Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Japonská zahrada: Postup, jak ji založit

26. leden 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

V dnešní uspěchané době často jen těžko hledáme chvilku, kdy bychom v klidu seděli a meditovali. A většinou nám tomu chybí i vhodné místo, kde bychom nebyli ničím rušeni. Pokud si doma zařídíte japonskou zahradu, nejenže dáte vaší zahradě nebo terase nový vzhled, ale vytvoříte si i místo, které k odpočinku přímo vybízí.

Reklama

Japonská zahrada je skvělým místem k relaxaci. Umění japonských zahrad se vyvíjelo po staletí a jeho hlavní filozofickou myšlenkou je, že každá rostlina, kámen nebo třeba i lavička zde má své přesně určené místo. Před tím, než se do založení japonské zahrady pustíte, zkuste si prostudovat alespoň nějaké publikace o tomto umění. Doporučit můžeme například knihu Umění japonských zahrad od Z. Hrdličky a V. Hrdličkové nebo Zahrady v japonském stylu od R. a P. Číhalových a L. Preinigerové, která se zabývá právě tím, jak včlenit prvky japonských zahrad do českého prostředí.

Co budete k založení japonské zahrady potřebovat?

Důležitou součástí každé japonské zahrady je kámen a voda. Připravte si proto dostatek různého kamení – vhodné jsou oblázky rozličných velikostí. Některé použijte pro „vydláždění“ cestiček, jiné pro jezírko a z další můžete jen tak poskládat na sebe.

Voda by neměla chybět v žádné japonské zahradě. Krásně vypadají fontánky, vodopády, potůčky nebo jezírka. Pokud nejste zkušení v zakládání jezírek, zkuste si pořídit různé nádoby, které v zahradě vhodně rozmístíte a naplníte je vodou.

V japonské zahradě by měly vést různé cestičky. Nikdy je ale netvořte jako přímé linky – nejde o rychloproudé dálnice, ale o klikaté cestičky pro nerušené procházky, které povedou do různých zákoutí zahrady, třeba k příjemnému posezení. Cestičky vyskládejte velkými plochými kameny nebo je vysypte pískem.

Rostliny v japonské zahradě

V žádné zahradě nechybí rostliny. Jaké vybrat do japonské zahrady? Vyberte především různé jehličnany, dále třeba japonské javory, sakury, nejrůznější traviny a azalky. Typickou rostlinou japonských zahrad jsou pak bonsaje. Japonské zahrady by nikdy neměly hrát všemi barvami, protože slouží k meditaci a příliš mnoho barev narušuje naší mysl.

Rostliny vhodně rozmístěte. Vytvořte si nejrůznější zákoutí – někde můžete umístit nádoby s vodou, jinde postavit lavičku nebo třeba sošku. Ve větších zahradách najdou své uplatnění také altánky.

Zahradní nábytek v japonské zahradě

Při výběru zahradního nábytku do japonské zahrady dejte přednost bambusovému nebo ratanovému nábytku. Pokud se rozhodnete pro stavbu altánku nebo pergoly, vytvořte je ideálně z bambusu.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Japonská zahrada: Co v ní nesmí chybět?

Japonská zahrada: Co v ní nesmí chybět?

VIDEO! Máte vlastní zahrádku nebo třeba jen terasu? Nechcete na ní pěstovat zeleninu, ale upravit si ji k relaxaci? Zároveň si přejete, abyste s ní měli co nejméně práce? Založte si japonskou zahradu. Co v ní nesmí chybět?

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonské stěny se v domácnostech používají jako alternativa ke klasickým roletám, žaluziím a závěsům. Představují moderní řešení, které slouží ke stínění interiéru a zároveň mohou také oddělovat větší prostory. Jejich využití může být velmi rozmanité


Zahrada a dům po povodni: Jak odstranit následky po velké vodě

Zahrada a dům po povodni: Jak odstranit následky po velké vodě

V těchto dnech se řada lidí potýká s následky po povodni. Velká voda, která se vylila z řek, tradičně nadělala velkou neplechu v mnoha domácnostech. Pakliže jste i vy byli zasaženi povodní, je třeba na domě a na zahradě rychle vykonat úklidové práce tak, aby se zde nemnožili plísně a nedošlo také k …

Jak pěstovat jahody?

Jak pěstovat jahody?

Jahody jsou oblíbené letní ovoce. Krásně voní, jsou osvěžující a zpestří náš jídelníček. Navíc obsahují vysoké množství vitamínu C, které je srovnatelné s citrusovými plody. Dost důvodů na to, abychom se jahody pokusili vypěstovat sami


Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Ať už zvolíte jakkoliv velké jezírko, mějte na paměti, že by mělo tvořit nenásilný přechod z vodní plochy ke zbývajícím částem zahrady. Proto byste měli věnovat maximální pozornost už samotnému návrhu zahradního jezírka.

Jak na nákup stavební parcely

Jak na nákup stavební parcely

Poměrně hodně lidí dává při pořizování vlastního bydlení přednost nákupu stavební parcely, kde si posléze nechají postavit rodinný dům dle svých představ, před zakoupením již hotové stavby. Důvodů může být několik. V první řadě může tento postup být cenově výhodný, výhodou je nepochybně i fakt, že s…