Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Bio krby: Oheň bez komínu a dřeva

30. červen 2010 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Bez krbu nebo kamen se dříve neobešlo žádné stavení – jiné možnosti vytápění nebo vaření prostě nebyly. Krby plnily také důležitou společenskou funkci, kdy se u nich pravidelně scházela rodina – odtud přenesené spojení „teplo rodinného krbu“. Dnes si praskající oheň v krbu spojujeme především s romantikou, i když pomocí krbových vložek lze teplo z krbu efektivně využívat.

Reklama

Bio krby: Co to je?

Líbí se vám představa večerního posezení před krbem, v němž plápolají žlutočervené plameny? Říkáte si, že máte smůlu, protože bydlíte v panelovém bytě a živého ohně si užijete tak maximálně na chalupě? Nezoufejte.

Aktuální (a doslova horkou) novinkou jsou tzv. bio krby. Jejich hlavní předností je, že nepotřebují komín ani dřevo. V bio krbu je totiž spalován bio alkohol (ve většině případů biolíh), který je upraven tak, aby při hoření vytvářel dojem hořícího dřeva. Plameny napodobit umí, ovšem tradiční praskot spalovaných polen nikoli.

Bio krb jako interiérová dominanta

Pokud vejdete do místnosti, která má krb nebo kamna, uhodí vás ihned do očí. To platí i pro bio krby, které se mohou stát neotřelým interiérovým doplňkem, který zaujme na první pohled. Výrobci jsou si toho dobře vědomi, proto nabízí velké množství nejrůznějších designů a barev bio krbů.

Připravte se ovšem na to, že se u bio krbu moc neohřejete. Některé z nich sice mají krbovou vložku, ale určitě bio krb neberte jako náhražku klasického topení. Nicméně platí, že zahřeje už jen pohled do plápolajícího ohně – určitě je příjemnější než anonymní teplo z radiátoru.

Bio krb versus klasický krb

Možná namítáte, že klasický krb na dřevo je prostě léty ověřená tradice, které se nic nevyrovná. V některých případech si ovšem splnění snu v podobě vlastního krbu vyžádá náročné (a finančně nákladné) stavební úpravy. To v případě bio krbu odpadá.

Při instalaci bio krbů nepotřebujete komín, nemusíte nic bourat ani složitě stavět. Bio krb můžete navíc jednoduše přemístit tam, kam budete chtít. Jednou se vám hodí do obýváku, jindy do ložnice.

Výhodou oproti klasickému krbu je také pořizovací cena. Nejlevnější bio krby seženete už za několik tisíc korun.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Ceny energie neustále stoupají: Krby a krbová kamna jsou řešením!

Ceny energie neustále stoupají: Krby a krbová kamna jsou řešením!

Chceme-li si pořídit topení, které by bylo levné, pak je několik variant, které bychom mohli doporučit. Levné způsob vytápění je dnes majiteli domů velice žádaný, což souvisí s tím, že ceny energií neustále stoupají. Ušetřit na energiích lze pořízením krbu nebo krbových kamen.

Správná péče o komín: Kdy si nechat udělat revize komínu?

Správná péče o komín: Kdy si nechat udělat revize komínu?

Komínové systémy prošly v posledních letech výraznými změnami. Zatímco dříve jsme se prakticky výlučně setkávali se zděnými komíny, dnes jsou realizovány z moderních materiálů. Je to dáno hlavně tím, že se využívají pro jiné typy vytápěcích zařízení a nároky se tak mění. Ať už máte klasický komín, n…


TZ: Malá kamna nyní už bez komínových rour

TZ: Malá kamna nyní už bez komínových rour

Budete stavět a chcete si pořídit krásná malá krbová kamna? Nenechte si zkazit dojem jednou tak vysokou rourou kouřovodu pro napojení do komína. Za problémem hyzdícím interiér stojí dva základní problémy. Za potíží může být základ komína, tzv. pata.

Jak uklidit domácnost bez chemie: 5 tipů

Jak uklidit domácnost bez chemie: 5 tipů

Nejste příznivcem všech těch chemických prostředků, které je možné zakoupit v drogérii? Příčí se vám dezinfekce a přistupujete ke své domácnosti se zdravým selským rozumem? Pak se vám bude hodit několik tipů, jak si doma uklidit bez chemie!


Kancelářské potřeby, bez kterých se vaše domácí pracovna neobejde

Kancelářské potřeby, bez kterých se vaše domácí pracovna neobejde

Kancelářské potřeby představují nezbytnou součást každého kancelářského provozu, bez nichž by se plnohodnotný chod neobešel. Co vše si lze pod širokým pojmem kancelářské potřeby představit? Kde je nejlépe nakoupit?

Robotické vysavače: Efektivní úklid bez námahy

Robotické vysavače: Efektivní úklid bez námahy

Domácí elektrospotřebiče jsou nedocenitelnými pomocníky. Šetří nám čas, energii a nervy. Začalo to vysavačem, automatickou pračkou, pokračovalo myčkou na nádobí a dnes se dostáváme do fáze, kdy už v podstatě ani uklízet nemusíme – vše za nás obstarají robotické vysavače.