Japonská zahrada: Postup, jak ji založit
26. leden 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článekV dnešní uspěchané době často jen těžko hledáme chvilku, kdy bychom v klidu seděli a meditovali. A většinou nám tomu chybí i vhodné místo, kde bychom nebyli ničím rušeni. Pokud si doma zařídíte japonskou zahradu, nejenže dáte vaší zahradě nebo terase nový vzhled, ale vytvoříte si i místo, které k odpočinku přímo vybízí.
ReklamaJaponská zahrada je skvělým místem k relaxaci. Umění japonských zahrad se vyvíjelo po staletí a jeho hlavní filozofickou myšlenkou je, že každá rostlina, kámen nebo třeba i lavička zde má své přesně určené místo. Před tím, než se do založení japonské zahrady pustíte, zkuste si prostudovat alespoň nějaké publikace o tomto umění. Doporučit můžeme například knihu Umění japonských zahrad od Z. Hrdličky a V. Hrdličkové nebo Zahrady v japonském stylu od R. a P. Číhalových a L. Preinigerové, která se zabývá právě tím, jak včlenit prvky japonských zahrad do českého prostředí.
Co budete k založení japonské zahrady potřebovat?
Důležitou součástí každé japonské zahrady je kámen a voda. Připravte si proto dostatek různého kamení – vhodné jsou oblázky rozličných velikostí. Některé použijte pro „vydláždění“ cestiček, jiné pro jezírko a z další můžete jen tak poskládat na sebe.
Voda by neměla chybět v žádné japonské zahradě. Krásně vypadají fontánky, vodopády, potůčky nebo jezírka. Pokud nejste zkušení v zakládání jezírek, zkuste si pořídit různé nádoby, které v zahradě vhodně rozmístíte a naplníte je vodou.
V japonské zahradě by měly vést různé cestičky. Nikdy je ale netvořte jako přímé linky – nejde o rychloproudé dálnice, ale o klikaté cestičky pro nerušené procházky, které povedou do různých zákoutí zahrady, třeba k příjemnému posezení. Cestičky vyskládejte velkými plochými kameny nebo je vysypte pískem.
Rostliny v japonské zahradě
V žádné zahradě nechybí rostliny. Jaké vybrat do japonské zahrady? Vyberte především různé jehličnany, dále třeba japonské javory, sakury, nejrůznější traviny a azalky. Typickou rostlinou japonských zahrad jsou pak bonsaje. Japonské zahrady by nikdy neměly hrát všemi barvami, protože slouží k meditaci a příliš mnoho barev narušuje naší mysl.
Rostliny vhodně rozmístěte. Vytvořte si nejrůznější zákoutí – někde můžete umístit nádoby s vodou, jinde postavit lavičku nebo třeba sošku. Ve větších zahradách najdou své uplatnění také altánky.
Zahradní nábytek v japonské zahradě
Při výběru zahradního nábytku do japonské zahrady dejte přednost bambusovému nebo ratanovému nábytku. Pokud se rozhodnete pro stavbu altánku nebo pergoly, vytvořte je ideálně z bambusu.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!