Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu

8. březen 2013 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1

Investice do vlastního bydlení představuje pro většinu lidí největší investici v životě a na rozdíl od jiných investicí jako je koupě osobního automobilu nebo domácí elektroniky neztrácí na své hodnotě tak rapidně s přibývajícím časem. I s ohledem na skutečnost, že člověk ve svém domě bude bydlet pravděpodobně po zbytek života, je vhodné uvažovat o koupi domu, jehož budoucí náklady budou co nejnižší, tedy o domu nízkoenergetickém. Následující série článků bude o tom, jak se takový dům liší od domu běžného a jaké má výhody.

Reklama

Vhodný pozemek

Pokud jsme pozemek nedostali, nebo nezdědili, čeká nás jeho výběr. Je jasné, že tak jako žádný člověk není dokonalý, tak ani žádný pozemek není stoprocentně ideální. Jsou ovšem oblasti, na které je třeba si dát pozor. Jedna z těchto oblastí je orientace pozemku k světovým stranám. Pokud budeme mít pozemek, který bude umožňovat stavbu domu tak, aby jeho orientace oken byla na jižní stranu, máme vyhráno, jelikož takovýto pozemek umožňuje solární zisky. Prakticky to znamená, že nám sluneční paprsky budou prohřívat dům a šetřit tak náklady na vytápění. Pokud bude námi vybíraný pozemek naopak severní svah, budou solární zisky téměř nulové a takovým pozemkům bychom se měli raději vyhýbat.

Další oblastí, na kterou je třeba při výběru pozemku pamatovat je dostupnost inženýrských sítí. Nejdůležitější z nich je elektrická energie, následovaná vodovodní a kanalizační přípojkou a plynem. Pokud tyto sítě nebudou dostupné na hranici pozemku, lze zvolit dva postupy. První možnost je že sítě k pozemku dovedeme a pokud toto bude finančně nebo technicky náročné, lze přistoupit k zbudování např. vlastní čističky odpadních vod, vlastní studny… Asi poslední okolnosti ovlivňující vhodnost pozemku je jeho okolí, tedy přítomnost hlučné silnice atd.

Projekt domu

Po pozemku následuje rozhodnutí, co vlastně stavit. I zde máme dvě možnosti, buď si nechat navrhnout dům nový, od projektanta, nebo architekta, nebo si koupit projekt katalogového domu. V případě, že se rozhodneme pro katalogový dům, ušetříme v porovnání s volbou projektanta část nákladů, ovšem v měřítku ceny nového domu, jsou tyto náklady zanedbatelné a je na každém investorovi, zda se mu vyplatí šetřit na samotném projektu. Výhodou katalogového projektu je, že je připraven okamžitě a není potřeba čekat na jeho vyhotovení. Pokud se rozhodneme pro využití služeb projektanta, dostaneme projekt domu ušitý přesně pro náš pozemek. Projektant ve svém návrhu může zohlednit jak orientaci pozemku ke světovým stranám, tak i různá specifika daného pozemku, jako je okolní zástavba apod. Naopak za mírnou nevýhodu je možné považovat čas potřebný pro vytvoření projektu, který bývá okolo jednoho měsíce, max. dvou. Za určitý kompromis lze považovat úpravu katalogového domu, kdy si zakoupíme projekt a ten si necháme částečně upravit dle našich požadavků.

Článek byl vytvořen ve spoluprácí se stavební firmou Envisto

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

y2AgfSA1Uj6

neděle, 2. říjen 2016
19:13

Now I'm like, well duh! Truly thnfkaul for your help.


Napsal: y2AgfSA1Uj6 [Odpovědět]


Čtěte také...

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Pokud se již člověk rozhodne stavit rodinný dům, většinou začne přemýšlet o tom, zda stavit „klasický“ dům, nízkoenergetický nebo dokonce pasivní. Tento článek bude o tom, jaký je v těchto pojmech rozdíl.

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

V minulém díle o stavbě moderního nízkoenergetického domu bylo popsáno jak nejlépe vybrat pozemek a projekt domu. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je pro stavbu domu vhodný a jak nejlépe přistupovat k tvorbě samotné rozpočtu stavby.


Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Poslední díl seriálu o stavbě domu bude zaměřen na technické srdce každého nízkoenergetického domu, konkrétně na systém nuceného větrání se zpětným ziskem tepla a dále na teplené čerpadlo, které se stará o vytápění.

Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Přemýšlíte o vlastním rodinném domě? Líbí se vám myšlenka úspor energie? Chcete investovat do pasivního domu a listujete katalogem, kde je řada zajímavých typových domů? Pozor! Ani v případě pasivního domu na klíč se nevyhnete projektu!


Jak na výběr fasádní barvy při rekonstrukci domu?

Jak na výběr fasádní barvy při rekonstrukci domu?

Při rekonstrukci či stavbě domu si vybírejme pokud možno co nejkvalitnější materiál, který bude dostatečně odolný vůči poškození a vydrží co nejdéle. Platí to například i při dělání fasády domu. Pokud zvolíme kvalitní fasádní barvy, budeme mít na dlouhá léta vystaráno.

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Plot tvoří nedílnou součást pozemku. Jako majitelé nemovitosti byste rozhodně měli usilovat o to, aby váš pozemek byl kvalitně oplocen. Zabráníte tak případným vniknutím cizích osob do míst, kde nemají bez vašeho povolení co dělat. Na kolik ale vyjde stavba plotu?