Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Topné rohože: Řešení pro podlahové vytápění

8. prosinec 2010 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Stavíte nebo rekonstruujete dům? Hledáte úsporné, moderní a komfortní vytápění? Už jste v souvislosti s podlahovým vytápěním slyšeli o topných rohožích? Jak fungují, kolik energie ušetří a jak probíhá jejich instalace?

Reklama

Co to jsou topné rohože?

Každého z nás občas studilo od podlahy – třeba v kuchyni nebo v koupelně na dlaždičkách. To se vám s topnými rohožemi stát nemůže. Jsou totiž zabudované pod podlahou, příjemně hřejí do nohou a komfortně vytápí celou místnost.

Topné rohože jsou pásy, v nichž jsou zabudované topné kabely. Zpravidla se dodávají v rolích a používají se pro moderní podlahové vytápění (kromě topných rohoží je možné použít také topné kabely, jejichž instalace je o něco složitější).

Výhody topných rohoží

Výhodou topných rohoží je jejich snadná instalace. Jsou totiž vybaveny samolepícími pásy, díky nimž je jednoduše připevníte k podkladové desce. Topné rohože (a podlahové vytápění obecně) šetří místo, protože k vytápění nepotřebujete žádné radiátory, které vám budou překážet například při rozestavování nábytku.

Pokud doma topíte radiátory, je teplo v místnosti rozloženo nerovnoměrně. To se vám s topnými rohožemi nestane, protože teplo do místnosti proniká přes celou plochu podlahy. Vyhnete se proto situaci, kdy bude v jedné části místnosti horko a v jiné chladněji.

Nevýhody topných rohoží

Za moderní, úsporné a komfortní vytápění si zpravidla musíme připlatit – to platí i v případě topných rohoží, jejichž pořizovací cena je vyšší oproti běžným způsobům vytápění.

Počáteční investice se ale brzy vrátí v podobě nákladů ušetřených na vytápění. Ačkoli topné rohože využívají elektřinu, která patří k dražším zdrojům energie, za vytápění běžného domu ročně zaplatíte cca 20 000 korun, což jsou náklady srovnatelné s vytápěním prostřednictvím tepelného čerpadla.

Použití a instalace topných rohoží

Kvalitní topné rohože můžete použít v jakékoli místnosti domu nebo bytu, a to i v koupelnách. Topné rohož do koupelen se vyrábí s ochranným povrchem, který brání styku topného kabelu s vodou. Topné rohože se běžně používají v kuchyních, obývacím nebo dětském pokoji.

Instalace topných rohoží není složitá. Pomocí samolepící folie se jednoduše přilepí na podkladovou desku, zalijí se speciálním fixačním lepidlem a po jeho zaschnutí se může položit podlahová krytina.

Jisté omezení přináší topné rohože v tom, že není možné použít jakoukoli podlahovou krytinu. Pokud chcete topné rohože zakrýt dřevěnou nebo laminátovou (plovoucí) podlahou, dejte pozor na to, aby byla dostatečně odolná vůči teplotám. Některé plovoucí podlahy neodolají teplotám nad 26 °C a mohou se rozklížit. Naštěstí se ale prodávají speciální laminátové podlahy určené pro podlahové vytápění.

Chybu určitě neuděláte, pokud topné rohože zakryjete kamennou nebo keramickou dlažbou, protože tyto materiály mají výborné izolační vlastnosti.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Podlahové vytápění je nehlučné, úsporné a s pozitivním vlivem pro zdraví

Podlahové vytápění je nehlučné,  úsporné a s pozitivním vlivem pro zdraví

Opravdu dobře zabudované vytápění přinese vašemu bydlení slušný komfort. Vytvoří příjemné vnitřní mikroklima. Podstatou je totiž rovnoměrné rozložení teploty po celé ploše místnosti.

TZ: Spojení ohně s vodou: Efektivní topné zařízení

TZ: Spojení ohně s vodou: Efektivní topné zařízení

Krb nemusí znamenat jen atraktivní pohled do plamenů a jednu či dvě vyhřáté místnosti. Topné zařízení Schiedel Kingfire Aqua S obsahuje integrovanou krbovou vložku s výměníkem a přípravu připojení na teplovodní topení. Díky tomu umí poskytnout víc ne


Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

V rámci snahy o co největší úspory na energiích a zároveň zajištění komfortnějšího bydlení se používají mnohé počítačové a komunikační technologie. Využití těchto moderních systémů nese hromadný název inteligentní dům.

Nafukovací postel - řešení pro hosty

Nafukovací postel - řešení pro hosty

Má k vám přijet rodina, nebo očekáváte, že u vás přespí přátelé? Přemýšlíte, kam je uložit? Právě nafukovací postele mohou představovat řešení této situace. Nejenže jsou rychle připravené a skladné, ale poskytují i patřičné pohodlí.


Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Bez vzduchu se neobejde nikdo z nás. Pokud správně a dostatečně nevětráme, jsme unavení, špatně se nám spí i pracuje. Jenže častým otvíráním oken přicházíme především v zimě o drahé teplo. Jak tedy dostatečně větrat a přitom šetřit energii? Řešením je rekuperace.

Jak předejít zamrznutí okapů? Pomohou topné kabely do okapů

Jak předejít zamrznutí okapů? Pomohou topné kabely do okapů

V zimních mrazech se jako majitelé rodinného domu můžete potýkat s problémem zamrzajících okapů. Jakmile teploty spadnou hluboko pod bod mrazu, v okapech vznikají rampouchy a led, který brání v jejich průchodnosti.