Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Orchideje, královny mezi pokojovými rostlinami

16. říjen 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Orchideje, exotické krásky z tropických pralesů, jsou fenoménem. Natolik jsme si je oblíbili, že už je umíme pěstovat i doma na okenním parapetu, protože odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník ani složitou péči. Co dělat, aby naše orchidej prospívala a opakovaně vykvétala?

Reklama

Phalaenopsis, Paphiopedila a Dendrobium

Pěstování orchidejí v bytě je dnes už naprosto běžnou záležitostí, stačí si zvolit vhodný druh podle podmínek, které máme k dispozici, a s ohledem na své zkušenosti. V klasických celoročně vytápěných bytech se bude dařit zejména orchidejím druhu Phalaenopsis, dále Vanda a některým zástupcům rodu Paphiopedila a Dendrobium. Základem úspěšného pěstování je, že rostliny musí mít vždy dobře vyvážené všechny základní podmínky – vhodný substrát, správné světlo, teplotu, přiměřenou zálivku a speciální výživu.

Aby naše rostliny prospívaly, poskytneme jim propustný, vzdušný substrát. Ne všechny substráty prodávané jako speciální pro orchideje musí nutně vyhovovat. Kvalitní Substrát pro orchideje značky Substral je vyroben ze směsí kvalitních tříděných rašelin, kokosových vláken a kůry, což zaručuje stabilitu vlhkosti podloží a optimální vzdušnost pro pěstování všech druhů orchidejí. Nádoba se zeminou by neměla být příliš velká a pokud vidíme, že se kořeny derou na povrch květináče, vůbec to nevadí, světlo a vzduch jim svědčí.

Vhodné teplo, světlo a přiměřená zálivka

Největším přítelem orchidejí je vhodné světlo, teplota a přiměřená zálivka. Stanoviště orchidejí by mělo být světlé, ideální je východní či západní okno, přímé slunce jim škodí. Základem pro pěstování této květiny je především konstantní teplota pohybující se kolem 20 °C, která na noc poklesne jen velmi mírně. Rozhodně nesmíme zapomenout na pravidelnou zálivku. Nejčastější chybou v péči o teplomilné rostliny je přelévání.

Vzhledem k epifytickému způsobu života vzdušné kořeny orchidejí nesnášejí trvale vlhkou zeminu. Následkem přelévání je poté nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů nebo také napadení houbovými chorobami. Vhodné je například celý květináč ponořit na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechat jej okapat. Tuto lázeň je dobré opakovat jednou či dvakrát týdně.

Orchideje potřebují, stejně jako ostatní pokojové rostliny, doplnění živin, ale je třeba postupovat opatrně. V období od března do října se doporučuje rostliny hnojit každé 2 týdny hnojivem pro orchideje. Pokud rostlinka kvete i v zimě, přihnojíme ji jednou měsíčně. Značka Substral nám nabízí Tekuté hnojivo pro orchideje, které obsahuje všechny potřebné živiny podporující zdravý růst naší květiny a tvorbu květů. Pro snadnou a rychlou aplikaci s dlouhodobým působením až dva měsíce můžeme do květináče aplikovat Substral Tyčinky pro orchideje.

Orchideje jsou nejskvostnější pokojové květiny a poskytneme-li jim vhodné podmínky a péči, můžeme se těšit tvary a barvami jejich atraktivních květů, které dodají našemu domovu exotický ráz.

Produkty značky SUBSTRAL

Jsou určeny pro péči o všechny zahradní, balkonové i domovní rostliny, okrasné keře, zeleninu i trávník. Mezi tyto přípravky patří zejména hnojiva s dlouhodobým působením Substral Osmocote (až 6 měsíců), 100 denní hnojiva, vodorozpustná profi hnojiva, výživa pro domovní a balkónové rostliny či péče o orchideje. Dále pak přípravky na ochranu rostlin Roundup, insekticidy Careo, fungicidy a produkty na komplexní ochranu růží Saprol.

Tisková zpráva Substral

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Cohousing: Nový způsob bydlení, který utužuje vztahy mezi sousedy

Cohousing: Nový způsob bydlení, který utužuje vztahy mezi sousedy

Do České republice se v posledních letech dostává nový fenomén, který se nazývá cohousing. Jedná se o princip, kdy dochází k posilování sousedských vztahů za účelem zvyšování kvality života a bydlení, aniž by však byla omezena nezávislost každého majitele domácnosti.

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.


Japonská zahrada: Co v ní nesmí chybět?

Japonská zahrada: Co v ní nesmí chybět?

VIDEO! Máte vlastní zahrádku nebo třeba jen terasu? Nechcete na ní pěstovat zeleninu, ale upravit si ji k relaxaci? Zároveň si přejete, abyste s ní měli co nejméně práce? Založte si japonskou zahradu. Co v ní nesmí chybět?

Voda v zahradě

Voda v zahradě

Zahrada u domu by měla být co nejpřirozenější. A protože i ve volné přírodě se setkáme s různými vodopády, jezírky a tůněmi, je dobré na naši zahradu zakomponovat také vodní dílka. Voda v různých formách dokáže zahradu nesmírně oživit.


Pergoly nabízí příjemné posezení i dostatek soukromí

Pergoly nabízí příjemné posezení i dostatek soukromí

Pergoly jsou velmi oblíbeným zahradním stavitelským prvkem. Tím víc je vhodné, abyste dobře promysleli jejich správné umístění v terénu a docílili tak kýženého efektu.

5 důvodů, proč si pořídit pergolu

5 důvodů, proč si pořídit pergolu

Uvažujete o tom, že byste si u svého rodinného domu nechali postavit pergolu, avšak stále nenacházíte dostatek argumentů, které by vás o investici přesvědčily. Následujících 5 důvodů se pro vás snad stanou pádným důvodem.