Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: Se zvýšením DPH se rozplynul sen o levnějším teple. Situaci mohou zachránit dotační programy.

19. únor 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

V lednu letošního roku došlo k jednoprocentnímu navýšení sazeb DPH. Očekává se tak zdražení v podstatě všeho – potravin, služeb i energií, včetně tepla. Výdaje za teplo přitom podle nedávného průzkumu* Sdružení EPS ČR tvoří nejčastěji okolo 10 % nákladů na chod domácnosti. Čtvrtina Čechů za něj vydá dokonce přes pětinu měsíčního rozpočtu. Právě začátek roku, kdy se teploty v průměru pohybují pod bodem mrazu, je tak pro rodinné peněženky náročným obdobím.

Reklama

„Novoroční zdražování energií se stalo již tradicí. Ani letos jsme se mu nevyhnuli, do hry navíc vstoupily nové, vyšší, sazby DPH. Teplo z ústředního vytápění se tak podle aktuálních ceníků zdraží v některých krajích až o 7 %,“ komentuje změny Ing. Pavel Zemene, Ph.D. předseda Sdružení EPS ČR.

Za šest let se teplo zdražilo o 50%

Ceny ústředního tepla rostou již několik let. Zatímco v roce 2006 jsme za jeden gigajoul (GJ) zaplatili okolo 400 korun, v roce 2013 to bylo již 560 korun. Nový rok pak přinesl ceny i přes 600 korun. Byt 3+1 v nezatepleném panelovém domě průměrně spotřebuje asi 44 GJ ústředního tepla za rok. Účty za takové vytápění se tak vyšplhají na částku přesahující 26 000 korun. Právě panelové domy přitom představují největší potenciál úspor. „Drtivé většině domácností ukrajují výdaje na vytápění 10 a více procent z rodinného rozpočtu. Pro 23 % rodin je to ale i pětina z prostředků, které mají na chod domácnosti. V České republice se ale stále nachází přes 200 milionů nezateplených obvodových stěn,“ doplňuje Ing. Pavel Zemene.

Graf růstu cen

Nejefektivněji náklady na teplo sníží zateplení

Útraty za teplo ovlivňuje několik faktorů. Kromě velikosti vytápěné plochy, dodavatele a zdroje tepla je to také konstrukční vybavení bytu či domu. Nejlépe lze náklady na topení snížit kvalitním a komplexním zateplením, protože zateplený objekt vykazuje mnohem nižší tepelné ztráty, než objekt bez izolační ochrany. „Zateplením lze ušetřit tisíce korun. Nejdražší vytápění je elektřinou, které při využití v rodinném domě může ročně vyjít i na 50 tisíc korun. Zateplením lze uspořit až 80 % nákladů. I když se nacházíme v hospodářsky méně vlídných časech, je zde ekonomická, legislativní i ekologická nutnost snižovat energetickou náročnost budov, které tvoří významnou část celkové spotřeby energie v ČR“ dodává Ing. Pavel Zemene.

Mohlo by vás zajímat: Jak na levný plny a elektřinu?

Největší náklady na teplo pociťují rodinné peněženky v lednu a únoru, kdy je nejnižší teplota vzduchu a mrzne. Za posledních 10 let se pohybuje průměrná teplota okolo -2 °C. Zejména únor roku 2012 byl nepříznivý a teploty klesly průměrně na -5 °C. Ani prognózy Českého hydrometeorologického ústavu letošní roku neslibují úspory – konec února by se měl nést ve znamení až -7 °C.

Na zateplení od srpna přispěje stát

Ministerstvo životního prostředí připravilo nový projekt, který má poskytnout prostředky na zateplení rodinných domů. V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám je připraveno 1,4 miliardy korun na rekonstrukce započaté po 1. lednu 2013. „Investice na zateplení se vrátí během pár let, přesto se její výše může pro některé investory jevit příliš vysoká. Dotační programy jsou tak zcela zásadním nástrojem pro splnění požadavků na snižování energetické náročnosti budov a emisí CO2. Nemluvě o přínosu zateplování na oživení stavebního sektoru a jeho podílu na podpoře zaměstnanosti,“ uzavírá Ing. Pavel Zemene.

Se zateplením mají Češi nejčastěji spojený pěnový polystyren

Zateplení přináší nejen finanční úspory, má i technické výhody. Odstraní se díky němu jedna z nejčastějších příčin vzniku a bujení plísní, kterým je kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu obvodových konstrukcí. Zlepšuje také tepelnou pohodu v bytech a snižuje výkyvy teplot v různých částech místnosti. Tím se zvyšuje celková kvalita bydlení. V neposlední řadě se sníží poruchovost otopného systému, který je méně zatěžován. Podle statistik je nejčastěji využívaným izolačním materiálem pěnový polystyren, kterého se v roce 2011 v ČR spotřebovalo zatím rekordních 62 tisíc tun.

O průzkumu

Průzkum na téma Zateplení a ceny energie probíhal na Sousede.cz ve spolupráci se Sdružením EPS ČR a to ve dnech 9. až 20. září 2012. Zúčastnilo se ho celkem 306 respondentů z řad uživatelů portálu.

Tisková zpráva Native PR, s. r. o.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Infra topení: Posezení na zahradě v teple i během chladných večerů

Infra topení: Posezení na zahradě v teple i během chladných večerů

Při posezení na zahrádce či na terase je v chladnějším období nutné se tepleji obléci, což může být značně nepohodlné. Ve večerních hodinách, kdy sice panuje stále hezké počasí, může být na tričko přeci jen již chladno. Problém se však dá vyřešit velmi jednoduše, a to tím, že si pořídíme moderní inf…

TZ: Spojení ohně s vodou: Efektivní topné zařízení

TZ: Spojení ohně s vodou: Efektivní topné zařízení

Krb nemusí znamenat jen atraktivní pohled do plamenů a jednu či dvě vyhřáté místnosti. Topné zařízení Schiedel Kingfire Aqua S obsahuje integrovanou krbovou vložku s výměníkem a přípravu připojení na teplovodní topení. Díky tomu umí poskytnout víc ne


Nízkoenergetické dřevostavby

Nízkoenergetické dřevostavby

Plánujete s Vaší partnerkou založit rodinu a rádi byste tak učinili již ve vlastním domě? Možností, jak může vypadat Vás rodinný dům snů je hned několik. Můžete si nechat postavit klasický zděný dům, nebo si koupit již postavený dům. Chcete-li si spl

Palubky: Kde je vhodné jejich použití?

Palubky: Kde je vhodné jejich použití?

Mezi nejpoužívanější typy podlah z dřeva patří v současné době palubky, jejichž obliba v České republice neustále stoupá. Nejenže se dají využít jako podlahová krytina, používají se čím dál častěji i jako obklady, a to jak vnitřní, tak venkovní. A proč právě palubky? Jaké je jejich využití a jaké js…


Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Byl váš účet za vytápění letos vyšší než obvykle? Je sice pravda, že letošní zima byla tuhá a dlouhá, ale vše na ni svést nelze. Možná je na čase zapřemýšlet nad výměnou oken nebo zateplením fasády domu. Jaro a léto jsou vhodnou dobou pro realizaci těchto stavebních úprav, na které lze navíc získat …

Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Kam s tím vším zahradním náčiním, jak je kolečko, hrábě nebo motyčka? Není hezké, když se vám jen tak povalují někdy v koutě zahrady. Schovat je můžete do zahradního domku na nářadí. A sebe před deštěm zase do zahradní chatky.