Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

24. březen 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Pokud se již člověk rozhodne stavit rodinný dům, většinou začne přemýšlet o tom, zda stavit „klasický“ dům, nízkoenergetický nebo dokonce pasivní. Tento článek bude o tom, jaký je v těchto pojmech rozdíl.

Reklama

Rozdíl mezi jednotlivými variantami

Jediné, co nám slova nízkoenergetický nebo pasivní říkají, je energetická spotřeba těchto domů. Konkrétně se jedná o hodnotu spotřeby energie těchto domů na vytápění jednoho metru čtverečního podlahové plochy. U nízkoenergetických domů je to pod 50 kWh, u pasivních dokonce pod 15 kWh. Jen pro srovnání, většina dnes stojících domů má tuto hodnotu okolo 200 kWh.

Rozdíl mezi nízkoenergetickým a standardním domem spočívá v několika oblastech. Nízké spotřeby energie na vytápění nelze dosáhnout pouze kvalitním zateplením fasády, ale první krok ke stavbě kvalitního nízkoenergetického nebo pasivního domu spočívá již v samotném projektu.

Projektant ve svém návrhu musí zohlednit polohu pozemku vůči světovým stranám. Budoucí dům totiž musí umožňovat solární zisky, tedy situaci, kdy nám zpravidla z jara nebo na podzim pomáhají sluneční paprsky prohřívat dům a spořit tak náklady na vytápění.

Sluneční parsky je ještě možné využít k dohřívání teplé vody pro sprchování a umývaní rukou. Učiníme tak umístěním solárních kolektorů na střechu domu. Pozor nejedná se o fotovoltaické články, ale panely v kterých proudí samotná voda.

Další skutečností, která v celkové energetické bilanci domu hraje významnou roli, je tvar samotného domu. Zde se snažíme o docílení co možná největšího vnitřního objemu a s co nejmenší ochlazovanou plochou domu. Jednoduše řečeno rozlehlé členěné budovy jsou méně vhodné, než jednoduché tvary.

Samotnou kapitolou je pak vnitřní technické vybavení budovy. Důležitou roli zde hraje systém nuceného větrání se zpětným ziskem tepla.

Vzhledem k tomu, že dle směrnice evropského parlamentu, se od roku 2020 mají všechny nově stavěné budovy vyznačovat téměř nulovou spotřebou energie na vytápění, bylo by hloupostí již dnes tyto domy nestavět i s přihlédnutím k tomu, že nám v budoucnu uspoří nemalé provozní náklady.

Článek byl vytvořen ve spoluprácí se stavební firmou Envisto

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Poslední díl seriálu o stavbě domu bude zaměřen na technické srdce každého nízkoenergetického domu, konkrétně na systém nuceného větrání se zpětným ziskem tepla a dále na teplené čerpadlo, které se stará o vytápění.

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

V minulém díle o stavbě moderního nízkoenergetického domu bylo popsáno jak nejlépe vybrat pozemek a projekt domu. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je pro stavbu domu vhodný a jak nejlépe přistupovat k tvorbě samotné rozpočtu stavby.


Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu

Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu

Investice do vlastního bydlení představuje pro většinu lidí největší investici v životě a na rozdíl od jiných investicí jako je koupě osobního automobilu nebo domácí elektroniky neztrácí na své hodnotě tak rapidně s přibývajícím časem. I s ohledem na skutečnost, že člověk ve svém domě bude bydlet pr…

Pasivní a nízkoenergetický dům: Vyplatí se?

Pasivní a nízkoenergetický dům: Vyplatí se?

Stavíte dům nebo plánujete jeho koupi? Zvažujete, zda investovat do nízkoenergetického nebo pasivního domu, který slibuje úsporu energií? Kolik energie spotřebuje pasivní dům? Kde na jeho výstavbu získat dotace?


Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Přemýšlíte o vlastním rodinném domě? Líbí se vám myšlenka úspor energie? Chcete investovat do pasivního domu a listujete katalogem, kde je řada zajímavých typových domů? Pozor! Ani v případě pasivního domu na klíč se nevyhnete projektu!

Nechte si postavit dům nízkoenergeticky

Nechte si postavit dům nízkoenergeticky

Plánujete stavbu rodinného domu a hledáte vhodné varianty jeho výstavby? Přemýšlíte, zda se vrhnout do zděného domu nebo zda zvolit raději dřevostavbu? Porovnáváte výhody a nevýhody každého typu bydlení? Ať už zvolíte ten či onen model, nezapomeňte n