Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

16. duben 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Přemýšlíte o vlastním rodinném domě? Líbí se vám myšlenka úspor energie? Chcete investovat do pasivního domu a listujete katalogem, kde je řada zajímavých typových domů? Pozor! Ani v případě pasivního domu na klíč se nevyhnete projektu!

Reklama

Výrobci a prodejci domů na klíč nás lákají na dvě základní pozitiva, které s sebou typové domy přinášejí: rychlost výstavby a nižší cena. Jenže často zapomínají upozornit, že cena domu na klíč není konečná. Je nutné téměř vždy připočítat základovou desku a také projekt. Protože bez toho se neobejde ani typový dům.

Co je to pasivní dům?

A platí to i v případě – nebo ještě lépe řečeno – zejména v případě pasivního domu. Ten totiž není možné postavit všude. Pasivní dům vyžaduje určité podmínky, aby se mohl jako pasivní chovat. Jestliže máte pozemek, který je ze všech stran zastíněn a celý den na něho nejde slunce, těžko na něm postavíte pasivní dům, jehož princip je založen na pasivním solárním zisku.

Pasivní dům na klíč spotřebuje maximálně 15 kWh tepla ročně na metr čtvereční plochy.

Zpravidla je jižní strana pasivního domu prosklená, aby do něho mohlo proudit sluneční záření, které snižuje potřebu energie na vytápění. Pasivní dům také není možné postavit bez využití moderních technologií, jako je například rekuperace, moderní způsoby vytápění (tepelné čerpadlo, kotel na biomasu) nebo kvalitní a dostatečná izolace.

Projekt pasivního domu na klíč

Vybrali jste si několik pasivních domů na klíč? Pozemek již máte? A co teď? Kontaktujte výrobce. Je vhodnější vybrat si více firem a obeslat je s poptávkou. Pozor si dejte na podezřele levné nabídky.

Firma by s vámi měla vše prodiskutovat, odpovědět vám na vaše otázky a samozřejmě posoudit místo pro stavbu vašeho domu. Projektanta vám může doporučit (např. pokud má nasmlouvaného vlastního), ale vhodnější bude, pokud si ho seženete sami.

Projektant posoudí vhodnost místa pro stavbu a zváží umístění domu do terénu pozemku. V souvislosti s tím mohou nastat drobné i rozsáhlejší úpravy v projektu domu.

Jak probíhá stavba pasivního domu na klíč?

Zpravidla si můžete vybrat dva způsoby stavby pasivního domu. Hrubá stavba zahrnuje základní stavební práce, ale dokončovací práce si budete muset udělat svépomocí. Jde většinou o plovoucí podlahy, vnitřní dveře atd. Stavba tzv. na klíč znamená, že se můžete po dokončení rovnou stěhovat. Dům je připravený k bydlení. Tato varianta je samozřejmě dražší.

K ceně pasivního domu je třeba připočítat náklady na základovou desku. Může jít o cca 150 až 350 tisíc korun podle velikosti domu. Pak jde již vše rychle. Firma většinou přiveze jednotlivé díly sendvičové stavebnice a hrubá stavba stojí během několika dnů.

Cenu pasivního domu na klíč mohou navyšovat požadavky investora například na jiný systém vytápění, než je v nabídce a další požadované úpravy.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Pokud se již člověk rozhodne stavit rodinný dům, většinou začne přemýšlet o tom, zda stavit „klasický“ dům, nízkoenergetický nebo dokonce pasivní. Tento článek bude o tom, jaký je v těchto pojmech rozdíl.

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

V minulém díle o stavbě moderního nízkoenergetického domu bylo popsáno jak nejlépe vybrat pozemek a projekt domu. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je pro stavbu domu vhodný a jak nejlépe přistupovat k tvorbě samotné rozpočtu stavby.


Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Stavba nízkoenergetického domu: IV. Vnitřní technické vybavení

Poslední díl seriálu o stavbě domu bude zaměřen na technické srdce každého nízkoenergetického domu, konkrétně na systém nuceného větrání se zpětným ziskem tepla a dále na teplené čerpadlo, které se stará o vytápění.

Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu

Stavba nízkoenergetického domu: I. Výběr pozemku a projektu

Investice do vlastního bydlení představuje pro většinu lidí největší investici v životě a na rozdíl od jiných investicí jako je koupě osobního automobilu nebo domácí elektroniky neztrácí na své hodnotě tak rapidně s přibývajícím časem. I s ohledem na skutečnost, že člověk ve svém domě bude bydlet pr…


Základové desky na klíč: Realizace krok za krokem

Základové desky na klíč: Realizace krok za krokem

Stavíte dům? Pak se neobejdete bez základové desky , která je nezbytnou a klíčovou součástí každého domu. Proč se při budování základové desky spolehnout na profesionály než na Frantu z vedlejší vesnice?

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Plot tvoří nedílnou součást pozemku. Jako majitelé nemovitosti byste rozhodně měli usilovat o to, aby váš pozemek byl kvalitně oplocen. Zabráníte tak případným vniknutím cizích osob do míst, kde nemají bez vašeho povolení co dělat. Na kolik ale vyjde stavba plotu?