Na co si dát pozor při výběru?

Televize se stala nedílnou součástí našich domovů. Černobíle obrazovky jsou již dávnou historií a ve většině moderních domácností vládnou velké ploché televizory. Technologický vývoj ovšem nejde zastavit, a proto si nyní i u vás doma můžete vychutnat film ve 3D. Podívejte se, jak vybrat 3D televizor…

Vstupní dveře: Porovnání plastových a hliníkových dveří

Vstupní dveře: Porovnání plastových a hliníkových dveří

Vstupní dveře jsou branou do každé domácnosti. Pokud doma máte zastaralé vchodové dveře, které již nevyhovují z estetického hlediska, ale také kupříkladu z pohledu tepelně izolačních vlastností, je vhodné přistoupit k pořízení zcela nových dveří.


Vybíráme garážová vrata: Porovnání typů

Vybíráme garážová vrata: Porovnání typů

Ke každému domu patří pořádná garáž, kam schováte auto i sebe, když potřebujete něco nutně kutit. A žádná garáž se neobejde bez kvalitních garážových vrat. Jak je vybrat, aby dobře sloužily?

Digitální příjem: Jak na něj pohodlně přejít?

Digitální příjem: Jak na něj pohodlně přejít?

Televize prochází vývojem od doby, kdy vznikla. Neznamená to ovšem, že se mění jen samotné přístroje – od černobílých po barevné a nyní dokonce 3D televize. Vývojem prochází také příjem. Jak snadno přejít z analogového na digitální příjem?


Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

V rámci snahy o co největší úspory na energiích a zároveň zajištění komfortnějšího bydlení se používají mnohé počítačové a komunikační technologie. Využití těchto moderních systémů nese hromadný název inteligentní dům.

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Pokud se již člověk rozhodne stavit rodinný dům, většinou začne přemýšlet o tom, zda stavit „klasický“ dům, nízkoenergetický nebo dokonce pasivní. Tento článek bude o tom, jaký je v těchto pojmech rozdíl.