Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Bio krby: Oheň bez komínu a dřeva

29. červen 2010 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1

Bez krbu nebo kamen se dříve neobešlo žádné stavení – jiné možnosti vytápění nebo vaření prostě nebyly. Krby plnily také důležitou společenskou funkci, kdy se u nich pravidelně scházela rodina – odtud přenesené spojení „teplo rodinného krbu“. Dnes si praskající oheň v krbu spojujeme především s romantikou, i když pomocí krbových vložek lze teplo z krbu efektivně využívat.

Reklama

Bio krby: Co to je?

Líbí se vám představa večerního posezení před krbem, v němž plápolají žlutočervené plameny? Říkáte si, že máte smůlu, protože bydlíte v panelovém bytě a živého ohně si užijete tak maximálně na chalupě? Nezoufejte.

Aktuální (a doslova horkou) novinkou jsou tzv. bio krby. Jejich hlavní předností je, že nepotřebují komín ani dřevo. V bio krbu je totiž spalován bio alkohol (ve většině případů biolíh), který je upraven tak, aby při hoření vytvářel dojem hořícího dřeva. Plameny napodobit umí, ovšem tradiční praskot spalovaných polen nikoli.

Bio krb jako interiérová dominanta

Pokud vejdete do místnosti, která má krb nebo kamna, uhodí vás ihned do očí. To platí i pro bio krby, které se mohou stát neotřelým interiérovým doplňkem, který zaujme na první pohled. Výrobci jsou si toho dobře vědomi, proto nabízí velké množství nejrůznějších designů a barev bio krbů.

Připravte se ovšem na to, že se u bio krbu moc neohřejete. Některé z nich sice mají krbovou vložku, ale určitě bio krb neberte jako náhražku klasického topení. Nicméně platí, že zahřeje už jen pohled do plápolajícího ohně – určitě je příjemnější než anonymní teplo z radiátoru.

Bio krb versus klasický krb

Možná namítáte, že klasický krb na dřevo je prostě léty ověřená tradice, které se nic nevyrovná. V některých případech si ovšem splnění snu v podobě vlastního krbu vyžádá náročné (a finančně nákladné) stavební úpravy. To v případě bio krbu odpadá.

Při instalaci bio krbů nepotřebujete komín, nemusíte nic bourat ani složitě stavět. Bio krb můžete navíc jednoduše přemístit tam, kam budete chtít. Jednou se vám hodí do obýváku, jindy do ložnice.

Výhodou oproti klasickému krbu je také pořizovací cena. Nejlevnější bio krby seženete už za několik tisíc korun.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Radek

pondělí, 22. červenec 2019
21:15

Já si nedokážu představit, že bychom měli naši střechu bez komínu. Na pohled by to vypadalo hrozně divně. My ho potřebujeme i kvůli topení. Topíme dřevem v krbových kamnech a komín jsme si kupovali z https://www.komin-lacno.sk/ .


Napsal: Radek [Odpovědět]


Čtěte také...

Ceny energie neustále stoupají: Krby a krbová kamna jsou řešením!

Ceny energie neustále stoupají: Krby a krbová kamna jsou řešením!

Chceme-li si pořídit topení, které by bylo levné, pak je několik variant, které bychom mohli doporučit. Levné způsob vytápění je dnes majiteli domů velice žádaný, což souvisí s tím, že ceny energií neustále stoupají. Ušetřit na energiích lze pořízením krbu nebo krbových kamen.

Správná péče o komín: Kdy si nechat udělat revize komínu?

Správná péče o komín: Kdy si nechat udělat revize komínu?

Komínové systémy prošly v posledních letech výraznými změnami. Zatímco dříve jsme se prakticky výlučně setkávali se zděnými komíny, dnes jsou realizovány z moderních materiálů. Je to dáno hlavně tím, že se využívají pro jiné typy vytápěcích zařízení a nároky se tak mění. Ať už máte klasický komín, n…


Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Komín, který odvádí spaliny, je důležitý pro každý dům, v němž se k vytápění používají tuhá paliva, popř. plyn. Moderní kamna, krby nebo kotel mají mnohem vyšší účinnost než spotřebiče využívané v minulosti. Tomu je potřeba přizpůsobit i komín. Jak vybrat moderní komín?

Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

Vytápíte doma dřevem? Jak vybrat palivové dřevo, aby bylo vytápění efektivní? Kolik palivové dřevo stojí a jaké vlastnosti by mělo mít?


Druhy komínových systémů a jejich výhody

Druhy komínových systémů a jejich výhody

Potřebujete nový komínový systém a nejste si jisti, který bude ten nejvhodnější? Podívejte se spolu s námi na systémy Keramo, Renovo a Nerezo.

Kdy je vhodné nechat vyčistit komín?

Kdy je vhodné nechat vyčistit komín?

Používáte-li k vytápění rodinného domu kotel na tuhá paliva, případně máte třeba v místnosti krb, je nezbytně nutné se starat o nejen o čistotu v samotném zařízení, ale také o spalinové cesty a komín. Je to důležité nejen z hlediska správné funkčnost