Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Plíseň v bytě: Jak zabránit jejímu vzniku

11. duben 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Tvorba plísní v bytě naznačuje, že zde není vše v pořádku z hygienického hlediska, případně v domácnosti máte přílišnou vlhkost, která tvorbě plísní vydatně napomáhá. Abyste zabránili tvorbě plísní v koupelně, kuchyni nebo i dalších místnostech, je důležité dbát na důkladnou prevenci. V následujících řádcích si uvedeme několik nejdůležitějších způsobů prevence proti plísním.

Reklama

Tvorbu plísní zásadně ovlivňuje vlhkost

Jak jsem již neznačil, vznik plísně je do značné míry způsoben tím, že je v domě či jeho jednotlivých místnostech příliš velká vlhkost. Typicky se jedná o prostor koupelny, sušárny prádla, často se plíseň kvůli zvýšené vlhkosti objevuje také v kuchyni či ve vstupní hale. Z tohoto hlediska je důležité dostatečně regulovat teplotu a vlhkost. Ideální vlhkost by se měla pohybovat kolem 40-50%, vlhkost nad 60% je již pro tvorbu plísní přímo ideální. K regulaci vlhkosti nejen pravidelně větrejte, v koupelně také využijte odvlhčovače vzduchu.

Uskladnění potravin ve vhodných podmínkách

Aby plíseň neměla šanci, je důležité se starat také o nábytek a spotřebiče, ale také o potraviny, které doma máte uskladněny. Právě z potravin se často plísně rozšiřují do prostoru celé místnosti. V tomto ohledu tak pečlivě skladujte potraviny, aby byly uloženy v optimální teplota a dobrém balení, krabicích či sáčcích.

Odstranění plísně

V momentě, kdy se plíseň objeví na zdi či v jiných částech, je třeba ihned přistoupit k jejímu odstranění. V případě stěny je nejlepší oškrábat napadnutou část malby. Pakliže je již plíseň větší, bude nutné použít i speciální chemické přípravky, které zničí její zárodky.

Pozor si dejte na okna, právě u nich se také plíseň často tvoří, zejména z toho důvodu, že vám skrz okna zatéká voda. V tomto případě je vhodné přemýšlet o jejich výměně či nové izolaci, jinak se plíseň bude opakovaně objevovat i v budoucnu. Totéž platí pro prostor balkónových dveří.

V koupelně na plíseň dosti účinně pomáhá tradiční Savo, které lze levně pořídit v každém obchodě s drogerií či v supermarketu. Při aplikaci tohoto poměrně silného přípravku si dejte pozor, aby tekutina nepřišla do kontaktu s vaší pokožkou a očima. Vždy používejte ochranné rukavice.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Prach v bytě: 6 tipů, jak s ním skoncovat

Prach v bytě: 6 tipů, jak s ním skoncovat

Zvýšená prašnost v bytě může mít pro neblahé důsledky pro vaše zdraví. S prachem je proto potřeba zatočit. Existuje celá řada způsobů.

Jak se zbavit plísně v koupelně?

Jak se zbavit plísně v koupelně?

Prostor koupelny je díky zvýšené vlhkosti v této místnosti velmi častým problémem. Jakmile zjistíte, že se v koupelně začíná vytvářet plíseň, je nutné ji ihned odstranit a provést úpravy k tomu, aby se zde v budoucnu plíseň vůbec netvořila. Mějte na paměti, že plíseň může způsobit velmi vážné zdravo…


Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonské stěny se v domácnostech používají jako alternativa ke klasickým roletám, žaluziím a závěsům. Představují moderní řešení, které slouží ke stínění interiéru a zároveň mohou také oddělovat větší prostory. Jejich využití může být velmi rozmanité

Úspory: Jak vybrat plastové okno, které dobře izoluje?

Úspory: Jak vybrat plastové okno, které dobře izoluje?

Ceny energií nejsou zrovna nejnižší a podle odhadů budou v dalších letech růst. Vyplatí se proto uvažovat nad tím, jak snížit náklady na vytápění. Hitem posledních let se stalo zateplování rodinných domů a výměna starých oken za nová, která dobře izolují. Pokud plánujete výměnu oken a hledáte vhodná…


Jak na podzimní úpravy zahrady?

Jak na podzimní úpravy zahrady?

Ač je to mnohým z vás nepříjemné, podzim je doslova za rohem. I v tomto období vás čeká spousta práce na zahradě u domu. Jaké úpravy je třeba udělat a co k tomu budete potřebovat za pomůcky? To se dozvíte v tomto článku.

Jak topit a větrat v zimních měsících

Jak topit a větrat v zimních měsících

V zimním období se razantně zvyšuje spotřeba elektrické energie a plynu, neboť musíme náš dům či byt vytápět daleko intenzivněji. Pakliže se vracíme domů z venku, kde panují teploty hluboko pod bodem mrazu, určitě nechceme přijít do místností, v nichž bude patnáct stupňů. Nedostatečné vytápění je ne…