Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak ušetřit při splachování?

1. listopad 2013 - Rubrika: Domácnost - reaguj na článek

Možná si ano neuvědomujete, kolik vody proteče při každém splachování toalety. A že to není malé množství. Zejména pokud máte starý typ WC, proteče záchodem při každém splachování až deset litrů vody.

Reklama

Stačí si tak jednoduše spočítat, kolik vody spotřebujete splachováním za měsíc. To se pak výrazně projevuje na účtech za vodu. Při splachování se přitom dá ušetřit výrazné množství vody.

V první řadě byste si měli pořídit WC, které bude moderní. V současné době se již dají pořídit WC, které mají výrazně redukované splachování. Během něho tak záchodem během každého stisknutí splachovacího tlačítka proteče jen kolem 4 litrů vody. Úspora je tak oproti starým systémů splachování v řádech desítek procent.

WC s funkcí Stop

Úspora u moderních toalet tkví v tom, že máte možnost sami regulovat množství průtoku vody. Moderní WC totiž mají zabudované tlačítko Stop, jehož stisknutím ukončíte průtok. Ve chvíli, kdy je WC čisté, odpad již odtekl, není nutné, aby v něm voda ještě několik vteřin protékala.

Tlakový ventil, kterým voda teče pod vyšším tlakem

Určitou možností, která rovněž vede ke snížení průtoku vody, je ruční splachování, kdy je použit tlakový ventil. Voda v tomto případě protéká pod mnohem vyšším tlakem, splachování je tak intenzivnější a logicky daleko účinnější. Při menší spotřebě vody je tak dosaženo stejného výsledku.

V posledních letech se lze setkat i se systémy, které pro splachování využívají stlačený vzduch. Dochází zde ke kompresi vzduchu v nádržce. Jakmile tlak dosáhne určité přednastavené hodnoty, je voda pod vysokým tlakem vypuštěna do WC. Tím je opět zajištěno, že WC se vyčistí vlivem výrazně menšího množství vody.

Postoj Evropské komise k problematice splachování

Závěrem je potřeba říci, že ke splachování vody zaujala postoj Evropská komise. Ta v současné době přichází se zcela novými standardy pro splachování, kdy bude nutné zajistit, že na kompletní spláchnutí toalety bude muset stačit maximálně šest litrů vody. Snahou je snížit celkovou spotřebu vody, kterou se takto mnohdy zbytečně plýtvá.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak ušetřit na platbách za plyn?

Jak ušetřit na platbách za plyn?

Bez zemního plynu se už dnes obejde málokterá domácnost. Na plynu většina z nás minimálně vaří, mnozí využívají plyn také na ohřev vody nebo dokonce i k vytápění domu či bytu. Čím vyšší máte spotřebu plynu, tím více se pravděpodobně zajímáte o úspory na platbách za plyn. Jak dosáhnout co nejvyšších …

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Ohřev užitkové vody v domácnosti může být velmi nákladnou záležitostí. Zejména tehdy, používáte-li k tomu nevhodný kotel. Jde především o jeho výkon, ale také o umístění.


Jak ušetřit za energie? 3 tipy pro rychou úsporu

Jak ušetřit za energie? 3 tipy pro rychou úsporu

V době zdražování se lidé snaží ušetřit, kde se dá. Velkou část výdajů často tvoří platba za elektřinu. A ačkoli částku na faktuře mnohdy vnímáme jako fixní, díky několika jednoduchým tipům je možné ji výrazně snížit. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Fotovoltaická elektrárna na střeše: Vyrábějte si levně vlastní elektřinu

Fotovoltaická elektrárna na střeše: Vyrábějte si levně vlastní elektřinu

Cena elektřiny rok od roku stoupá. Také už vás nebaví platit vysoké faktury za energii? Pořiďte si na střechu vašeho domu fotovoltaickou elektrárnu a vyrábějte si doma vlastní elektřinu!


Nejlepší dodavatelé plynu: Změna dodavatele přes internet

Nejlepší dodavatelé plynu: Změna dodavatele přes internet

Mnozí majitelé domů a bytů si v poslední době stěžují, že za plyn platí stále více peněz. Je pravdou, že ceny energií rostou a platí to i o plynu, nicméně přesto se dá najít způsob, jak za platby složenek za plyn ušetřit. Tím způsobem je změna dodavatele plynu.

Výměna starých střešních oken za nová se vyplatí

Výměna starých střešních oken za nová se vyplatí

Prakticky každý rodinný dům má střešní okna. U starších domů tato okna mohou být již v dezolátním stavu a je potřeba je vyměnit. Výměny střešních oken se rozhodně není třeba obávat, finanční nároky nejsou zas až tak veliké a navíc se dá díky novým oknům ušetřit spoustu peněz.