Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Šetřete doma elektřinu!

17. srpen 2010 - Rubrika: Úspory a finance - Komentáře: 4

Jaký byl váš poslední účet za elektřinu? Říkáte si, že už s těmi vysokými částkami za energie musíte něco udělat? Jak ale na to? Nevěste hlavu – v každé domácnosti existuje velký potenciál úspor. Poradíme vám, jak ušetřit!

Reklama

S úsporami začněte v kuchyni

Vydejte se nejprve do kuchyně – to je místo kde najdeme elektrospotřebiče, jako jsou sporák, lednička nebo myčka. Právě lednička může být jedním z hlavních viníků vašeho vysokého účtu za elektřinu.

Jak snížit spotřebu lednice?

  • Ledničku postavte na chladné místo. Nikdy by neměla být vedle sporáku, topení nebo přímo pod oknem, kde na ni praží slunce. Každý stupeň navíc totiž ledničku nutí více chladit a tím roste její spotřeba.
  • Ledničku pravidelně odmrazujte!
  • Zkontrolujte, zda dveře lednice dobře těsní. Případně kupte nové těsnění (stojí pár korun a návratnost této malé investice poznáte na svém účtu za elektřinu).
  • Při koupi nové lednice dbejte i na její objem! Čím vyšší objem, tím vyšší spotřeba. Skutečně potřebujete obrovské lednice z amerických seriálů?
  • Před tím, než do lednice dáte jídlo, ujistěte se, že již vychladlo.
  • Než otevřete dveře lednice, rozmyslete si, pro co vlastně jdete!
  • Kupujte jen nejúspornější lednice v kategorii A, A+ nebo A++. Od července 2010 byste už v obchodech neměli narazit na lednici v nižší kategorii, než je A. Příští rok se pak na trhu objeví ještě úspornější spotřebiče A+++.

Úsporné žárovky nehřejí, ale svítí

Běžným žárovkám už pomalu zvoní hrana – z evropského trhu budou staženy v roce 2012. Pak už nám nezbude nic jiného, než si koupit úsporné zářivky nebo LED diody. Pokud ale chcete ušetřit, na nic nečekejte a ihned je vyhoďte. Klasické žárovky totiž nejsou příliš úsporné. Většinu energie promění na teplo a na svícení spotřebují jen 8 % energie.

Čím nahradit žárovky?

  • Halogenové žárovky: Ve srovnání s běžnou žárovkou uspoří až 30 % elektřiny. Jsou sice dražší, nicméně jejich dvojnásobná životnost a úspory energie vstupní náklady vykompenzují.
  • Úsporné zářivky: Jejich odpůrci argumentují nepříjemným světlem. Jde však spíše o zvyk. Úspora s tímto typem osvětlení je kolem 70–80 %.
  • LED diody: Patří k modernímu a nadějnému způsobu svícení. Připravte se ovšem na vysokou cenu.

Stand-by režim krade elektřinu!

Televize nebo DVD přehrávač odebírají elektřinu, i když nehrají. Může za to malé zrádné tlačítko, které nám umožňuje pohodlně je zapínat dálkovým ovládáním. Nechce se vám všechny spotřebiče vypínat jednotlivě? Pořiďte si prodlužovačku s vypínačem – stačí pak jedno stisknutí tlačítka.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Viktor

úterý, 30. listopad 2010
09:21

Ušetřete na cenách elektřiny! Vyberte si nejlepší tarif
Mimochodem víte, že vhodným výběrem dodavatele elektřiny můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně? Na webu www.cenyenergie.cz můžete během minuty zjistit, jaké tarify se nabízí právě ve vašem regionu.
• spočítejte si, kolik můžete ušetřit na elektřině či plynu
• zjistěte, co nabízí konkurence
• získejte zkušenosti od zákazníků ostatních dodavatelů
• informujte se, jak můžete změnit dodavatele
Více informací a jednoduchou kalkulačku elektřiny najdete na www.cenyenergie.cz/elektrina.


Napsal: Viktor [Odpovědět]

Pavel

pátek, 28. leden 2011
00:03

Zdá se mi že momentálně nejlepší srovnávač cen energií je energieonline.cz. Na tomhle portálu má každý příležitost si velmi rychle a bezpečně sjednat změnu k nejvýhodnějšímu dodavateli.


Napsal: Pavel [Odpovědět]

vas

čtvrtek, 26. leden 2023
14:19

Myslím si že je na čase aby lidé přeshttps://www.julu.cz investování do půjček začali nějakým způsobem své peníze .zhodnocovat. Já mám syna který se o ty peníze od mládí zajímá a všemu tak nějak po málu rozumí. Hodně se vyžívá v bankách, tam už zhodnotil přes 80 tisíc korun a to je mu teprve 19 let.


Napsal: vas [Odpovědět]

Martina Hulanová

čtvrtek, 24. únor 2011
23:47

My jsme také nedávno změnili dodavatele. Souhlasím s Viktorem. Portál www.cenyenergie.cz je v tomhle ohledu naprosto bezvadný. Zjistili jsme si tam všechny potřebné informace a na základě toho přešli.


Napsal: Martina Hulanová [Odpovědět]


Čtěte také...

Vyhrajte v soutěži elektřinu na rok ZDARMA

Vyhrajte v soutěži elektřinu na rok ZDARMA

Změna dodavatele elektřiny může být velmi významným krokem k tomu, abychom za elektřinu platili výrazně méně nežli doposud. V současné době se navíc naskýtá jedinečná možnost, jak se na celý rok zbavit nutnosti platit za účty za elektřinu, neboť od 25.7.2011 do 31.10.2011 probíhá soutěž „Vyhrajte el…

Fotovoltaická elektrárna na střeše: Vyrábějte si levně vlastní elektřinu

Fotovoltaická elektrárna na střeše: Vyrábějte si levně vlastní elektřinu

Cena elektřiny rok od roku stoupá. Také už vás nebaví platit vysoké faktury za energii? Pořiďte si na střechu vašeho domu fotovoltaickou elektrárnu a vyrábějte si doma vlastní elektřinu!


Postavte si doma infrasaunu snadno a rychle

Postavte si doma infrasaunu snadno a rychle

Zdravé saunování můžete mít dostupné ihned. Nemusíte nikam docházet, nemusíte platit žádné vstupné. Saunu si totiž můžete vybudovat přímo u vás doma. Instalace sauny s infračerveným zářením je totiž jednoduchá, rychlá a má pozitivní vliv na zdraví.

Cvičení doma: Jak na to?

Cvičení doma: Jak na to?

S příchodem sluníčka už pomalu každý z nás začíná přemýšlet nad tím, kde shodit kila nabraná po zimě. Pro ty, kteří nechtějí navštěvovat fitness centra, kam často chodí lidé s výraznější kondičkou a propracovanější postavou, může být ideální cvičení


Sauna u vás doma

Sauna u vás doma

Zdraví je jednou z nejvíce ceněných hodnot a pro většinu lidí vůbec tou nejcennější hodnotou. A zdraví můžeme posilovat mimo jiné i pomocí sauny. Kromě veřejných saun si však lze saunování užít i v soukromí. Domácí sauna poskytne veškerý komfort a vy už se tak nebudete muset spoléhat na otevírací h…

Pěstování bylinek doma: Bazalka po celý rok

Pěstování bylinek doma: Bazalka po celý rok

Bylinky a nejrůznější koření se opět vrací do našich kuchyní. Nevíte, jak si doma bylinky vypěstovat a do jakých pokrmů je použít? Sledujte náš seriál, kde vám prozradíme, jak na to. Začínáme tím nejjednodušším – bazalkou.