Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak prostřít sváteční stůl?

9. prosinec 2013 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 2

Až nastane Štědrý večer, usedne celá rodina k jednomu stolu a bude si užívat příjemné chvilky a náležitě hodovat. Pro mnohé rodiny jsou právě Vánoce jedinými chvílemi, kdy se sejdou opravdu všichni její členové u jednoho stolu. I s ohledem na tento fakt je dobré si ujasnit, jak má vlastně vypadat takový sváteční stůl o Vánocích.

Reklama

V první řadě jde o samotné prostření vánočního stolu. Na sváteční stůl o Vánocích zcela jistě patří tradiční vánoční barvy – zelená, červená, zlatá, případně i další.

Prostírání na sváteční stůl

Při prostírání stolu je vhodné dát na jeho desku nejprve čistě bílý ubrus. Ten by měl přikrýt celou plochu stolu, ideálně i s přesahem přes rohy. Bílý ubrus slouží vlastně jako základní, chcete-li podkladový ubrus.

Na bílý ubrus pak dejte menší ubrus, který bude mít právě klasické vánoční barvy. Kdo má doma variantu s různými natištěnými či našitými vánočními motivy, tak ať jej samozřejmě použije. Velmi pěkně působí ubrus, na němž jsou vyobrazeny (vyšity) různé vánoční ozdoby, stromečky a větvičky apod.

Výzdoba vánočního stolu

Poté, co máte na stole ubrusy, můžete přistoupit k další výzdobě svátečního stolu. Na vánočním stole by rozhodně neměly chybět přírodní doplňky – kousky větviček (je možné je umístit jako součást svícnů, či libovolně položit ke svíčkám, ovšem tak, aby během hoření svíčky nemohlo dojít k jejich zapálení), jmelí, šišky apod.

Svícen a dekorace

Samozřejmostí je v případě vánočního stolu přítomnost svícnu. Velmi svátečně působí atmosféra ve chvíli, kdy během štědrovečerní večeře necháte všechna světla v místnosti vypnuta a rozsvítíte pouze svíčky ve svícnu. Pozor ale na situaci, kdy byste při takovémto drobném osvětlení vybírali kosti z kapra. Snadno se pak dají přehlédnout.

Kromě svícnu na sváteční štědrovečerní stůl jistě patří také různé další dekorace, například vánoční ozdoby atp.

Umístění talířů, příborů a skleniček

A na závěr k nádobí. Na štědrovečerním stole nesmí chybět pro každého strávníka talíř na hlavní chod. Na něm pak polévkový talíř. U talíře pak budou příbory v pořadí, v jakém budou servírovány jednotlivé pokrmy.

Nad nůž umístěte skleničku, v níž bude pití k hlavnímu chodu. Sklenice na případné další nápoje patří nad dezertní lžičku. Vedle skleničky k hlavnímu chodu pak umístěte ještě sklenku na přípitek, který při štědrovečerní večeři nesmí chybět.

Přibližně takto by měl sváteční stůl vypadat. Každý z vás jistě může mít jiný nápad, jak ozdobit vánoční stůl.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

PTPjgABX

úterý, 3. leden 2017
15:43

Hello, I just returned to the United States after spending two weeks in your wonderful country of Romania. My favorite places of all the stops (iclduning Visegrad hungary), was Sighisoara and Comana Monastery. When I walked into the yards at Comana I felt like I was home. I did so much enjoy the short time I had there. I met a wonderful man who talked to us with such kindness. I wish to thank you so much and if there is anything I can do to help with Comana Monastery please let me know.Thank you, Teresa L. Jones


Napsal: PTPjgABX [Odpovědět]

Petra

čtvrtek, 28. září 2017
17:24

Rozhodně je dle mého mít doma jeden nebo více svátečních ubrusů, které budeme používat jen v případě oslav nebo během Vánoční večeře. Základ je samozřejmě pěkný jídelní stůl, my jsme zvolili od české firmy http://www.consulo.cz/jidelni-stul a jsme velmi spokojeni, hodí se na něj většina ubrusů i zdobení :-)


Napsal: Petra [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak vybrat jídelní stůl?

Jak vybrat jídelní stůl?

Středobodem prakticky každé kuchyně je jídelní stůl. Zde se k obědu či večeři schází celá rodina, aby si pochutnala na jídle, které připravil jeden z jejích členů. Jak vybrat ten správný jídelní stůl?

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonské stěny se v domácnostech používají jako alternativa ke klasickým roletám, žaluziím a závěsům. Představují moderní řešení, které slouží ke stínění interiéru a zároveň mohou také oddělovat větší prostory. Jejich využití může být velmi rozmanité


Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, ze slámy nebo z vizovického těsta

Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru,  ze slámy nebo z vizovického těsta

Ozdoby na vánoční stromeček, do oken či třeba na vánoční stůl nemusejí být nutně pouze kupované. V následujícím článku si stručně nastíníme, jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, slámy nebo vizovického těsta.

Zahradní jezírko: Jak na to?

Zahradní jezírko: Jak na to?

Uvažujete nad tím, jak zpříjemnit vaši zahradu? Kromě různých vysazených okrasných rostlin, terasy, krbu či altánku se dnes stále více lidí kloní k variantě, kdy si na zahradě, která disponuje dostatečným prostorem, nechají vybudovat zahradní jezírko. Zahradní jezírka jsou ideálním místem k odpočink…


Jak na pěstování fuchsie?

Jak na pěstování fuchsie?

Vypěstovat si krásné květiny na své vlastní zahradě je mnohdy poměrně složitou záležitostí. V případě, že se zvolí nějaký nenáročný druh květin, je ovšem velmi pravděpodobné, že se dopracují ke zdárnému výsledku i méně zdatní zahradníci. Jedním z takovýchto druhů květin jsou zcela jistě také fuchsie…

Jak pěstovat cibuli?

Jak pěstovat cibuli?

Komu by se nepřejedla čínská a španělská cibule, na kterou běžně narazíme v supermarketech. Není dobrá, není šťavnatá a dozlatova ji neosmažíte. Přemýšleli jste nad tím, že byste si vypěstovali cibuli vlastní? Je nejvyšší čas ji zasadit!