Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Průvodce tříděním odpadu: Od papíru k bioodpadu

29. duben 2012 - Rubrika: Životní styl - Komentáře: 1

Třídit plasty nebo papír je v dnešní době jednoduché. Téměř na každém sídlišti nebo návsi již najdete barevné kontejnery, do kterých můžete vyhodit plastovou láhev nebo staré noviny. Jenže třídění odpadu má svá jasně daná pravidla. Třídíte odpad správně? A jak naložit s netradičním odpadem?

Reklama

Papír má modrou

Modré kontejnery jsou již tradičně určeny pro papír. Jenže není papír jako papír. Do vytříděného papíru rozhodně nepatří zašpinění papír, například od lepidla, barev nebo masnoty. To samé platí pro nápojové kartony, protože zpravidla mají na vnitřní straně hliník. Dále do modrých kontejnerů nevhazujte dámské vložky nebo dětské pleny.

Co naopak do kontejneru na papír patří?

 • Staré noviny a časopisy
 • knihy (bez tvrdých obalů)
 • katalogy, telefonní seznamy
 • kancelářský papír
 • sešity, bloky
 • krabice, kartony, lepenky, balicí papír
 • a další

U papíru se vždy snažte minimalizovat jeho objem, tj. krabice např. sešlápněte. To samé platí i pro plastové láhve, které přijdou do žlutých kontejnerů.

Žlutá plastu sluší

Vyhazovat plast do směsného odpadu je hřích. Plast se nechá snadno recyklovat, a proto bychom si měli dát tu práci a třídit ho. Plastové láhve vždy sešlápněte a střádejte např. ve speciálním pytli, který jednou za čas vyhodíte.

Ovšem pozor – ne každý plast do třídícího kontejneru patří. Nevyhazujte do něho například pneumatiky, koberce, PVC, plastové trubky, lino nebo molitan.

Naopak do žlutého kontejneru můžete směle vyhodit

 • PET lahve, plastové lahve od mléka a mléčných nápojů
 • Čisté kelímky (od jogurtů)
 • Čisté obaly od šamponů, sprchových gelů, tekutých mýdel
 • polystyren bílý i tmavý
 • obaly od CD, DVD, VHS (včetně samotných nosičů)
 • igelitové taška, mikrotenové a jiné sáčky
 • plastové obaly od různého zboží (drogistického i potravinářského)
 • plastové květináče

Kam s kovem či elektronikou?

Elektrospotřebiče nikdy nevyhazujte do směsného odpadu. Bohužel jsou vysloužilé televize a další elektronika často k vidění u popelnic. Patří ale do sběrného dvora. Občas jsou již k vidění také speciální kontejnery na drobnou elektroniku, do nichž můžete vyhodit např. staré mobily a další elektroniku. Staré elektrospotřebiče můžete také odevzdat v některých prodejnách, podobně jako staré úsporné osvětlení.

Jestliže doma máte starý kov, udělejte si čas a zajeďte do sběrného dvora. Sice na výkupu nezbohatnete, ale může vás hřát svědomí, že jste udělali něco dobrého pro životní prostředí. Odevzdat zde můžete kov z nábytku, staré konstrukce, plechy, okapy, ale také elektroniku nebo spotřebiče, které obsahují kov.

Bioodpad je surovina!

Podobný nápis zdobí hnědé popelnice, které jsou vyčleněny bioodpadu. Co to vlastně je? Jde o odpad organického původu – například zbytky jídla, listí ze zahrady, trávu, slupky z brambor, čajové sáčky apod. I tento odpad se dá zužitkovat. Proto si v kuchyni vyčleňte speciální koš na bioodopad. Pokud vlastníte zahradu, můžete ho vynášet přímo na vlastní kompost.

Zajímavým řešením jsou také drtiče kuchyňského odpadu. Pro vlastníky zahrad můžou být zajímavým řešením drtiče zahradního odpadu.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

NmD942ydNgg

neděle, 2. říjen 2016
19:18

Superb inoromatifn here, ol'e chap; keep burning the midnight oil.


Napsal: NmD942ydNgg [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, ze slámy nebo z vizovického těsta

Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, ze slámy nebo z vizovického těsta

Ozdoby na vánoční stromeček, do oken či třeba na vánoční stůl nemusejí být nutně pouze kupované. V následujícím článku si stručně nastíníme, jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, slámy nebo vizovického těsta.

Drtiče zahradního odpadu

Drtiče zahradního odpadu

Mezi velice populární stroje na zahradu patří kromě sekaček, pil a dalších také drtiče zahradního odpadu. Ty dokáží likvidovat a zpracovávat nejen větve, které spadnou ze stromu, ale také například zbytky ovoce, posekanou trávu, případně i další odpad, který se na zahradě vyskytne.


Drtič kuchyňského odpadu

Drtič kuchyňského odpadu

Jedním z šikovných spotřebičů do domácnosti a do kuchyně je také drtič odpadu. Vzhledem ke stále se zvyšující potřebě třídit odpad a řádně jej zpracovávat tak, aby nedocházelo k ještě většímu znečišťování přírody a ke zbytečnému zaplavování skládek materiálem, který lze znovu zpracovat či jinak využ…

Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!

Postavte si dům z odpadu: Za 1 milion korun!

Kolik vyhodíte za měsíc PET láhví nebo krabic od mléka? A přitom je můžete využít mnohem efektivněji. Třeba si z nich postavit dům!


PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

Na klasické 75 nebo 60W žárovky v obchodech narazíte už jen zřídka. Jejich výroba je totiž v zemích EU zakázána. Domácnosti jsou proto nuceny používat úsporné osvětlení. Aby vám dávalo opravdu kvalitní a příjemné teplo, je třeba pečlivě ho vybírat.

Kam s nefunkční žárovkou? Recyklujte ji.

Kam s nefunkční žárovkou? Recyklujte ji.

Stále více domácností používá takzvané úsporné, nebo-li kompaktní zářivky. Jejich užívání je v dnešní době takřka hitem už jen kvůli úspoře energie. Dosud běžné wolframové žárovky jsou už pomalu na ústupu.