Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak vybrat obklady a dlažby do koupelny: Používané stupnice

30. září 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Keramické dlažby a obklady, které hodláte využít při realizaci či rekonstrukci koupelny, případně i dalších prostor v domácnosti, je potřeba vybírat nejen podle jejich vzhledu, ale hlavně podle vlastností.

Reklama

Sledovat musíte především, zda jsou vhodné pro dané prostředí, jaké mají protiskluzové schopnosti, jaká je jejich nasákavost, mrazuvzdornost atd. Pro tyto účely existuje několik stupnic.

Každý výrobce a prodejce, u něhož si budete nové obklady a dlaždice pořizovat, by vám měl být schopen tyto údaje sdělit a vysvětlit.

Není ale na škodu, když i vy sami budete mít alespoň základní přehled o tom, jaké stupnice se pro keramické dlažby a obklady používají.

Odolnost vůči povrchovému opotřebení

Keramické obklady a dlažby nelze použít univerzálně pro všechny místnosti, typy stěn a podlah. Záleží na tom, jak rychle dochází k opotřebení jejich povrchu. Je jasné, že křehčí glazované obklady nebude možné použít například na venkovní podlahy.

Pro rozlišení odolnosti vůči opotřebení se používá stupnice PEI od 1 do 5:

Třída odolnost PEI Charakteristika Použití dlaždic a obkladů
1 Malá odolnost Pouze jako obkladový materiál
2 Malá zátěž Použitelné pro chodby a prostory s menší zátěží
3 Střední zátěž Vhodné pro všechny místnosti v interiéru
4 Vysoká odolnost Pro plochy, kde působí abrazivní látky (písek atp.) – interiéry, venkovní terasy, chodníky
5 Nejvyšší odolnost Použitelné pro venkovní plochy

Protiskluzové vlastnosti


Kromě odolnosti se o obkladů a dlaždic sledují také jejich protiskluzové vlastnosti. Ty jsou označeny v hodnotách R10 – R13. Rozdíly se měří podle toho, kdy při chůzi začnete mít pod nohami pocit nejistoty, respektive povrch začne být kluzký.

 

Hodnota Úhel skluzu ve stupních Vhodné použití
R10
 • 10- 19
 • Pro malé prostory – kuchyně, WC, vstupy do domu
  R11 20 - 27 Větší prostory – velké kuchyně, haly
  R12 28 - 35 Průmyslové prostory
  R13 36+ Velké průmyslové prostory

   

  Z tabulky vyplývá, že z tohoto hlediska lze pro interiéry a exteriéry domu použít obklady a dlažby již v hodnotě R10.

  Existují i další stupnice, které rozlišují vlastnosti obkladů a dlažeb. Kromě toho je ale samozřejmě obklady vybírat i dle dalších kritérií – velikosti jejich formátu, designu a dalších.

  Víte, jak lepit obklady do koupelny?

   

  Autor: Roman Beneš

  Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

  [Nahoru ↑]

  Reklama


  Hodnocení


  Vložit komentář

  Jméno:
  E-mail:

  Komentáře

  Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


  Čtěte také...

  Obklady a dlažby pro rok 2013: Trendy velí návrat k přírodě!

  Obklady a dlažby pro rok 2013: Trendy velí návrat k přírodě!

  V nabídce prodejců obkladů a dlažeb, které se využívají do prostoru koupelny, je možné vysledovat jednoznačný trend, kdy se tyto produkty snaží co nejvíce imitovat přírodní materiály. Koupelna pak vypadá na první pohled, jako by byla obložena dřevem či kamenem, přestože se jedná o imitaci.

  Obklady do koupelny: Jaké povrchové úpravy a rozměry zvolit?

  Obklady do koupelny: Jaké povrchové úpravy a rozměry zvolit?

  V každém bytě či domě se najde místo, kde by obklady přímo vyjímaly. Zkuste si jen představit, jak krásně by mohla vypadat vaše koupelna, kdyby byla obložena kvalitními velkoformátovými obklady! Nebo toaleta, kuchyně či chodba... Možností je opravdu nepřeberně a fantazii se meze nekladou!


  Hypotéka: Jak vybrat tu nejlevnější?

  Hypotéka: Jak vybrat tu nejlevnější?

  Plánujete si pořídit vlastní bydlení a přemýšlíte nad tím, jak získat potřebný finanční obnos? V případě, že je vaše odpověď kladná, měli byste zvážit možnost zažádat o hypoteční úvěr. Jak ale zjistit, který pro vás bude nejvýhodnější?

  Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

  Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

  Vytápíte doma dřevem? Jak vybrat palivové dřevo, aby bylo vytápění efektivní? Kolik palivové dřevo stojí a jaké vlastnosti by mělo mít?


  TZ: Jak vybrat vhodné substráty

  TZ: Jak vybrat vhodné substráty

  Zima pomalu končí, a tak se mnoho z nás vydává na své zahrady, aby upravili terén po nánosech sněhu a připravili vhodnou půdu pro jarní výsev. Základem každé zeminy jsou vhodné živiny, které jsou součástí substrátů, speciálně upravených pro určitý druh rostlin. Aby vaše zahrada nebo balkon vzkvétaly…

  Jak vybrat jídelní stůl?

  Jak vybrat jídelní stůl?

  Středobodem prakticky každé kuchyně je jídelní stůl. Zde se k obědu či večeři schází celá rodina, aby si pochutnala na jídle, které připravil jeden z jejích členů. Jak vybrat ten správný jídelní stůl?