Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

12. listopad 2010 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Komín, který odvádí spaliny, je důležitý pro každý dům, v němž se k vytápění používají tuhá paliva, popř. plyn. Moderní kamna, krby nebo kotel mají mnohem vyšší účinnost než spotřebiče využívané v minulosti. Tomu je potřeba přizpůsobit i komín.

Reklama

Hlavním úkolem komínu je zajistit bezpečný odvod spalin, proto je napojen na kamna, krby nebo kotle. Pro správný odvod spalin je důležitý tah komína, který závisí na jeho výšce a průměru komína.

Jak vybrat moderní komín?

V současné době je na trhu velké množství nejrůznějších komínů. Jak vybrat komín, aby byl funkční a dobře sloužil? Nad komínem je třeba přemýšlet už v průběhu stavby domu. Ideální je výběr komína konzultovat přímo na stavbě s odborníkem.

Výběr komína je potřeba podřídit i spotřebiči. Současné spotřebiče jsou totiž vyráběny tak, aby měly co nejvyšší účinnost a spaliny, které produkují, jsou studené už v momentě, kdy stoupají do komína. Není proto třeba jejich teplotu ještě snižovat, jako tomu bylo u klasických zděných komínů. V takovém případě by totiž docházelo ke kondenzaci sazí v komíně, což by časem vyústilo k jeho erozi.

Komín by měl proto odpovídat nárokům moderního spotřebiče. Moderní zděný komín by měl být opatřen zadním větrání s keramickou vložkou a tepelnou izolací umístěnou v plášťových tvárnicích (na trhu např. Schiedel a EKO). Zadní větrání odvádí vlhkost z izolace komínového průduchu.

Moderní komíny včetně montáže nabízí společnost Kominictví PECHLÁT. Pokud se rozhodnete pro zděný komín, můžete vybírat z kvalitních značek EKO KOMÍNY, CIKO nebo WINKLMANN.

Plastový komín pro plynový spotřebič

Pokud doma máte plynový spotřebič (např. plynový kotel), je vhodné spaliny dovádět pomocí plastového komína.

Ceny plynu nejsou zrovna nejnižší, a proto byste měli klást důraz na maximální využití spáleného plynu a tepla. Tomuto požadavku odpovídají současné plynové spotřebiče, u nichž je dbáno na co nejvyšší účinnost. Proto do komína přicházejí zchlazené spaliny, které kondenzují hned na začátku kouřovodu. V těchto podmínkách se osvědčují právě plastové komíny, které nepodléhají korozi a lépe se se zchlazenými spalinami vyrovnají.

Části komínu

  • Komínový průduch (část komínu, kterou odchází kouř)
  • Komínový plášť (vnější vrstva komínu, např. z cihel)
  • Sopouch (trouba, která propojuje komín s kamny, krbem nebo jiným spotřebičem)
  • Vymetací otvor (slouží k vymetání komína)
  • Vybírací otvor (slouží k vybírání popela a sazí)
  • Komínová hlava
  • Půdice

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

Finišujete, abyste měli dům do zimy pod střechou? Důležitá je nejen rychlost, ale i kvalita. Střecha totiž musí v pořádku vydržet desítky let a přitom zvládnout nápor slunce, větru, mrazu i deště.

Zdící materiály pro stavbu domu

Zdící materiály pro stavbu domu

Základem každého domu je zdivo. Právě jeho výběr a vlastnosti mohou podstatně ovlivnit kvalitu bydlení. Při výběru zdících materiálů bychom se měli orientovat především dle toho, jaké má zdivo tepelně izolační vlastnosti, jaká je životnost materiálu a konstrukce jako celku, dále bychom se měli zaměř…


Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Moderní trend při hledání nového bydlení pro rodinu je zřejmý. Kvůli snadnějšímu získání pracovních příležitostí, lepší infrastruktuře a kvalitě života mnoho lidí hledá novostavby v Praze či jejím blízkém okolí. Nemusí se nutně jednat přímo o bydlení v centru Prahy, i menší obce v okolí našeho hlavn…

Jak vybrat vhodnou žehličku a rady pro žehlení

Jak vybrat vhodnou žehličku a rady pro žehlení

Žehlení je činností, která je nudná, ale v domácnosti se jí nevyhneme. O tom, jak správně vybrat žehličku a rady ohledně žehlení - to vše se dozvíte v následujícím článku.


Osvětlení verandy a zahrady: jak vybrat světla pro venkovní prostor u domu

Osvětlení verandy a zahrady: jak vybrat světla pro venkovní prostor u domu

Prostor zahrady využíváme zejména během dne, kdy venku svítí sluníčko a je k dispozici dostatek denního světla. Mnoho z nás však chce zejména během letních měsíců trávit na zahradě či na verandě svého domu i večery, kdy už venku panuje tma. V tomto případě je nutné použít umělé osvětlení. Jak vybrat…

Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Prostěradlo je základem ložního povlečení. Stejně jako povlaky na polštáře a přikrývky plní několik funkcí. Abyste se ve vaší posteli vždy dobře a pohodlně vyspali, měli byste si proto pořídit právě co nejkvalitnější prostěradlo.