Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Stavba rodinného domu a úskalí

17. říjen 2011 - Rubrika: Komerční sdělení - reaguj na článek

Dnes už bych to postavil úplně jinak. Zkritizuje si svůj vlastní dům nejeden majitel. Proč je tomu tak? Protože se snažíme ušetřit na projektové dokumentaci, anebo na ceně některých stavebních prací.

Stavba rodinného domu

Protože máme tendenci podléhat aktuálním módním trendům v bydlení. Protože si před zahájením stavby dostatečně nepromyslíme, jakým způsobem chceme v domě žít, a jaké činnosti zde chceme vykonávat. Protože zvolíme nevhodný pozemek ke stavbě, anebo u jednotlivých místností zvolíme nevhodnou orientaci světových stran. Protože jsme chtěli za každou cenu například sklep, který v budoucnu vůbec nevyužijeme. Protože vývoj technologií jde neustále a rychlým tempem kupředu. Náklady na provoz energetického domu, který byl postaven jen před několika málo lety, jsou mnohem vyšší než náklady na provoz domu, který postavíme za rok. Jak vidíte, existuje mnoho úskalí, na kterých může naše cesta za domem snů ztroskotat. A to jsme uvedli jen některá z nich, abychom Vás od samotné stavby neodradili. Technologický pokrok nelze zastavit, ale spoustě problémů můžete předejít, pokud nepodceníte počáteční kroky. Jak tedy postupovat, abyste byli s výsledkem spokojeni? Nejlépe podle následujících zásad:

  • Pozemek vybírejte pečlivě. Velikost stavby by měla být úměrná velikosti pozemku a měla by přirozeně splynout se svým okolím.
  • Vyberte si, anebo si nechte navrhnout takový dům, jehož vzhled se Vám líbí. Nepodléhejte však momentálním módním trendům. Upřednostňujte spíše nadčasová řešení. Zkuste se zapojit do některé z diskuzí na portálech o bydlení, zde je odkaz na jednu z nich: utulnydum.cz/forum
  • Pamatujte, že do stavby svépomocí by se měl pouštět pouze stavebník, anebo člověk s patřičnými znalostmi, dovednostmi a schopnostmi.
  • Myslete na to, že ceny energií v budoucnu jen porostou. Z tohoto důvodu mají velkou budoucnost pasivní domy.
  • Pečlivě zvažte počet podlaží a možnost podsklepení. Sklep stavbu podstatně prodraží. V jednopodlažních domech se pohodlněji žije, a to především starším lidem a těm s omezenou hybností.
  • Nešetřete na kvalitě provedení. Na čem si ale můžete dovolit šetřit, to jsou alternativní materiály. Kupříkladu místo pravého mramoru můžete použít umělý. Dlažbu na podlahu nemusíte vybírat tu nejdražší. Inspirací Vám mohou být články na portálu www.StavimeSen.cz
  • Pokud plánujete rodinu, myslete na bezpečnost svých dětí, např. nevhodně koncipované schodiště, anebo francouzská okna mohou být pro děti nebezpečná.

Pokud Vás zajímá zdravé bydlení, navštivte portál o bydlení UtulnyDum.cz, který zde na toto téma má seriál.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Čtěte také...

Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Přemýšlíte o vlastním rodinném domě? Líbí se vám myšlenka úspor energie? Chcete investovat do pasivního domu a listujete katalogem, kde je řada zajímavých typových domů? Pozor! Ani v případě pasivního domu na klíč se nevyhnete projektu!

Když investujete do rodinného domu, nezapomeňte na zahradu

Když investujete do rodinného domu,  nezapomeňte na zahradu

V momentě, kdy se rozhodujete, zda si pořídíte nový rodinný dům, v němž byste strávili vy i vaše rodina zbytek života, je vhodné se zaměřit nejen na samotný dům, ale také na prostor, který je k dispozici kolem něj. Není dobré si kupovat rodinný dům, kdy součástí pozemku není žádná zahrada.


Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Pokud se již člověk rozhodne stavit rodinný dům, většinou začne přemýšlet o tom, zda stavit „klasický“ dům, nízkoenergetický nebo dokonce pasivní. Tento článek bude o tom, jaký je v těchto pojmech rozdíl.

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

V minulém díle o stavbě moderního nízkoenergetického domu bylo popsáno jak nejlépe vybrat pozemek a projekt domu. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je pro stavbu domu vhodný a jak nejlépe přistupovat k tvorbě samotné rozpočtu stavby.


Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Poslední díl seriálu o stavbě domu bude zaměřen na technické srdce každého nízkoenergetického domu, konkrétně na systém nuceného větrání se zpětným ziskem tepla a dále na teplené čerpadlo, které se stará o vytápění.

Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu

Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu

Investice do vlastního bydlení představuje pro většinu lidí největší investici v životě a na rozdíl od jiných investicí jako je koupě osobního automobilu nebo domácí elektroniky neztrácí na své hodnotě tak rapidně s přibývajícím časem. I s ohledem na skutečnost, že člověk ve svém domě bude bydlet pr…