Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak položit dlažbu? Naučte se pokládat dlažbu s Hornbachem

18. červen 2012 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Mnoho lidí si myslí, že je pokládka dlažby složitá. Obavy jsou ale zbytečné, stačí si vybrat tu pravou dlažbu, nechat si od odborníků poradit, jak na to, nastudovat správný postup a její realizaci pak zvládne téměř každý.

Reklama

Ať již potřebujete zrenovovat podlahu nebo stavíte úplně novou koupelnu, nabízí se Vám rozmanitý sortiment typů a tvarů dlaždic, které lze pro váš projekt použít. V Hornbachu si můžete vybrat z mnoha kvalitních materiálů, například pórovinové dlaždice, vhodné do inte-riérů a k obložení stěn, kamenité dlaždice pro použití nejen v exteriérech, moderní mozai-kové dlaždice i dlaždice z přírodního kamene, které navozují elegantní dojem z bydlení. Při výběru dlaždic a obkladů dbejte na to, aby zboží bylo vyrobeno v souladu s normou EN a požadujte, aby byly odolné proti opotřebení a rozměry v toleranci, hlídejte rovinnost jejich povrchu, mrazuvzdornost a pevnost v tlaku a ohybu.

Hornbach radí

V případě pravoúhlých interiérů připočtěte k celkovému množství cca 5 % na prořez. U nepravoúhlých místností či úhlopříčné pokládky byste měli tento podíl přísluš-ným způsobem navýšit. Do výsledného množství nezapomeňte zahrnout i rezervní materiál ve výši + 5 %. Pokud si nejste jistí, kterou dlažbu použít a kolik jí zakoupit, neváhejte se poradit s odborníky v Hornbachu.

Mnohdy bývá také obtížné určit, jaké množství koupit. Stačí si zapamatovat následují vzorec:

((šířka plochy x délka plochy) : (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + (5 % na prořez + 5 % rezervní materiál) = počet kusů

například: ((500 cm x 400 cm) : (30 cm x 30 cm)) + (11.1 + 11.1)= 245 dlaždic

Dlažbu si položíte sami i bez specializované firmy

Pokud máte svoji podlahu vybranou, není nutné na její pokládku objednávat specializované firmy. Položit dlažbu zvládne v dnešní době téměř každý. Nejprve je nutné specifikovat, kam přesně dlaždice použít i k jakému účelu budou sloužit, a podle toho zjistit, jaký je správný postup její pokládky. Obecně je nutné perfektně připravit podklad, na který se bude podlaha umisťovat a který musí být čistý, nosný, zbavený volných nečistot, jako je například odbedňovací olej.

Mezi vhodné podklady patří beton, cementová mazanina, neporušená dlažba, souvisle vyspárované zdivo a omítka. Z povrchu je nutné předem odstranit sádrový nebo cementový potěr, barevné nátěry, tapety či lepidla na tapety, vyhlaďit nerovnosti, vy-plnit díry po výlomech a případně zatmelit zdivo z pórobetonových tvárnic. Poté je nutné na podkladu provést izolaci a nanést penetrační nátěr.

Poté již můžeme pokládat dlažbu

Je potřeba rozmíchat lepidlo (opět dle příslušného typu dlažby), které je doporučeno nabírat stěrkou a během zhruba 15 minut je možné provést pokládku nových dlaždic. Za tímto účelem je nutné ukládat jednu dlaždici po druhé do upraveného podkladu, vyrovnat je a stabilizovat poklepáním pomocí gumového kladiva. Je potřebné namíchat vždy takové množství lepidla, které lze zpracovat přibližně během 45 minut.

Až je dlažba položená a lepidlo po několika hodinách dle návodu a typu dlaždic za-schlé, je možné nanášet spárovací maltu. Ta se lije přímo na podlahu a zapravuje do spár úhlopříčně gumovou stěrkou. Na závěr se přebytečný materiál setře a po zmatnění povrchu (mírném zaschnutí malty) přetře vlhkou houbou.

