Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu
8. březen 2013 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1Investice do vlastního bydlení představuje pro většinu lidí největší investici v životě a na rozdíl od jiných investicí jako je koupě osobního automobilu nebo domácí elektroniky neztrácí na své hodnotě tak rapidně s přibývajícím časem. I s ohledem na skutečnost, že člověk ve svém domě bude bydlet pravděpodobně po zbytek života, je vhodné uvažovat o koupi domu, jehož budoucí náklady budou co nejnižší, tedy o domu nízkoenergetickém. Následující série článků bude o tom, jak se takový dům liší od domu běžného a jaké má výhody.
ReklamaVhodný pozemek
Pokud jsme pozemek nedostali, nebo nezdědili, čeká nás jeho výběr. Je jasné, že tak jako žádný člověk není dokonalý, tak ani žádný pozemek není stoprocentně ideální. Jsou ovšem oblasti, na které je třeba si dát pozor. Jedna z těchto oblastí je orientace pozemku k světovým stranám. Pokud budeme mít pozemek, který bude umožňovat stavbu domu tak, aby jeho orientace oken byla na jižní stranu, máme vyhráno, jelikož takovýto pozemek umožňuje solární zisky. Prakticky to znamená, že nám sluneční paprsky budou prohřívat dům a šetřit tak náklady na vytápění. Pokud bude námi vybíraný pozemek naopak severní svah, budou solární zisky téměř nulové a takovým pozemkům bychom se měli raději vyhýbat.
Další oblastí, na kterou je třeba při výběru pozemku pamatovat je dostupnost inženýrských sítí. Nejdůležitější z nich je elektrická energie, následovaná vodovodní a kanalizační přípojkou a plynem. Pokud tyto sítě nebudou dostupné na hranici pozemku, lze zvolit dva postupy. První možnost je že sítě k pozemku dovedeme a pokud toto bude finančně nebo technicky náročné, lze přistoupit k zbudování např. vlastní čističky odpadních vod, vlastní studny… Asi poslední okolnosti ovlivňující vhodnost pozemku je jeho okolí, tedy přítomnost hlučné silnice atd.
Projekt domu
Po pozemku následuje rozhodnutí, co vlastně stavit. I zde máme dvě možnosti, buď si nechat navrhnout dům nový, od projektanta, nebo architekta, nebo si koupit projekt katalogového domu. V případě, že se rozhodneme pro katalogový dům, ušetříme v porovnání s volbou projektanta část nákladů, ovšem v měřítku ceny nového domu, jsou tyto náklady zanedbatelné a je na každém investorovi, zda se mu vyplatí šetřit na samotném projektu. Výhodou katalogového projektu je, že je připraven okamžitě a není potřeba čekat na jeho vyhotovení. Pokud se rozhodneme pro využití služeb projektanta, dostaneme projekt domu ušitý přesně pro náš pozemek. Projektant ve svém návrhu může zohlednit jak orientaci pozemku ke světovým stranám, tak i různá specifika daného pozemku, jako je okolní zástavba apod. Naopak za mírnou nevýhodu je možné považovat čas potřebný pro vytvoření projektu, který bývá okolo jednoho měsíce, max. dvou. Za určitý kompromis lze považovat úpravu katalogového domu, kdy si zakoupíme projekt a ten si necháme částečně upravit dle našich požadavků.
Článek byl vytvořen ve spoluprácí se stavební firmou Envisto
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
y2AgfSA1Uj6
neděle, 2. říjen 201619:13
Now I'm like, well duh! Truly thnfkaul for your help.
Napsal: y2AgfSA1Uj6 [Odpovědět]