Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Rakytník: Ideální pomocník při boji s chřipkou

10. únor 2011 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

V těchto měsících se zvyšuje počet nemocných a těm, kteří se chtějí chřipkovému onemocnění vyhnout, nezbývá nic jiného než posílit svou imunitu. Důležitý je především vitamín C, kterého má tělo během zimních měsíců často nedostatek. Kromě citrónů se doporučuje rakytník. Že jste o něm ještě neslyšeli? Chyba! Pouhá jedna bobule rakytníku obsahuje denní doporučenou dávku vitamínu C.

Reklama

Rakytník je trnitý keř s peckovitými oranžovými bobulemi, které se konzumují, a díky kterým lidé získávají potřebný vitamín C. Kromě tohoto vitamínu, rakytník obsahuje další vitamíny důležité pro lidský organismus. Konkrétně se jedná o vitamíny A, B, D, E a K.

Kromě toho, že rakytník posiluje imunitu, funguje jako prevence proti infekcím, tak také pomáhá při léčení žaludečních potížích, zlepšuje zrak a pomáhá při potížích s astmatem. Užívá se vnitřně i zevně. No řekněte sami, není tato rostlina téměř zázračná?

Blahodárné účinky rakytníku jsou známé po staletí

Původem pochází rakytník z Kavkazu a střední Asie. Slavný Alexandr Makedonský údajně dával rakytník svým vojákům a snažil se tak předejít jejich únavě. Dnes se s rakytníkem setkáváme i u nás.

Ačkoli se rakytník v České republice poprvé objevil již v 19. století, do povědomí široké veřejnosti se dostává až nyní. Především na farmářských trzích, které se v tomto roce rozmohly, se rakytník prodává v nejrůznějších podobách.

Rakytníková marmeláda, zavařenina, olejíčky

Z rakytníku se vyrábí celá řada výrobků. Můžete si pořídit rakytníkovou marmeládu, zavařeninu, med s přídavkem rakytníku, či rakytníkovou šťávu.

Rakytník se využívá také k vnějšímu použití. Rakytníkový olej zmírňuje ekzém a lupénku. Můžete jím také potírat odřeniny. Případně je možné jej přidávat do koupele a udržovat tak svou pokožku vláčnou.

Pokud jste se s rakytníkem ještě nesetkali, doporučujeme vyzkoušet. V době chřipkové epidemie naše tělo potřebuje dostatek vitamínů, aby si zajistil obranyschopnost proti všudypřítomným virům a bakteriím.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Co dělat v boji s moly

Co dělat v boji s moly

Velké starosti v mnoha domácnostech dělají moli. Jde o drobný hmyz, který dokáže nadělat poměrně velkou paseku. Jeho přítomnost je známkou toho, že v domácnosti je špatně uklizeno. Molům totiž velmi prospívá, je-li v bytě či domě příliš prachu a nepořádku.

Drtič větví jako univerzální zahradní pomocník

Drtič větví jako univerzální zahradní pomocník

Drtič větví našel v zahradách univerzální uplatnění a přitom je zároveň ekologicky šetrný. Při zbavování se odřízlých či odpadlých větví totiž nemusíte podstoupit riziko nekontrolovatelného požáru, které hrozí při klasickém pálení dřeva.


Meteostanice: Malý, avšak užitečný pomocník a rádce v domácnosti

Meteostanice: Malý,  avšak užitečný pomocník a rádce v domácnosti

K předpovědi počasí se již nemusíte jen dívat na televizní stanici nebo do novin. Již pěknou řásku let se dají pořídit v obchodech s elektronikou domácí meteostanice, které slouží především k předpovědi počasí a také ke zjištění aktuálních klimatických podmínek, které venku panují. Moderní meteostan…

Jak ušetřit při splachování?

Jak ušetřit při splachování?

Možná si ano neuvědomujete, kolik vody proteče při každém splachování toalety. A že to není malé množství. Zejména pokud máte starý typ WC, proteče záchodem při každém splachování až deset litrů vody. Stačí si tak jednoduše spočítat, kolik vody spotř


5 zádrhelů při koupi bydlení

5 zádrhelů při koupi bydlení

Chcete koupit byt, ale marně v paměti pátráte po nějakém know-how. Ve škole jste se o nemovitostech ani katastru nic neučili. Moc vám k tomu asi neřekli ani rodiče, pokud nejsou zrovna realitní makléři.

Jak postupovat při malování bytu

Jak postupovat při malování bytu

Chystáte se malovat byt a nevíte si rady, jaký zvolit správný postup? Malování pokojů zvládne každý, jen je třeba se řádně připravit a prostudovat si následující kroky.