Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Japonská zahrada: Co v ní nesmí chybět?

17. leden 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Máte vlastní zahrádku nebo třeba jen terasu? Nechcete na ní pěstovat zeleninu, ale upravit si ji k relaxaci? Zároveň si přejete, abyste s ní měli co nejméně práce? Založte si japonskou zahradu. Co v ní nesmí chybět?

Reklama

Pokud jste někdy navštívili japonskou zahradu (třeba to v botanické zahradě v pražské Tróji), víte, že jde o místo, které je plné harmonie, souladu a skvěle se v něm odpočívá.

Japonská zahrada je především filozofie

Umění japonských zahrad se vyvíjelo po staletí a je založeno na filozofické myšlence, že každá rostlina, kámen nebo voda má v zahradě své přesně určené místo. Proniknout do tajemství japonských zahrad není jednoduché a je jasné, že nikdy nemůžete být tak dobří, jako staří japonští mistři. Pokud ale po japonské zahradě opravdu toužíte, určitě si ji zkuste vytvořit. V našem novém seriálu o tvorbě japonských zahrad přinášíme základní principy pro jejich vytvoření a návod, jak na to v českých podmínkách.

Hned na začátku je nutné podotknout, že japonská zahrada není kýč. Objevují se v ní sice různé kameny, altánky a další doplňky, ale nikdy by jich nemělo být moc a neměly by se vzájemně tlouct. Japonská zahrada by neměla navozovat pocit chaosu, ale naopak harmonie.

Základními stavebními prvky japonských zahrad jsou kameny, voda, písek a rostliny. Důležité je, aby vše bylo v souladu. V japonské zahradě není nikdy nic jen náhodně položeno nebo umístěno.

Voda

V žádné japonské zahradě by nemělo chybět jezírko, potůček nebo třeba fontána. Velmi pěkně vypadá, pokud jezírko vyložíte kameny nebo vysypete světlým pískem. Jezírko můžete „dozdobit“ třeba můstkem z bambusu nebo dřeva.

Kámen

Japonské zahrady se bez kamenů neobejdou. Vodní plochy vyskládejte oblázky. Buďte kreativní a po celé ploše japonské zahrady rozmístěte dostatek kamenů – můžete je například stavět na sebe od největšího k nejmenšímu. Plochými kameny vydlážděte cestičky, které by v japonské zahradě nikdy neměly vést přímo, ale naopak se různě klikatit. Místo kamene je můžete vysypat i pískem nebo štěrkem.

Rostliny

Typickými japonskými rostlinami jsou bonsaje, které by neměly chybět ani ve vaší japonské zahradě. Rostliny vysázené v japonské zahradě by nikdy neměly hýřit barvami. Volte takové rostliny, které jsou vám příjemné a navozují u vás pocit klidu. Doporučit můžeme například azalky nebo sakury. Do vodního jezírka pak můžete umístit například lekníny.

Altánky, lavičky, nádoby

Nedílnou součástí každé japonské zahrady jsou malebné altánky nebo lavičky, které nabízejí příjemný stín a místo k relaxaci. Vytvořte si takové zákoutí, kde se vám bude dobře odpočívat nebo meditovat. Lavičky a altánky by měly zapadnout do celkového koloritu zahrady, proto volte spíše přírodní barvy.

Japonskou zahradu pak můžete doplnit různými nádobami, které osadíte rostlinami nebo je naplníte vodou.

V příštím díle seriálu o japonských zahradách najdete návod, jak si ji vytvořit u vás doma – na zahradě i na balkóně.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Japonská zahrada: Postup, jak ji založit

Japonská zahrada: Postup, jak ji založit

VIDEO! V dnešní uspěchané době často jen těžko hledáme chvilku, kdy bychom v klidu seděli a meditovali. A většinou nám tomu chybí i vhodné místo, kde bychom nebyli ničím rušeni. Pokud si doma zařídíte japonskou zahradu, nejenže dáte vaší zahradě nebo terase nový vzhled, ale vytvoříte si i místo, kte…

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonské stěny se v domácnostech používají jako alternativa ke klasickým roletám, žaluziím a závěsům. Představují moderní řešení, které slouží ke stínění interiéru a zároveň mohou také oddělovat větší prostory. Jejich využití může být velmi rozmanité


Zahrada a dům po povodni: Jak odstranit následky po velké vodě

Zahrada a dům po povodni: Jak odstranit následky po velké vodě

V těchto dnech se řada lidí potýká s následky po povodni. Velká voda, která se vylila z řek, tradičně nadělala velkou neplechu v mnoha domácnostech. Pakliže jste i vy byli zasaženi povodní, je třeba na domě a na zahradě rychle vykonat úklidové práce tak, aby se zde nemnožili plísně a nedošlo také k …

Doplňky, které by neměly chybět v žádné kuchyni

Doplňky, které by neměly chybět v žádné kuchyni

Jsou věci, bez kterých se v kuchyni neobejdeme, pokud si chceme uvařit nějaké chutné jídlo. Kromě základních kuchyňských potřeb, jakými jsou hrnce, pánvičky, příbory atd., je v kuchyni zapotřebí mít i mnohé další kuchyňské doplňky, které nám pomáhají zjednodušit přípravu jídel a také usnadňují celý …


Když investujete do rodinného domu, nezapomeňte na zahradu

Když investujete do rodinného domu, nezapomeňte na zahradu

V momentě, kdy se rozhodujete, zda si pořídíte nový rodinný dům, v němž byste strávili vy i vaše rodina zbytek života, je vhodné se zaměřit nejen na samotný dům, ale také na prostor, který je k dispozici kolem něj. Není dobré si kupovat rodinný dům, kdy součástí pozemku není žádná zahrada.

Chcete mít před domem skutečně krásnou zahradu? Zrealizuje vám ji zahradní architekt

Chcete mít před domem skutečně krásnou zahradu? Zrealizuje vám ji zahradní architekt

Zahrada před domem je místem, které slouží nejen jako dělící prvek od ulice, který vám zvyšuje pocit soukromí, ale samozřejmě má být i estetickým doplňkem vaší nemovitosti. Z toho důvodu je vhodné, pokud je realizace zahrady přenechána odborníkům.