Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Parkety: Výhody a nevýhody

22. srpen 2010 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1

Jedním z nejpoužívanějších typů podlah z masivního dřeva jsou parkety, jejichž použití má v České republice dlouholetou tradici. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody parket?

Reklama

Parkety se pokládají se do nejrůznějších vzorů. Těmi nejznámějšími jsou stromeček, řetěz, dále pak cihla a čtverec. Dřevěné parkety mají mnoho podob. Těmi nejznámějšími jsou parketové vlysy - masivní dřevěná podlaha; mozaikové parkety - parkety z tvrdého dřeva skládané do rybích či tabulových vzorů; zámecké parkety (kazetové) – čtvercové parkety z velmi kvalitního dřeva a dřevěné třívrstvé podlahy.

V minulosti byly parkety nejoblíbenější dřevěnou podlahou, která se pokládala. Jejich nevýhodou bylo vrzání, které bylo zapříčiněno špatným způsobem pokládky. V současnosti se parkety pokládají jiným způsobem a tak se již vrzání obávat nemusíte. Navíc se již nedrátkují. Při správné údržbě vám mohou parkety vydržet více než sto let!

Výhody parket

Mezi výhody patří rychlá pokládka a snadná montáž. Mezi velké přednosti parket lze počítat především dlouhá životnost. Při správné údržbě parkety vydrží více než sto let.

Dřevěnou podlahu lze dokonce několikrát obnovit odborným přebroušením, což jistě mnozí z vás ocení. Pozor ale, při hlubším poškození již není možné parketu opravit.

Kromě příjemného vzhledu, parkety přináší výhodu v podobě vynikající tepelné a zvukové izolace. Navíc jsou antistatické a antialergické. Mohou tedy být položeny v dětských pokojích a ložnicích. Oproti plovoucím dřevěným podlahám parkety působí o něco teplejším dojmem.

Nevýhody parket

Na druhou stranu masivní dřevěné podlahy patří mezi finančně nejnákladnější podlahové krytiny a zároveň vyžadují náročnější údržbu. Navíc jsou náchylnější k poškrábání než plovoucí podlahy. Oproti plovoucím podlahám je také pokládání parket a jejich následná povrchová úprava lakem či olejem časově náročnější.

Masivní dřevěné podlahy jsou navíc citlivé na velké teplotní výkyvy a vlhkost. V zimě mají dřevěné podlahy tendenci sesychat. Doporučuje se udržovat stálou teplotu 21-23 stupňů C. Záleží ale na typu parket. Vícevrstvé podlahy jsou oproti masivním dřevěným podlahám stabilnější. Z tohoto důvodu se tento typ podlahových krytin příliš nehodí do komerčně užívaných prostor.

Někteří uvádí za nevýhodu barevnou nestálost, neboť parkety mohou pocházet z kmenů odlišných stářím či původem. Na druhou stranu někteří v tom mohou vidět naopak originalitu a tedy výhodu parket.

Údržba dřevěné podlahy

Údržba dřevené podlahy není nijak náročná. Stačí zamést nebo vysát. Při vytírání je důležité používat přípravky určené na dřevěné podlahy a vytírat do sucha!

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

mVGBKLXK9pFb

neděle, 2. říjen 2016
19:19

Now I'm like, well duh! Truly thnaufkl for your help.


Napsal: mVGBKLXK9pFb [Odpovědět]


Čtěte také...

Plovoucí podlahy: Výhody a nevýhody

Plovoucí podlahy: Výhody a nevýhody

Podlahy ve vašem bytě jsou již zastaralé a vy přemýšlíte o modernějším stylu? Chcete rychlé a nenáročné řešení? Zkuste plovoucí podlahy, moderní trend dnešní doby. Dnes vám přiblížím,jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody.

Mobilní domy: Výhody a nevýhody

Mobilní domy: Výhody a nevýhody

Chcete se přestěhovat z malého bytu do vlastního domku, ale nedisponujete tak velkým kapitálem, abyste si ho mohli dovolit? Nechcete se kvůli hypotékám zadlužit? Zajímavou alternativu nabízejí mobilní domy. A jaké mají výhody a nevýhody?


Provětrávaná fasáda: Výhody a nevýhody

Provětrávaná fasáda: Výhody a nevýhody

Zateplování domu se stalo v současné době nezbytností: ceny tepla rok od roku rostou a nezateplenými zdmi domů uniká drahocenné teplo. Zateplení fasády s sebou nepřináší pouze úspory tepla, ale často také problémy s kondenzací vody a vlhkostí, zvláště pak u starších domů. Jak zateplit dům a vyhnout …

Kovový nábytek na zahradu: Výhody a nevýhody kovového materiálu

Kovový nábytek na zahradu: Výhody a nevýhody kovového materiálu

Jednou z možností, jaký nábytek zvolit na zahradu, může být ten, který je vyroben z kovu. Kovové židličky nebo stolky na zahradě působí moderně. Lze však u nich spatřovat i další výhody, ovšem zároveň je jistě vhodné připomenout také zápory, které kovové materiály mají.


Výhody nízkoenergetických dřevostaveb

Výhody nízkoenergetických dřevostaveb

Plánujete stavbu domu? Máte rádi dřevo a líbí se vám myšlenka bydlet v dřevěném domě? Jaké jsou výhody nízkoenergetických dřevostaveb? Může dřevěný dům vyhovět vašim požadavkům na kvalitní a pohodlné bydlení?

Zateplení oken - důležité body a výhody

Zateplení oken  - důležité body a výhody

Zateplení oken je podstatnou částí rekonstrukce bydlení. Pokud majitel domu používá nekvalitní okna, která jsou nedostatečně zaizolována, nemají kvalitní dvojskla, pak dochází k vysokým tepelným ztrátám, které způsobují výrazné zvýšení finančních nákladů na provoz celého domu nebo bytu.