Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Prezident Klaus vetoval novelu zákona zajišťujícího snižování energetické náročnosti budov

11. srpen 2012 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Prezident Václav Klaus tento týden vetoval zákon o hospodaření energií, který se tak vrací zpět do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tento zákon je podle prezidenta jedním z nejškodlivějších zákonů, o jehož podpis byl za dobu jeho působení požádán.

Reklama

Novela zákona se týká zateplování budov a jejich označení energetickým štítkem, které se dosud používají například u elektrospotřebičů. Jde o implementaci směrnice EU. Cílem zákona je snížit spotřebu energií a také výdajů za energie.

Reakce předsedy Cechu pro zateplování budov

V důsledku nepřijetí novely tohoto zákona by mohla nastat poměrně obtížná situace, neboť směrnice EU je pro její členy závazná. V případě neplnění požadavků hrozí ze strany Evropské unie sankce. Podle Klause se jedná o novelu, která například vůbec nepřihlíží ke zdejším klimatickým podmínkám. Aplikace normy by navíc podle něj prodražila výstavby veřejných budov a soukromých objektů. S tím ale nesouhlasí například předseda Cechu pro zateplování budov Ing. Milan Machatka Csc. Novela dle něj pouze zavádí klasifikaci budov do tří z hlediska energetické náročnosti a také povinnost dbát na tepelnou ochranu budov v míře, která odpovídá nákladovému optimu v ČR, tedy aby náklady na realizaci tepelné ochrany byly vzhledem k úsporám optimální.

Komentář předsedy EPS ČR

Podobně se k problému staví také předseda EPS ČR Ing. Pavel Zemene, který veto prezidenta považuje rovněž za nešťastné a překvapivé. Zdůrazňuje, že se lze již několik let při stavbách objektů setkat se snahou snižovat energetickou náročnost spotřebičů, což je veřejností přijímáno velmi pozitivně. Diví se tedy, proč by měl být problém s barevnými energetickými štítky u budov. Novela zákona může do budoucna majitelům nemovitostí přinést významné úspory a zároveň se zvýší cena objektu.

Celé komentáře si můžete přešíst na webu ÚspornáDomácnost.cz

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Energetická náročnost budov: Nová legislativa přinese desetitisícové úspory za energie

Energetická náročnost budov: Nová legislativa přinese desetitisícové úspory za energie

AKTUÁLNĚ: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovila souhlas s implementací směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov. Tato směrnice je velmi zásadní. Jde v ní o to, že veškeré novostavby, které budou vznikat od roku 2020, budou muset mít jen minimální energetickou náročnos…

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Už před 30 lety trpělo podle Světové zdravotnické organizace až 30 % lidí tzv. onemocněním z nezdravých budov. Dnes je to více než 2x tolik. Tento problém nás navíc neohrožuje jen v kancelářských budovách, ale i doma.


Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení domů se stalo současným trendem, který vyplývá nejen z požadavků Evropské unie, ale především ze zvyšujících se nákladů na vytápění. Proč je výhodné budovy zateplovat?

Příští rok bude možné využít dotací z programu „Nová zelená úsporám“

V minulých dnech mohli majitelé rodinných domů zaznamenat, že ministerstvo životního prostředí vyhlásilo pokračování programu Zelená úsporám. Jde o projekt, který nese název Nová zelená úsporám.


Stavební spoření 2011

Stavební spoření 2011

V posledních měsících stránky českých novin plní zprávy o změnách ve stavebním spoření. Vláda nejprve snížila podporu stavebního spoření, Ústavní soud poté některé změny ve stavebním spoření zrušil. Jak to tedy nyní je? Vyplatí se v současné době sta

Zateplením předcházíme respiračním onemocněním

Zateplením předcházíme respiračním onemocněním

Až 90 % našeho života trávíme v místnostech, jejichž kvalita přitom významným způsobem ovlivňuje naše zdraví. Studie totiž prokázaly vliv tepelných izolací budov na snížení respiračních onemocnění až o 50 %, pozitivně se podílejí i na snížení úmrtnosti v zimě. Kvalitní zateplení tak napomáhá chránit…