Jak položit dřevěnou podlahu?
27. duben 2015 - Rubrika: Komerční sdělení - reaguj na článekDřevěná podlaha stále patří mezi stálice mezi podlahovými krytinami. Někteří lidé na ni nedají dopustit, a ani veškerý technologický pokroku jiných podlahových krytin, je nedokáže zlákat. Je to pochopitelné, dřevěné podlahy nabízejí vlastnosti, které nedokáže poskytnout žádná jiná podlaha. Proč je dřevěná podlaha stále populární a jak je to s její pokládkou.
Proč dřevěná podlaha
Oblíbenost dřevěných podlah je dána jejich unikátností. Jelikož je dřevo přírodní materiál, jednotlivé kusy podlahy jsou tak vždy jedinečné. Dřevěná podlaha dodává místnosti na originalitě, luxusu a pocitu tepla a bezpečí. Výhodou dřevěné podlahy je také jejich obnovitelnost, jen se zbrousí horní vrstva a podlaha vypadá zase jako nová.
Příprava
Před samotným položením podlahy, je důležité s ní nakládat podle doporučení. Dřevěná podlaha by se měla nechat minimálně 48hodin aklimatizovat v místnosti, kde bude položena. Je to z důvodu, aby se přizpůsobila prostředí. V místnosti by měla být teplota 18-24°C a vlhkostí 40 – 60%, což je také doporučovaná vlhkost v obytných prostorech.
Povrch
Jako u jiných podlahových krytin je potřeba, aby byl povrch dokonale připravený. To znamená zbaven veškerých nečistot, od velkých kamínků až po mastnotu a drobné nečistoty. Povrch by měl být co nejvíce rovný s maximální odchylkou 2 mm. Pro vyrovnání se používá vyrovnávací stěrka.
Položení
Dřevěné podlahy se dají položit hned několika způsoby. Záleží, jaký typ dřevěné podlahy byl zvolený. Jelikož je dřevěná podlaha poměrně drahou záležitostí, jistě stojí za zvážení, zda by nebylo vhodné využít na pokládku odbornou firmu, která má zkušenosti. V případě špatného položení hrozí k znehodnocení podlahy, jako je vrzání, rozlézání nebo boulení.
Tři způsoby položení:
- Plovoucím způsobem
- Lepením
- Připevněním na rošt
Plovoucím způsobem
Pokládka plovoucím způsobem je poměrně snadná a nenáročná. Na předem upravený povrch se umístí parotěsná fólie o síle 0,2 mm a podložka pro zvukovou izolaci. Prvním důležitým krokem je zatlačení ocelových spon, tak aby vytvořily řetězy 70 cm od sebe. První sponka se rozdělí na půl.
Nezbytné je za pomoci dřevěných klínků vytvořit spáru 5 mm na metr délky od stěny a mezi první řadou prken. Následný postup je jednodušší, pouze se zasouvají pera do drážky. Plovoucí dřevěná podlaha není přímo spojena s povrchem, tzv. plave nad povrchem, díky tomu je možné již při pokládce i bezprostředně po ní podlahu ihned používat a chodit po ní.
Připevnění na rošt
Způsob připevnění na rošt je poněkud časové náročnější. Nejprve je potřeba vyrobit a připravit rošt a až poté se jednotlivé díly dávají k sobě. Tento způsob položení je nejčastěji využíván při položení masivní dřevěné podlahy.
Rošt se musí položit kolmo ke směru podlahových prken. Pět musí být dosaženo dřevěnými kolíky 15 mm mezery mezi stěnou a první řadou podlahy. První řada prken se pokládá drážkami ke zdi. Následuje přivrtání prkna k roštu, shora. Následující prkna se šroubují skrz pero. Poslední řada musí být opět přivrtána shora.
Celoplošné lepení
Ze všeho nejdůležitější při celoplošné lepení dřevěné podlahy je, aby byla důkladně přilepena po celé své ploše, mohlo by dojít k vrzání, a použít kvalitní lepidlo, určené k těmto účelům. Lepidlo by mělo být nejlépe na bázi silanu nebo polyuretanu. Mělo by mít nejméně 60 - ti minutovou „ dobu otevření“. To znamená, že se podlaha bude moci lepit po dobu 60 minut, pak lepidlo přestane působit. Lepidlo by mělo zasychat minimálně 48 hodin, po tuto dobu by se nemělo po podlaze chodit.
Komerční sdělení
-zle-
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!