Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Osvětlení verandy a zahrady: jak vybrat světla pro venkovní prostor u domu

8. únor 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Prostor zahrady využíváme zejména během dne, kdy venku svítí sluníčko a je k dispozici dostatek denního světla. Mnoho z nás však chce zejména během letních měsíců trávit na zahradě či na verandě svého domu i večery, kdy už venku panuje tma. V tomto případě je nutné použít umělé osvětlení. Jak vybrat vhodná svítidla na verandu a do zahrady tak, aby osvětlení působilo co nejpřirozeněji a přispívalo ke kouzelné atmosféře, o tom na následujících řádcích.

Reklama

Pakliže vybíráme osvětlení na verandu či do zahrady, tedy venkovního prostoru, mějme vždy na paměti, že bude vystaveno klimatickým podmínkám. Z tohoto důvodu je nutné použít takový typ osvětlení, kterému neuškodí voda, vlhkost, vítr a další vlivy, jež lze ve venkovních podmínkách očekávat. Špatně izolované osvětlení se vám porouchá během prvních dešťů a budete jej tak muset neustále opravovat.

Intenzita světla a vhodné umístění osvětlení

Svítidla na zahradu či verandu vybírejte také podle jejich intenzity. Osvětlení zahrady by nemělo být tak intenzivní, jak jsme zvyklí z interiéru. Nepůsobí to příjemně. Záležet si však dejte také na vhodném umístění osvětlení tak, abyste pokryli všechny prostory, které hodláte po večerech využívat. Naopak je zbytečné, pokud světla svítí v té části zahrady, která je nevyužita. Stojí vás to pak zbytečně mnoho peněz za provoz osvětlení, přičemž efekt je zcela zbytečný. Zejména u verandy dejte přednost praktičnosti, kdy osvětlení bude sloužit zejména k pohodlnějšímu přístupu do domu v nočních hodinách.

Bezpečnostní světla a světla pro nastolení pohodové atmosféry

Existuje hned několik druhů osvětlení na zahradu, terasu či verandu. Může se jednat o bezpečnostní světla, která například fungují na čidla, spouští se jen v momentě, kdy čidla zaznamenají nějaký pohyb. Tento druh osvětlení může být praktický i z hlediska ochrany majetku. Pakliže chcete na zahradě či před domem vytvořit večer příjemnou atmosféru, můžete zvolit spíše osvětlení, které lze označit jako náladové. To je obvykle tlumenější, méně intenzivní a je zaměřeno spíše na estetiku nežli na praktičnost. Světlo by v tomto případě mělo být více rozptýlené, světelný zdroj umístěte tak, aby vám nepřekážel v zorném úhlu ve chvíli, kdy například sedíte na lavičce u zahradního stolu. Mějte také na paměti, že světlo v noci přitahuje hmyz, proto jej nedávejte do příliš velké blízkosti k posezení, jinak vás dotěrný hmyz bude během večera notně otravovat.

Jako alternativu lze zvolit osvětlení bazénu, rostlin a dalších prvků, které máte na své zahradě. I zde by světlo nemělo být příliš intenzivní, důležité je také jeho správné rozmístění tak, abyste na zahradě nemuseli mít příliš mnoho žárovek a zároveň došlo ke kýženému efektu.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Moderní trend při hledání nového bydlení pro rodinu je zřejmý. Kvůli snadnějšímu získání pracovních příležitostí, lepší infrastruktuře a kvalitě života mnoho lidí hledá novostavby v Praze či jejím blízkém okolí. Nemusí se nutně jednat přímo o bydlení v centru Prahy, i menší obce v okolí našeho hlavn…

Vánoční osvětlení domů i na zahradu

Vánoční osvětlení domů i na zahradu

K Vánocům zcela neodmyslitelně patří kouzelná atmosféra. Ideální je, když si můžeme vychutnávat bílé Vánoce na sněhu. Velký dojem však dokáže vytvořit také vánoční osvětlení. To lze použít nejen na vánoční stromeček, ale prakticky do celého interiéru (na záclony, okna, zdi atd.), výjimkou pak nejsou…


Bezdrátový vypínač pro ovládání osvětlení v domácnosti

Bezdrátový vypínač pro ovládání osvětlení v domácnosti

Pevně instalované vypínače světla v místnosti mohou být problémem v případě, kdy se například rozhodneme pro změnu rozestavení nábytku. Rázem se totiž může stát, že vypínač, kterým ovládáme lustr či lampu v místnosti, bude znepřístupněn, ocitne se třeba za novou skříní. V případě, že takovéto komp…

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Jak vybrat komín pro moderní stavbu?

Komín, který odvádí spaliny, je důležitý pro každý dům, v němž se k vytápění používají tuhá paliva, popř. plyn. Moderní kamna, krby nebo kotel mají mnohem vyšší účinnost než spotřebiče využívané v minulosti. Tomu je potřeba přizpůsobit i komín. Jak vybrat moderní komín?


TZ: Přírodní kámen od Dunaje pro zkrášlení vaší zahrady

TZ: Přírodní kámen od Dunaje pro zkrášlení vaší zahrady

Zahrady tvoří neoddělitelnou součást domova, kde s oblibou trávíme příjemné chvíle s rodinou. Při jejich budování či obměně se vždy snažíme, aby prostor byl nejen funkční, ale také působil esteticky.

Jak na podzimní úpravy zahrady?

Jak na podzimní úpravy zahrady?

Ač je to mnohým z vás nepříjemné, podzim je doslova za rohem. I v tomto období vás čeká spousta práce na zahradě u domu. Jaké úpravy je třeba udělat a co k tomu budete potřebovat za pomůcky? To se dozvíte v tomto článku.