Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zastřešení zahradních pergol

24. červen 2010 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Zahradní pergoly jsou oblíbeným místem odpočinku na našich zahradách. Lze si je vytvořit svépomocí, tehdy stačí jen nakoupit potřebný materiál a mít dostatek informací o jejich výstavbě, existuje však již mnoho společností, které se výstavbou pergol zabývají. Tyto firmy buď zajišťují pouze dodávku materiálu i s návodem, jak si postavit pergolu svépomocí , po domluvě mohou provést i kompletní montáž.

Reklama

Konstrukce pergoly

Zahradní pergoly bývají v základním provedení zpravidla instalovány bez zastřešení. Materiálem, který se používá jako konstrukce, bývá nejčastěji dřevo, konkrétně masivní smrk. Pakliže je konstrukce pergoly dřevěná, pak je nutné ji osadit do betonových patek, které budou pevněji držet nosné sloupy. Dalším materiálem, který se při stavbě zahradní pergoly užívá, může být také cihla, kámen či dokonce kov, nicméně stavba takovýchto pergol je značně náročnější.

Pokud tedy máme postavenu konstrukci pergoly, je vhodné ji také zastřešit pro případ, že budeme chtít pergolu využívat například i během deštivých dnů. Zastřešování pergol a technika této procedury zaznamenala v posledních letech velký rozvoj, přičemž se začaly používat zcela jiné materiály, nežli tomu bylo dříve. Zatímco před zhruba dvaceti lety jako materiál pro zastřešení převažovaly rákos či lepenka, které však nebyly zdaleka tak odolné vůči vnějším vlivům, dnes se pro zastřešení zahradní pergoly využívá moderních materiálů.

Druhy materiálu pro zastřešení

Rákos a lepenka nahradily sklolaminátové desky o různé tloušťce a zabarvení dle toho, jakou intenzitu majitel požaduje. Oblíbenými materiály při zastřešení zahradní pergoly jsou však v poslední době také komůrkový polykarbonát nebo vlnité a trapézové desky z PVC.

Vlnité a trapézové desky z PVC mají několik zásadních předností, díky nimž jsou vhodné nejen pro zastřešení pergol a altánů, ale také jako prosklení sprchových koutů či zasklení oken a dveří. Tyto desky jsou velmi odolné proti vnějším vlivům, na rozdíl od rákosu či lepenky se tak majitel pod takto zastřešenou pergolou nemusí obávat silného deště či krupobití. Zároveň jsou odolné vůči ohni, díky vysoké homogenitě se na nich pak neusazuje prach a další nečistoty. Odolnost PVC trapézových desek je znát i vůči chemikáliím, například slanému mořskému vzduchu. Spolu s těmito všemi vlastnostmi souvisí jejich dlouhá životnost.

Kromě těchto možností lze při zastřešení pergoly použít dále například dřevěné palubky pokryté asfaltovým šindelem. Šikovní kutilové si jistě dokáží se stavbou pergoly i jejím zastřešením snadno poradit. Kromě výše zmíněných materiálů pak možná pro zastřešení zvolí jiný, netradiční způsob, kterým se jim bude zdát ideální.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

dV4AYN2Sqhlg

úterý, 3. leden 2017
15:53

Hi my friend! I want to say that this post is remarkable, nice written and consist of aprpmxioately all significant infos. I’d like to see far more posts like this .


Napsal: dV4AYN2Sqhlg [Odpovědět]


Čtěte také...

Zastřešení bazénu: Jaké výhody přináší?

Zastřešení bazénu: Jaké výhody přináší?

Zastřešení bazénů se v České republice pomalu, ale jistě stává běžným doplňkem každého venkovního bazénu. A není se co divit! Zastřešení bazénů přináší řadu výhod, které jistě ocení každý z vás. Podívejte se na ně spolu s námi!

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.


Pergoly nabízí příjemné posezení i dostatek soukromí

Pergoly nabízí příjemné posezení i dostatek soukromí

Pergoly jsou velmi oblíbeným zahradním stavitelským prvkem. Tím víc je vhodné, abyste dobře promysleli jejich správné umístění v terénu a docílili tak kýženého efektu.

Venkovní vířivka - relaxace na zahradě nebo terase

Venkovní vířivka - relaxace na zahradě nebo terase

Mít doma bazén není už v dnešní době žádnou zvláštností či nedostupným luxusem. Kromě bazénů se však nabídka rozšířila také na venkovní vířivky. Takové zahradní koupeli by určitě nepohrdnul nikdo z nás…


Srovnání nadzemních a zapuštěných bazénů

Srovnání nadzemních a zapuštěných bazénů

Při výběru zahradních bazénů je potřeba brát v potaz nejen jejich tvar, tedy to, zda se bude jednat o klasické čtvercové nebo třeba moderní oválné bazény, ale také jejich umístění a způsob montáže. V zásadě máte dvě možnosti – zvolit buď nadzemní neb

Stavba zahradní pergoly svépomocí

Stavba zahradní pergoly svépomocí

Letní počasí k posezení na zahradě přímo láká! Ideálním místem, kde si vypít kávu nebo přečíst knihu, je zahradní pergola. Nekupujte drahé pergoly v obchodech, postavte si svoji vlastní! Je to jednodušší, než si myslíte…