Průvodce tříděním odpadu: Od papíru k bioodpadu
29. duben 2012 - Rubrika: Životní styl - Komentáře: 1Třídit plasty nebo papír je v dnešní době jednoduché. Téměř na každém sídlišti nebo návsi již najdete barevné kontejnery, do kterých můžete vyhodit plastovou láhev nebo staré noviny. Jenže třídění odpadu má svá jasně daná pravidla. Třídíte odpad správně? A jak naložit s netradičním odpadem?
ReklamaPapír má modrou
Modré kontejnery jsou již tradičně určeny pro papír. Jenže není papír jako papír. Do vytříděného papíru rozhodně nepatří zašpinění papír, například od lepidla, barev nebo masnoty. To samé platí pro nápojové kartony, protože zpravidla mají na vnitřní straně hliník. Dále do modrých kontejnerů nevhazujte dámské vložky nebo dětské pleny.
Co naopak do kontejneru na papír patří?
- Staré noviny a časopisy
- knihy (bez tvrdých obalů)
- katalogy, telefonní seznamy
- kancelářský papír
- sešity, bloky
- krabice, kartony, lepenky, balicí papír
- a další
U papíru se vždy snažte minimalizovat jeho objem, tj. krabice např. sešlápněte. To samé platí i pro plastové láhve, které přijdou do žlutých kontejnerů.
Žlutá plastu sluší
Vyhazovat plast do směsného odpadu je hřích. Plast se nechá snadno recyklovat, a proto bychom si měli dát tu práci a třídit ho. Plastové láhve vždy sešlápněte a střádejte např. ve speciálním pytli, který jednou za čas vyhodíte.
Ovšem pozor – ne každý plast do třídícího kontejneru patří. Nevyhazujte do něho například pneumatiky, koberce, PVC, plastové trubky, lino nebo molitan.
Naopak do žlutého kontejneru můžete směle vyhodit
- PET lahve, plastové lahve od mléka a mléčných nápojů
- Čisté kelímky (od jogurtů)
- Čisté obaly od šamponů, sprchových gelů, tekutých mýdel
- polystyren bílý i tmavý
- obaly od CD, DVD, VHS (včetně samotných nosičů)
- igelitové taška, mikrotenové a jiné sáčky
- plastové obaly od různého zboží (drogistického i potravinářského)
- plastové květináče
Kam s kovem či elektronikou?
Elektrospotřebiče nikdy nevyhazujte do směsného odpadu. Bohužel jsou vysloužilé televize a další elektronika často k vidění u popelnic. Patří ale do sběrného dvora. Občas jsou již k vidění také speciální kontejnery na drobnou elektroniku, do nichž můžete vyhodit např. staré mobily a další elektroniku. Staré elektrospotřebiče můžete také odevzdat v některých prodejnách, podobně jako staré úsporné osvětlení.
Jestliže doma máte starý kov, udělejte si čas a zajeďte do sběrného dvora. Sice na výkupu nezbohatnete, ale může vás hřát svědomí, že jste udělali něco dobrého pro životní prostředí. Odevzdat zde můžete kov z nábytku, staré konstrukce, plechy, okapy, ale také elektroniku nebo spotřebiče, které obsahují kov.
Bioodpad je surovina!
Podobný nápis zdobí hnědé popelnice, které jsou vyčleněny bioodpadu. Co to vlastně je? Jde o odpad organického původu – například zbytky jídla, listí ze zahrady, trávu, slupky z brambor, čajové sáčky apod. I tento odpad se dá zužitkovat. Proto si v kuchyni vyčleňte speciální koš na bioodopad. Pokud vlastníte zahradu, můžete ho vynášet přímo na vlastní kompost.
Zajímavým řešením jsou také drtiče kuchyňského odpadu. Pro vlastníky zahrad můžou být zajímavým řešením drtiče zahradního odpadu.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
NmD942ydNgg
neděle, 2. říjen 201619:18
Superb inoromatifn here, ol'e chap; keep burning the midnight oil.
Napsal: NmD942ydNgg [Odpovědět]