Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení
1. duben 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekPoslední díl seriálu o stavbě domu bude zaměřen na technické srdce každého nízkoenergetického domu, konkrétně na systém nuceného větrání se zpětným ziskem tepla a dále na teplené čerpadlo, které se stará o vytápění.
ReklamaNucené větrání s rekuperací
Větrání je v každém domě činnost, při které dochází k velkým tepleným ztrátám. Při větrání jednoduše odvádíme z místnosti vzduch, který jsme před tím museli nákladně ohřát a dovnitř pouštíme studený vzduch, který musíme opět ohřát, a tak tento cyklus jde pořád dokola.
Řešením nízkoenergetických domů je instalace systému nuceného větrání se zpětným ziskem tepla. Toto zařízení nám automaticky pomocí ventilátorů větrá místnosti v domě a navíc je schopno předat energii odváděného teplého vzduchu, vzduchu venkovnímu, který přivádíme do objektu.
Nucené větrání nám nejen spoří náklady na vytápění, ale má na svědomí i rapidní zlepšení vnitřního prostředí samotné budovy. Dnes ve většině domů dochází k situacím, kdy lidé uvnitř trpí nedostatečným větráním. To může způsobit nadměrnou vlhkost, která zapříčiní růst plísní. Dalším nebezpečím nedostatečného větrání může být vysoká koncentrace CO2. Malé množství způsobuje špatnou koncentraci, bolest hlavy, slzení očí a vyšší koncentrace CO2, pokud působí pravidelně, může u člověka vyvolat trvalé poškození organizmu.
Tepelné čerpadlo
Strohá definice tepelného čerpadla zní, že se jedná o zařízení, které je schopno odebírat energii okolnímu prostředí a tu předávat otopnému médiu. Pod touto větou si mnoho lidí není schopno vůbec představit, jak a na jakém principu teplené čerpadlo pracuje. Princip tepelného čerpadla je možné přirovnat ke klasické ledničce, do které když vložíme potravinu, lednička ji ochladí, lépe řečeno, odebere ji energii a tu převede do žeber na zadní straně ledničky. Naproti tomu tepelné čerpadlo neodebírá energii potravinám, ale např. venkovnímu vzduch, který ochladí o několik málo stupňů a tuto energii pak předá topné vodě, která proudí v radiátorech.
Tepelné čerpadlo ovšem nemusí ochlazovat je venkovní vzduch, ale je možné vytvořit na pozemku tzv. kolektor. Kolektor je v zásadě plastová trubka, v které proudí nemrznoucí kapalina. Tato trubka je potom uložena asi metr pod zemí a odebírat tak energii zemi. Dalším způsobem, jak může kolektor vypadat, jsou hloubkové vrty, kdy energii odebíráme vodě. Odtud plyne základní rozdělení čerpadel na čerpadla vzduch, země, voda. V praxi se ovšem čerpadla označují vzduch/voda kdy druhé slovo nám říká, jakému médiu je energie v domě předáváme, to může být voda (klasické radiátory) nebo vzduch (horkovzdušné vytápění).
Článek byl vytvořen ve spoluprácí se stavební firmou Envisto s.r.o.
Autor: Redakce
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!