Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Boj s vodním kamenem

29. září 2011 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Jestliže bydlíte v oblasti s měkkou vodou, možná se vás noční můra jménem vodní kámen netýká. Tvrdá voda je však rozšířena mnohem více, a tak má s vodním kamenem většina z nás nemilé zkušenosti. Pokud budete vodní kámen ignorovat, může vám kvůli němu zcela přestat téct voda, anebo fungovat spotřebiče.

Reklama

Nejlepší prevencí proti vodnímu kameni je udržovat příslušná místa v suchu – tedy například baterii nebo umyvadlo po použití otřít do sucha. To ale nelze dělat pokaždé a proti vodnímu kameni budete patrně muset zakročit i jiným způsobem a přitom nemusí být ani nákladný.

Kyselina citrónová, kyselina solná, soda, ocet

  • Pokud jste příznivci babských rad, odmítáte chemii, nebo chcete jednoduše ušetřit, pomocníkem může být kyselina citrónová nebo soda. Potřete jimi příslušné místo, nechejte působit a pak opláchněte. Nepoužívejte ale na lesklé chromové baterie!
  • Dalším osvědčeným prostředkem, které zná asi každý z nás, je ocet. Dokáže si poradit s usazeným vodním kamenem na spirálách rychlovarných konvic, na překapávačích kávy apod. Vytvořte si roztok octa a vody v poměru 1:1, nalijte do rychlovarné konvice, zapněte ji a po vyvaření vodu vylijte. Podle potřeby opakujte i několikrát za sebou.
  • Na vodní kámen zabírá i kyselina solná. Můžete ji aplikovat na všechny odolné povrchy, jako například toalety, umyvadla, spáry mezi dlaždicemi apod. Nepoužívejte na chromové baterie a plastové dřezy! Naneste na povrch (buď přímo, nebo hadříkem), nechejte několik minut působit, opláchněte a nakonec vytřete do sucha.

Vodnímu kameni v pračce je nejlépe předcházet

Existuje samozřejmě spousta chemických prostředků, které zabraňují usazování vodního kamene v pračkách, ovšem skvěle může posloužit i obyčejná soda. Navíc je mnohdy účinnější, než propagované a drahé tablety, gely a další prostředky proti vodnímu kameni.

Před každým praním vsypte přímo na prádlo 1 až 2 vrchovaté lžíce sody (podle tvrdosti vody) a tím předejdete usazování kamene.

Autor: Veronika Miklasová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Boj s červotoči

Boj s červotoči

Dřevo v domě může být napadeno různými škůdci. Zdaleka nejčastějším broukem, který trápí majitele dřevěných domků a staveb, je červotoč. Škody však mohou napáchat další živočichové. V dnešním článku si představíme, s kým máme tu čest a také poradíme, jak boj s nimi nevzdat a vyhrát.

Škůdci na zahradě: Kteří živočichové nejčastěji napadají rostliny

Škůdci na zahradě: Kteří živočichové nejčastěji napadají rostliny

Při pěstování rostlin na zahrádce u domu se nevyhneme boji se škůdci. Nezvaní hosté mnohdy dokáží zahrádkáře vytočit, neboť napadají úrodu a snižují výnosy plodin, které zde pěstují. Jací škůdci jsou na našich zahradách nejčastěji k vidění?


Co dělat v boji s moly

Co dělat v boji s moly

Velké starosti v mnoha domácnostech dělají moli. Jde o drobný hmyz, který dokáže nadělat poměrně velkou paseku. Jeho přítomnost je známkou toho, že v domácnosti je špatně uklizeno. Molům totiž velmi prospívá, je-li v bytě či domě příliš prachu a nepořádku.

Čistota půl zdraví, špína celé!

Čistota půl zdraví, špína celé!

Jste v úklidu až nezdravě pedantní, chcete, aby se všechno blýskalo a svůj domov neustále dezinfikujete? A napadlo Vás už, že by to mohlo být taky na škodu? Proč, To se dozvíte v následujícím článku! Když srovnáme dnešní domovy s domovy našich babiček a předchozích generací, dá se říct, že žijeme v…


Obklady a dlažby pro rok 2013: Trendy velí návrat k přírodě!

Obklady a dlažby pro rok 2013: Trendy velí návrat k přírodě!

V nabídce prodejců obkladů a dlažeb, které se využívají do prostoru koupelny, je možné vysledovat jednoznačný trend, kdy se tyto produkty snaží co nejvíce imitovat přírodní materiály. Koupelna pak vypadá na první pohled, jako by byla obložena dřevem či kamenem, přestože se jedná o imitaci.

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Ke zpevnění svahu na zahradě si můžeme vypomoci umístěním gabionových konstrukcí. Gabionové konstrukce jsou samonosné drátěné koše, které jsou vyplněny kamením. Jejich umístěním dosáhneme větší stability svahu, gabiony také staticky spolupůsobí s terénem.