Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Online aukce ušetřily Ostravě téměř 200 milionů Kč

16. únor 2014 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Město Ostrava se před čtyřmi roky rozhodla uplatnit Systém sdružených nákupů. Díky tomu dokázalo ušetřit bezmála 200 milionů Kč. Výhodným nákupem energií i dalších komodit tak ukazuje, jak má fungovat správný hospodář.

Reklama

Skoro 1.000 aukcí s mnohamilionovými úsporami

Zisk města v projektu Systému sdružených nákupů činí konkrétně už 181,28 milionů Kč. Město během uplynulých let provedlo téměř 1.000 elektronických aukcí. Jednotného nákupního systému využívají také mnohé městské organizace, celkem se jejich počet vyšplhal již na 158. Díky aukcím se stabilizovaly finance těchto organizací.

Nákup elektřiny

Město Ostrava provádí výhodný nákup elektrické energie prostřednictvím elektronických aukcí. Je v tomto směru jedním z prvních měst v České republice, která na tento postup přistoupila. První aukce se zúčastnila již před šesti lety.

Systém se uplatňuje i u dalších komodit

Kromě nákupu elektřiny Ostrava začala v roce 2010 praktikovat Sdružený systém nákupů také u dalších komodit. V současné době tak výhodněji pořizuje potraviny, zdravotnický materiál, kancelářské prostředky. Jednotlivé městské organizace díky tomuto systému získávají také cenově výhodnější služby všeho druhu.

Efektem využívání Systému sdružených nákupů je krom jiného také lepší hospodaření městských organizací. To v konečném důsledku oceňují také samotní občané Ostravy. Vítězslav Grygar, který je ředitelem společnosti eCENTRE, která systém pro město provozuje, k tomu říká: „Systém sdružených nákupů spočívá skutečně nejen v nastavení procesů, ale především v manažerském řízení a ve změně myšlení lidí a jejich nahlížení na to, jak má veřejná správa fungovat v oblasti hospodaření s penězi daňových poplatníků."

Dopravní podnik - nejvýznamnější organizace, která systém využívá

O tom, že je tento systém efektivní, se přesvědčuje stále větší počet organizací. To dokládají i čísla. Zatímco v roce 2012 se do systému zapojilo 37 organizací, v minulém roce toto číslo narostlo již na 63. Nejvýznamnější organizací, která se do Systému sdružených nákupu přidala, je Dopravní podnik Ostrava a.s.

Ten jen v loňském roce nakoupil zboží za více než 190 mil. Kč, přičemž úspora činila celkem 3,48 mil.Kč. Od vstupu do systému pak Dopravní podnik ušetřil téměř 9 mil. Kč. Roman Kadlučka, ředitel dopravního podniku, k tomu dodává: „Otevřeně se hlásíme k podpoře myšlenky na zadávání veřejných zakázek formou SSN. Chceme tím pomoci ostatním městským společnostem, které nemají na trhu takovou silnou pozici jako DP.“

Informace o hospodaření dostupné na webu

Město Ostrava se snaží být co nejvíce transparentní. Z tohoto důvodu na svém webu každý měsíc zveřejňuje přehled hospodaření, na který se tak může podívat každý občan Ostravy. Uvádí zde také žebříček organizací, rating transparentnosti a další údaje, které pomohou lidem získat lepší přehled o tom, jak je zacházeno s veřejnými penězi. V tomto ohledu jde Ostrava příkladem mnoha dalším městům a obcím po celé České republice.

Žebříčky organizací včetně Ratingu transparentnosti nákupů najdete na odkazu níže:

ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/kampane/informace-k-nakupnimu-portalu-smo

Čísla v rámci projektu Systém sdružených nákupů 2010-2013

Dosažená úspora: 269,99 milionů korun

Zisk SSN: 181,28 milionů korun

Objem nákupů realizovaných přes el. výběrová řízení:

1 437,81 milionů korun

Počet realizovaných aukcí od počátku projektu: 990

Položky nakupované za ceny vysoutěžené v e-aukcích: 6347

Zdroj: TZ ostrava.cz

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Kam s tím vším zahradním náčiním, jak je kolečko, hrábě nebo motyčka? Není hezké, když se vám jen tak povalují někdy v koutě zahrady. Schovat je můžete do zahradního domku na nářadí. A sebe před deštěm zase do zahradní chatky.

Chalupy v čím dál větší oblibě

Chalupy v čím dál větší oblibě

Že je stále finanční recese? V jak kterých odvětvích. Prodávající rekreačních objektů si nemohou stěžovat. Krize do poptávky po chalupách, chatách či rekreačních apartmánech nijak nezasáhla. Češi jsou správní chalupáři a do rekreačních nemovitostí s oblibou nadále investují.


Footer

F

Jaké máte možnosti pojištění domácnosti?

Jaké máte možnosti pojištění domácnosti?

Pojišťovny dnes nabízejí celou řadu druhů pojištění. Některé z nich se týkají nemovitostí. Jako majitelé rodinného domu či bytu byste měli důkladně zvážit, zda se vám vyplatí obejít se bez pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti a případně též po


Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Uvažujete o koupi bytu? Nemůžete se rozhodnout, zda raději nový, či starší byt? Při rozhodování by měl vzít zájemce v potaz všechna pro a proti, která sebou koupě bytu nese a nedělat unáhlená rozhodnutí. Podle čeho se rozhodovat?

Srovnání cen dodavatele plynu a elektřiny

Srovnání cen dodavatele plynu a elektřiny

Na trhu v České republice existují již desítky společností, které se zabývají dodávkami elektřiny či plynu. Využijte srovnání cen plynu i elektřiny a podle toho si vybírejte nového dodavatele. Většina lidí bude volit podle poměru nejlepší ceny a nabí