Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak si zařídit byt ve skandinávském stylu?

3. leden 2011 - Rubrika: Interiér a nábytek - reaguj na článek

Prosvětlený a vzdušný interiér, nábytek ze světlého masivu a doplňky v sytých, ale nikoli umělých barvách. Tak lze ve zkratce popsat bydlení ve skandinávském stylu. Podívejte se, jak si zařídit dům a byt jako ve Švédsku nebo Finsku.

Reklama

Materiály a barvy skandinávského interiéru

Interiér zařízený ve skandinávském stylu je prosvětlený a vzdušný. Převládají v něm světlé barvy, jako je bílá, béžová nebo barva přírodního dřeva. Skandinávské interiéry ale nejsou nudné. Světlé barvy jsou zpravidla doplněny výraznými barvami a textilem. Typické jsou barevné polštářky nebo závěsy. Barvy se ovšem ve skandinávském interiéru nikdy nepřebíjí. Většinou je zvolena jen jedna barva (například modrá nebo zelená), která vhodně doplní světlý nábytek.

Dřevo obecně hraje velmi důležitou roli v každém skandinávském domě a bytě. Neznamená to ovšem, že by se skandinávský styl vyhýbal jiným materiálům, jako je například plast nebo kov. Jen v něm nejsou zastoupeny v takové míře jako u jiných stylů bydlení a objevují se spíše u různých bytových doplňků.

Nábytek ve skandinávském stylu

Nábytek ve skandinávském stylu je vyrobený ze světlého dřeva a doplňuje tak celkovou atmosféru vzdušného a prosvětleného interiéru, jenž svým obyvatelům pomáhá přečkat dlouhé zimní dny. Židle, stoly, skříně a postele jsou zpravidla vyráběny ze světlého dřeva, které je ponecháno přírodně nebo je natřeno bílou barvou.

Nábytek působí vždy elegantně. Důraz je kladen na minimalismus. Neobjevují se proto přehnaně zdobené a až kýčovité detaily, které by narušily celkovou konzistenci interiéru. Nábytek ve skandinávském stylu je nadčasový a také velmi pohodlný.

Bílý nábytek doplňují barevné polštářky
Bílý nábytek doplňují barevné polštářky

Textil: Nezbytná součást skandinávského interiéru

V žádném skandinávském interiéru nesmí chybět bytový textil, který „rozbije“ světlý interiér a dodá mu šmrnc. Doplňky volte ovšem ideálně v jedné barvě. Pro skandinávský interiér je klasickou kombinací bílá a modrá barva.

Světlou sedačku oživí například zelené nebo modré polštářky. Závěsy můžete zvolit s módními proužky. Na dřevěnou podlahu položte různé koberečky, které dotvoří pocit tepla a pohodlí, a na stůl z masivního dřeva rozprostřete jednobarevný běhoun.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Prodej nemovitosti: Jak dobře prodat byt

Prodej nemovitosti: Jak dobře prodat byt

Prodej bytu je důležitým milníkem v našem životě. Pokud se rozhodneme, že svůj dosavadní byt či dům prodáme a přestěhujeme se do nového, lepšího, pak je třeba si prodej řádně promyslet a naplánovat tak, abychom jej zbytečně neprodali pod cenou. Ceny nemovitostí se dost výrazně liší podle lokality, o…

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Uvažujete o koupi bytu? Nemůžete se rozhodnout, zda raději nový, či starší byt? Při rozhodování by měl vzít zájemce v potaz všechna pro a proti, která sebou koupě bytu nese a nedělat unáhlená rozhodnutí. Podle čeho se rozhodovat?


Nový byt: 3 nejdůležitější kritéria výběru

Nový byt: 3 nejdůležitější kritéria výběru

Rozhodli jste se právě učinit důležitý krok v životě a vybrat si nový byt, kde strávíte další roky svého života? Víte však, co je při výběru bytu nejdůležitější a jaká kritéria byste měli zohlednit?

Domov může být rájem pro alergiky

Domov může být rájem pro alergiky

Čím dál více se ve větších městech rozmáhají alergie způsobené moderním životním stylem. Podle epidemiologických studií zaviní znečištěné ovzduší úmrtí až 300 tisíc občanů EU ročně. Lidé se špatnou aktivací protilátek na prach nebo pyl ale mají možnost najít útočiště v nízkoenergetických domech a by…


Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort

Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort

Zdědit starou chalupu po rodičích nebo si ji koupit třeba na víkendové pobyty na venkově může být romantika i noční můra. Jen málokterý starý dům je totiž v takovém stavu, aby odpovídal současným potřebám. Starší generace byly zvyklé na každodenní práci na chalupě, ke které patřila i ustavičná s…

Zabezpečte svůj byt pomocí kvalitní cylindrické vložky

Zabezpečte svůj byt pomocí kvalitní cylindrické vložky

Chcete zamezit zlodějům přístupu do svého bytu? Pak nezapomeňte vstupní dveře opatřit kvalitní cylindrickou vložkou. Právě cylindrické vložky jsou jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků, které dokážou odradit velké procento zlodějů.