Japonská zahrada: Co v ní nesmí chybět?
17. leden 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článekMáte vlastní zahrádku nebo třeba jen terasu? Nechcete na ní pěstovat zeleninu, ale upravit si ji k relaxaci? Zároveň si přejete, abyste s ní měli co nejméně práce? Založte si japonskou zahradu. Co v ní nesmí chybět?
ReklamaPokud jste někdy navštívili japonskou zahradu (třeba to v botanické zahradě v pražské Tróji), víte, že jde o místo, které je plné harmonie, souladu a skvěle se v něm odpočívá.
Japonská zahrada je především filozofie
Umění japonských zahrad se vyvíjelo po staletí a je založeno na filozofické myšlence, že každá rostlina, kámen nebo voda má v zahradě své přesně určené místo. Proniknout do tajemství japonských zahrad není jednoduché a je jasné, že nikdy nemůžete být tak dobří, jako staří japonští mistři. Pokud ale po japonské zahradě opravdu toužíte, určitě si ji zkuste vytvořit. V našem novém seriálu o tvorbě japonských zahrad přinášíme základní principy pro jejich vytvoření a návod, jak na to v českých podmínkách.
Hned na začátku je nutné podotknout, že japonská zahrada není kýč. Objevují se v ní sice různé kameny, altánky a další doplňky, ale nikdy by jich nemělo být moc a neměly by se vzájemně tlouct. Japonská zahrada by neměla navozovat pocit chaosu, ale naopak harmonie.
Základními stavebními prvky japonských zahrad jsou kameny, voda, písek a rostliny. Důležité je, aby vše bylo v souladu. V japonské zahradě není nikdy nic jen náhodně položeno nebo umístěno.
Voda
V žádné japonské zahradě by nemělo chybět jezírko, potůček nebo třeba fontána. Velmi pěkně vypadá, pokud jezírko vyložíte kameny nebo vysypete světlým pískem. Jezírko můžete „dozdobit“ třeba můstkem z bambusu nebo dřeva.
Kámen
Japonské zahrady se bez kamenů neobejdou. Vodní plochy vyskládejte oblázky. Buďte kreativní a po celé ploše japonské zahrady rozmístěte dostatek kamenů – můžete je například stavět na sebe od největšího k nejmenšímu. Plochými kameny vydlážděte cestičky, které by v japonské zahradě nikdy neměly vést přímo, ale naopak se různě klikatit. Místo kamene je můžete vysypat i pískem nebo štěrkem.
Rostliny
Typickými japonskými rostlinami jsou bonsaje, které by neměly chybět ani ve vaší japonské zahradě. Rostliny vysázené v japonské zahradě by nikdy neměly hýřit barvami. Volte takové rostliny, které jsou vám příjemné a navozují u vás pocit klidu. Doporučit můžeme například azalky nebo sakury. Do vodního jezírka pak můžete umístit například lekníny.
Altánky, lavičky, nádoby
Nedílnou součástí každé japonské zahrady jsou malebné altánky nebo lavičky, které nabízejí příjemný stín a místo k relaxaci. Vytvořte si takové zákoutí, kde se vám bude dobře odpočívat nebo meditovat. Lavičky a altánky by měly zapadnout do celkového koloritu zahrady, proto volte spíše přírodní barvy.
Japonskou zahradu pak můžete doplnit různými nádobami, které osadíte rostlinami nebo je naplníte vodou.
V příštím díle seriálu o japonských zahradách najdete návod, jak si ji vytvořit u vás doma – na zahradě i na balkóně.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!