Po úplném vytvrzení spárovací malty je nutné doleštit dlažbu suchou utěrkou, přičemž je podstatné, aby spáry byly důkladně zpra-covány, rovnoměrně navlhčené a hluboké. Po úplném zaschnutí spárovací hmoty je nutné utěsnit spáry elastickým tmelem, oblepit dlaždice lepicí páskou, aby se neponičily, vystříkat spáry těsnicí hmotou a na závěr opět uhladit spárovacím hladítkem.

Podobnější informace o jednotlivých způsobech pokládky podlahy dle jejích typů naleznete v návodech v Hornbachu nebo na jeho internetových stránkách.

„Mnoho lidí se do pokládky dlažby raději nepouští, protože si myslí, že by ji nezvládli. S dnešními produkty a návody z Hornbachu je položení dlažby opravdu jednoduché a navíc našim zákazníkům uspoří nemalé finanční prostředky“, říká Helena Ševčíková, marketingo-vá ředitelka Hornbachu. Kdo neví, jak se dlažba pokládá, může se to v období od 7.6. do 30.6. 2012 naučit v Hornbachu, kde odborníci naživo předvedou, jak snadno připravit opti-mální podklad pod dlažbu, profesionálně ji položit a finálně zaspárovat. Více informací o termínech pokládky dlažby v jednotlivých hobbymarketech naleznou zájemci na www.hornbach.cz

Tisková zpráva Hornbach

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak položit plovoucí podlahu

Jak položit plovoucí podlahu

Co dodá vašemu domovu pocit tepla a zútulní jej? Začněte pěkně od podlahy. Dobře vybraná plovoucí podlaha je moderní, praktická a budete se díky ní cítit doma opravdu pohodlně. Můžete si ji vybrat z množství dekorů v různých cenových relacích, není proto divu, že zejména laminátové plovoucí podlahy …

Jak položit nový koberec

Jak položit nový koberec

Zalíbil se vám v obchodě koberec a rozhodli jste se, že jej zakoupíte a vyměníte za starý? Pak se zbytečně nelekejte jeho pokládání, nejedná se o žádnou velkou vědu. Položit koberec zvládnete během pár minut, stačí vědět, jak na to.


Venkovní dlažba: Vybíráme vhodný typ pro pokládku

Venkovní dlažba: Vybíráme vhodný typ pro pokládku

Majitelé rodinných domů a zahrad si často lámou hlavou s tím, co by na vzhledu objektu ještě zlepšili, co na pozemku chybí. Mnoho lidí přitom při takovémto uvažování často opomíjí vliv venkovní dlažby na celkovém designu bezprostředního okolí domu. Venkovní dlažba může být totiž prvním prvkem, při k…

Plovoucí podlahy: laminát nebo dřevo?

Plovoucí podlahy: laminát nebo dřevo?

Díky rychlosti pokládky, snadné údržbě, vysoké odolnosti, přijatelné ceně a pěknému vzhledu, patří plovoucí podlahy k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Mezi kterými druhy může zákazník vybírat? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody plovoucích podlah?


TZ: Přírodní kámen od Dunaje pro zkrášlení vaší zahrady

TZ: Přírodní kámen od Dunaje pro zkrášlení vaší zahrady

Zahrady tvoří neoddělitelnou součást domova, kde s oblibou trávíme příjemné chvíle s rodinou. Při jejich budování či obměně se vždy snažíme, aby prostor byl nejen funkční, ale také působil esteticky.

TZ: Jarní potěšení pro vás i váš balkon

TZ: Jarní potěšení pro vás i váš balkon

Dalo by se říci, kolik budov, tolik různých druhů balkónů a teras. Balkón je ideálním místem pro odpočinek, slunění se i večerní posezení s přáteli. Právě tím je tento oblíbený prostor vystaven značné mechanické zátěži.