Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

1. duben 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Poslední díl seriálu o stavbě domu bude zaměřen na technické srdce každého nízkoenergetického domu, konkrétně na systém nuceného větrání se zpětným ziskem tepla a dále na teplené čerpadlo, které se stará o vytápění.

Reklama

Nucené větrání s rekuperací

Větrání je v každém domě činnost, při které dochází k velkým tepleným ztrátám. Při větrání jednoduše odvádíme z místnosti vzduch, který jsme před tím museli nákladně ohřát a dovnitř pouštíme studený vzduch, který musíme opět ohřát, a tak tento cyklus jde pořád dokola.

Řešením nízkoenergetických domů je instalace systému nuceného větrání se zpětným ziskem tepla. Toto zařízení nám automaticky pomocí ventilátorů větrá místnosti v domě a navíc je schopno předat energii odváděného teplého vzduchu, vzduchu venkovnímu, který přivádíme do objektu.

Nucené větrání nám nejen spoří náklady na vytápění, ale má na svědomí i rapidní zlepšení vnitřního prostředí samotné budovy. Dnes ve většině domů dochází k situacím, kdy lidé uvnitř trpí nedostatečným větráním. To může způsobit nadměrnou vlhkost, která zapříčiní růst plísní. Dalším nebezpečím nedostatečného větrání může být vysoká koncentrace CO2. Malé množství způsobuje špatnou koncentraci, bolest hlavy, slzení očí a vyšší koncentrace CO2, pokud působí pravidelně, může u člověka vyvolat trvalé poškození organizmu.

Tepelné čerpadlo

Strohá definice tepelného čerpadla zní, že se jedná o zařízení, které je schopno odebírat energii okolnímu prostředí a tu předávat otopnému médiu. Pod touto větou si mnoho lidí není schopno vůbec představit, jak a na jakém principu teplené čerpadlo pracuje. Princip tepelného čerpadla je možné přirovnat ke klasické ledničce, do které když vložíme potravinu, lednička ji ochladí, lépe řečeno, odebere ji energii a tu převede do žeber na zadní straně ledničky. Naproti tomu tepelné čerpadlo neodebírá energii potravinám, ale např. venkovnímu vzduch, který ochladí o několik málo stupňů a tuto energii pak předá topné vodě, která proudí v radiátorech.

Tepelné čerpadlo ovšem nemusí ochlazovat je venkovní vzduch, ale je možné vytvořit na pozemku tzv. kolektor. Kolektor je v zásadě plastová trubka, v které proudí nemrznoucí kapalina. Tato trubka je potom uložena asi metr pod zemí a odebírat tak energii zemi. Dalším způsobem, jak může kolektor vypadat, jsou hloubkové vrty, kdy energii odebíráme vodě. Odtud plyne základní rozdělení čerpadel na čerpadla vzduch, země, voda. V praxi se ovšem čerpadla označují vzduch/voda kdy druhé slovo nám říká, jakému médiu je energie v domě předáváme, to může být voda (klasické radiátory) nebo vzduch (horkovzdušné vytápění).

Článek byl vytvořen ve spoluprácí se stavební firmou Envisto s.r.o.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Pokud se již člověk rozhodne stavit rodinný dům, většinou začne přemýšlet o tom, zda stavit „klasický“ dům, nízkoenergetický nebo dokonce pasivní. Tento článek bude o tom, jaký je v těchto pojmech rozdíl.

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

V minulém díle o stavbě moderního nízkoenergetického domu bylo popsáno jak nejlépe vybrat pozemek a projekt domu. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je pro stavbu domu vhodný a jak nejlépe přistupovat k tvorbě samotné rozpočtu stavby.


Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu

Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu

Investice do vlastního bydlení představuje pro většinu lidí největší investici v životě a na rozdíl od jiných investicí jako je koupě osobního automobilu nebo domácí elektroniky neztrácí na své hodnotě tak rapidně s přibývajícím časem. I s ohledem na skutečnost, že člověk ve svém domě bude bydlet pr…

Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Přemýšlíte o vlastním rodinném domě? Líbí se vám myšlenka úspor energie? Chcete investovat do pasivního domu a listujete katalogem, kde je řada zajímavých typových domů? Pozor! Ani v případě pasivního domu na klíč se nevyhnete projektu!


Žaluzie venkovní a vnitřní: Praktický doplněk do domácnosti i kanceláře

Žaluzie venkovní a vnitřní: Praktický doplněk do domácnosti i kanceláře

Potřebujete do vašeho bytu či kanceláře kvalitní žaluzie, které účinně zabrání pronikání slunečních paprsků? Vybírat můžete ze široké nabídky. Podívejte se na ni spolu s námi!

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Plot tvoří nedílnou součást pozemku. Jako majitelé nemovitosti byste rozhodně měli usilovat o to, aby váš pozemek byl kvalitně oplocen. Zabráníte tak případným vniknutím cizích osob do míst, kde nemají bez vašeho povolení co dělat. Na kolik ale vyjde stavba plotu?